• $7,536
  • €9,017
  • 409.459
  • 1538.04
13 Haziran 2013 Perşembe 12:48 | Son Güncelleme:

Gezi Parkı için plebisit! Peki plebisit nedir?

Gezi Parkı için plebisit! Peki plebisit nedir"

Başbakan Erdoğan'ın Taksim Gezi Parkı plebisit'i gündeme getirdi. Peki neden plebisit? Plebisit nedir...

Başbakan Erdoğan ile Gezi Parkı heyetinin görüşmesi sonrası AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, referandum seçeneğinin gündeme geldiğini belirtti. Başbakan Erdoğan ise referandum değil ama plebisit olabileceğini kaydetti. Başbakan Erdoğan, "Referandumun değişik bir şekli. Referandum sadece anayasa değişikliğinde. Plebisit o belediyenin yapabileceği bir uygulamadır. Beyoğlu’nda da İstanbul içinde de yapabilir. Bunlar YSK ile olan bir iş değil. Bu yerel yönetimlerde 15. Madde.  Bu adımı bu şekilde atabiliriz" diye konuştu.

Anayasa’ya göre referandum, sadece Anayasa değişiklikleri durumunda TBMM’nin alacağı kararla yapılabiliyor. TBMM’nin referandum kararı alması durumunda, oylamanın Türkiye genelinde yapılması gerekiyor. 

İLK PLEBİSİT NAPOLYON'DAN

PLEBİSİT OLABİLİR?

Teknik olarak referandum yapılamaması daha dar kapsamlı bir oylamayı ifade eden plebisit gündeme getiriyor. 5393 Sayılı Belediye Kanunun 15’inci maddesi belediyelere halk oylaması yetkisi veriyor. Söz konusu maddede, “Belediye, belde sakinlerinin belediye hizmetleriyle ilgili görüş ve düşüncelerini tespit etmek amacıyla kamuoyu yoklaması ve araştırması yapabilir” ifadesi yer alıyor. Gezi Parkı için de daha geniş bir mutabakat metinin oylaması anlamına gelen referandum yerine bir durumun tercih edilmesi anlamına gelen plebisitinin yapılabileceği görülüyor. 

MELİH GÖKÇEK UYGULAMIŞTI

Latince kökenli bir kelime olan plebisit günümüzde ya bir olay, anlaşmazlık ya da bir kişiyi onaylamak ya da onaylamamak için yapılan halk oylaması anlamına geliyor. Daha önce plebisit uygulamasının yurt içinde ve yurt dışında pek çok uygulaması yapılmıştı. Bu oylamalardan biri yakın tarihte Ankara’da Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından uygulandı. 25 Ekim 2003'te Kızılay’da yayalaştırma çalışmaları kapsamında yürütülen uygulamalar tartışma konusu olunca 100 sandık konularak halk oylamasına başvurulmuştu. Hatay’ın Türkiye’ye katılmasında da yine plebisit uygulanmıştı.

<p>Bomba arama köpekleri 'Ban' ve 'Tim', Barış Pınarı bölgesindeki sivil halka yönelik büyük bir sal

Barış Pınarı bölgesinde 'Ban' ve 'Tim' büyük saldırıyı önledi

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi