• $7,5136
  • €9,0946
  • 444.443
  • 1520.43
07 Haziran 2013 Cuma 14:42 | Son Güncelleme:

Gezi Parkı anketinde inanılmaz sonuçlar !

Gezi Parkı anketinde inanılmaz sonuçlar !

Xsights Araştırma Şirketi’nin 1-4 Haziran tarihlerindeki anketi, Türkiye kamuoyunun ise yüzde 64,1’inin Topçu Kışlası projesine olumsuz baktığını ortaya koydu.Ankete göre MHP'lilerin çok büyük bölümü de eylemi destekliyor.

Xsights Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin 1-4 Haziran 2013 tarihlerinde online araştırma yöntemiyle gerçekleştirdiği ve sonuç raporu T24 tarafından yayınlandi.  Xsights’ın “Gündem” araştırmasına saha süresi içerisinde 1105 kişi katıldı. Araştırmaya katılanlar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun IBBS 1 seviyesine göre ağırlıklandırıldı. Yaş, cinsiyet, coğrafi dağılım ve sosyo-ekonomik açıdan temsili bir örneklem yapısı oluşturuldu.

BU PROJEYİ İSTEMİYORUZ

Araştırma sonuçlarına göre, kamuoyunun % 64,1’i Topçu Kışlası Projesi’ne sıcak bakmıyor. Araştırmaya katılanların % 48,2‘si bu projeyi “kesinlikle olumsuz” bulurken; % 17,8’i “olumsuz” buluyor.
 Buna karşın projeyi “kesinlikle destekleyen” % 11,7’lik; destekleyen % 10,3’lük bir kesim var. Katılımcıların %18,9’i kararsız olduklarını ifade ederken, Topçu Kışlası Projesi’ni kadınların erkeklere göre daha az destekledikleri de ortaya çıkıyor. İstanbul’da yaşayanlar arasında projeye olumsuz bakanların oranı % 75,5’i buluyor.

AK PARTİ SEÇMENİ DESTEKLİYOR

Yarın bir seçim olsa, AKP’ye oy vereceklerin % 11’i projeyi desteklemezken, % 61’i projeye olumlu bakıyor. Yarın bir seçim olsa CHP’ye oy verecekler arasında ise projeye olumlu bakanlar yok denecek kadar az, CHP tabanının % 92,3’ü bu projeyi desteklemiyor.

AVM’DEN ALIŞVERİŞ YAPMAYIZ

Katılımcılara, Topçu Kışlası Projesi dâhilinde, Gezi Parkı’nın yerine yapılacak bir AVM’den alışveriş edip etmeyecekleri sorulduğunda, % 66,9’u alışveriş etmeyeceğini ifade etti. Bu oran, İstanbul’ da % 80,3’e kadar yükseliyor. 
AKP’liler % 47,4’lik oran ile alışveriş yapacaklarını belirtirken; CHP’liler % 84,1 ile alışveriş yapmayacaklarını en yüksek oranda dile getiren grup olmaktadır. 

ÇAPULCULARA BÜYÜK DESTEK

Taksim Gezi Parkı için yapılan direniş sorgulandığında, araştırmanın yapıldığı 1-4 Haziran günlerinde, araştırmaya katılanların % 60,5’i direniş hareketine destek verdiğini belirtmiştir. Eylemlere en büyük desteği kadınlar (% 67,5) ve 55 yaş ve üzeri (% 75,3 ) katılımcılar gösterirken, 18 -24 ( % 37) yaş arasında olanlar ile de (% 30,9 ) sosyo–ekonomik seviyesini temsil edenlerin desteğinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. 

MHP'LİLERİN YÜZDE 89'U DİRENİŞİ DESTEKLİYOR
Araştırmadan elde edilen sonuçlar, AKP tabanının % 66’sının direnişi desteklemediğini, % 18’inin kararsız olduğunu, % 16’sının ise Taksim Gezi parkı için direniş hareketini desteklediğini göstermektedir. CHP’lilerin % 90,6’sı, MHP’lilerin % 89’u direnişi desteklemektedirler.


 

<p>Çin'den Türkiye'ye getirilen CoronaVac aşısı, Sağlık Bakanlığına ait özel tasarlanmış iklimlendir

Herkesin merak ettiği soru: Ne zaman aşı oluruz?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Seyirciler gösterinin bir parçası sandı! Korkunç gerçek sonradan ortaya çıktı

Bursa beyaza büründü