• $8,0721
  • €9,6787
  • 461.534
  • 1408.14
15 Nisan 2020 Çarşamba 08:01 | Son Güncelleme:

Gerçekler Yunan medyasını korkuttu

Gerçekler Yunan medyasını korkuttu
- DIŞ HABERLER

Yunanistan'ın Ege'deki adalarımızı ilhak ettiğini anlatan Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Yaycı'nın kitabı Yunan medyasını panikletti. Türkiye uluslararası hukuku çiğnemekle suçlandı.

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Cihat Yaycı’nın yazdığı ve Yunanistan’ın Ege’deki karasuları genişliğini geçmişte hukuksuzca genişlettiğini ortaya koyan ‘Yunanistan’ın talepleri: Ege Sorunları: Soru ve Cevaplarla’ isimli kitabı Yunanistan’da panik yarattı. Greekcitytimes isimli internet sitesinde yayımlanan yazıda Türkiye’nin Lozan Antlaşması’ndan kaynağını alan kıta sahanlığı hakkına rağmen uluslararası hukuku çiğneyerek Yunan adalarının hâkimiyetini talep ettiği öne sürüldü.

Yaycı kitabında Yunanistan’ın 1936 yılında tek taraflı olarak karasuları genişliğini 3 milden 6 mile çıkarttığını ve 1964 yılından itibaren de bu bölgedeki adaları silahlandırmaya başladığını yazmış ve Lozan’ın hükümlerine geri dönülmesi gerektiğini belirtmişti.

Haberde Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Yunanistan’ın hala Ege ve Trakya’daki Türk topraklarında gözü olduğu paranoyasından kurtulamadığı şeklinde iftiralar da yer aldı.

150 ADACIK BİZE AİT

Cihat Yaycı’nın yeni kitabını haberleştiren AKŞAM, Türkiye’nin Ege’de 150 civarında adacık ve kayalık üzerinde Osmanlı’dan bu yana gelen hakları olduğunu duyurdu. AKŞAM’ın haberinde, Yaycı’nın “Yunanistan’ın 1936’da ‘tek taraflı olarak’ karasuları genişliğini 3 milden 6 mile çıkardığını belirten Tümamiral Yaycı, “Lozan Antlaşması’nda olduğu gibi kara suları 3 mile çekilmelidir” çağrısı yer aldı.

<p>Zonguldak'ta Emniyet Müdürlüğü'nde görevli trafik polisi Mustafa Dönmez, koronavirüs tedavisi gör

Zonguldak'ta trafik polisi koronavirüse yenik düştü... Acı detay ortaya çıktı

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı