• $7,3994
  • €8,9643
  • 443.771
  • 1569.35
13 Ocak 2021 Çarşamba 02:58 | Son Güncelleme:

Fabrikaları sayamadı, faiz hesabını beceremedi

Fabrikaları sayamadı, faiz hesabını beceremedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada skandal yalanlara ve hesap hatalarına imza attı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek “Tek fabrika bile kurmadın, tek bir fabrika! Nereye gitti bu paralar?” dedi.

Kılıçdaroğlu, yurt dışından 1 milyon dolar getirenin bir yıl sonra ‘net, kemiksiz’ ve ‘kendi ülkesindeki faizi de ödemek şartıyla’ cebine 130 bin dolar ‘keş’ para koyduğunu da iddia etti. Kılıçdaroğlu bu hesabını, ‘dolar bazında yılda yüzde 13 faiz’e dayandırarak, “Kim ödüyor 130 bin doları? Bu ülkenin fakir fukarası ödüyor. 10 milyon dolar getiren 1 milyon 300 bin dolar para kazanıyor, hiç alın teri bile dökmeden hazır para” dedi.

Kılıçdaroğlu ayrıca “Söylediklerimin yüzde 100’ü doğru” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ‘sözde cumhurbaşkanı’ saldırısını da, ‘cumhurbaşkanlığı yeminine uyulmadığı’ iddiasıyla izah etmeye çalışarak yineledi.

RAKAMLAR VE HESAPLARI YANLIŞ

Kılıçdaroğlu’nun 18 yılı aşan AK Parti hükümetleri döneminde kurulan fabrikaları, organize sanayi bölgelerini ve dev yatırımları ‘tek bir fabrika kurulmadı’ diyerek yok sayması, konuşma metnini yazanlar ve kendisi hakkında soru işaretleri yarattı. En son Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde sadece 2020 yılında 851 yeni fabrikanın kuruluşunu tamamlayarak üretime geçtiğini açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu’nun ‘dolar bazında yüzde 13’ dediği faiz oranı ise bankalar arasında yıllık yüzde 2.25 ila 2.50 arasında değişiyor.

KURTULMUŞ: HAZIMSIZLIĞI ARTTI

Kılıçdaroğlu’na tepki gösteren AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Kılıçdaroğlu’nun kullandığı nefret dili siyaseti kirletiyor. Demokrasi ve milli irade hazımsızlığının dozunu her geçen gün artıran bu saygısız şahsı şiddetle kınıyoruz. Türkiye siyasetinin her seçimde kaybedeni yalan ve iftiralara sarılarak içine düştüğü derin çukurdan çıkabileceğini sanıyorsa çok yanılıyor. Bu millet, bu zata sandıkta haddini bir kez daha bildirecektir” dedi.

ÇELİK: YOK HÜKMÜNDEDİR

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, “Cumhurbaşkanımıza ‘sözde Cumhurbaşkanı’ diyen kişinin konumu ve sözü yok hükmündedir. Her kesimden yapılan sağduyulu uyarılara rağmen Kılıçdaroğlu saldırısına devam etmiş ve kendini yok hükmüne sokmuştur. Bu, milli irade düşmanı darbe zihniyetidir” diye konuştu.

<p>Futbolda sıcak gelişmeleri ve merak edilen başlıkları Akşam Gazetesi Spor Editörü Tamer Ayeri, yo

Muslera'nın dönüşü Galatasaray'a ne katar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kızılırmak buz tuttu

Yılan belgeselciyi canlı canlı yedi! İşte o anlar