• $32,665
  • €35,118
  • 2450.66
  • 10630.5
5 Mayıs 2013 Pazar 17:09 | Son Güncelleme:

Erdoğan: Esed vallahi bunun hesabını vereceksin

Erdoğan: Esed vallahi bunun hesabını vereceksin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin Banyas kentindeki katliamın ardından Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a beddua etti.

Hakkı Kurban
Fotoğraf: Murat Öztek

Kızılcahamam’daki Asya Termal Otel’de yapılan AK Parti’nin 20’nci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, Başbakan Erdoğan’ın kapanış konuşması ile sona erdi. Konuşmasında, Banyas katliamı nedeniyle Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a beddua gibi tepki gösteren Erdoğan, “Vallahi bunun hesabını vereceksin” derken,Bakara Suresi’nden ayet okudu. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

YOK OLAN HER CAN, BİZİM CANIMIZ

Suriye’de yok olan her bir can bilesiniz ki bizim canımızdır. Bunu böyle görmedikçe kendimizden şüphe ederim. Bunu söylememin ne anlama geldiğini AK Parti’ye gönül vermiş olan kardeşlerimin özellikle bilmesi gerekir. Şu şöyle diyor, bu böyle diyor bunların hiçbiri bizi ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren ancak ‘inananlar kardeştir’ ölçüsüdür.

İKİ SEÇENEĞİMİZ VAR

Önümüzde çok net iki seçenek var; Ya bütün dünyaya sırtımızı döneceğiz ya bütün bu mazlumlara yüz çevireceğiz hiçbir şey olmamış gibi davranacağız. Ya da tarihin, ecdadın, medeniyetin, milletin bize yüklediği sorumluluğa sahip çıkarak mazlumların feryadını duyacak, ‘yeter ardık’ diyeceğiz, böyle haykıracağız. Biz başka devletlere başka milletlere benzemeyiz. Biz dengeler adına, konjonktür adına susacak bir devlet değiliz. Biz İstanbul’da cihan padişahı Fatih Sultan Mehmed’in huzuruna vardığımızda alnımız ak varmak istiyoruz. Biz cihan padişahı Kanuni’nin huzuruna vardığımızda başımız dik çıkmak istiyoruz. Biz ruz-u mahşerde kitap önümüze konulduğunda hesabımızı yüreklice vermek istiyoruz.

EY ESAD, HESABINI VERECEKSİN

Banyas’ta çocukların ferdayı arşı inletirken biz susan dilsiz şeytanlardan olmayacağız. Ey Beşar Esad vallahi bunun hesabını vereceksin. Başkalarına göstermediğin cesareti, ağzında emzik olan kundaktaki bebeğe göstermenin bedelini bedelini çok ama çok ağır ödeyeceksin. O çocukların arşı inleten figanı inşallah Rabbimin ‘Muntakim’ sıfatı mucibince, ‘Kahhar’ sıfatı mucibince senin üzerine kutlu bir intikam olarak inecektir. 

BU KATİLİN HESABA ÇEKİLDİĞİNİ GÖRECEĞİZ

Allah izin verirse bu caninin, bu katilin dünyada hesaba çekildiğini görecek ve bundan dolayı da hamd edeceğiz. Yaşananlar tahammül sınırlarını zorlar bir hale gelmiştir. Uluslar arası camia Suriye konusunda hala beklenen adımları atmamıştır. Suriye’de bugüne kadar hayatını kaybedenler 100 bine doğru yaklaşıyor. Bütün bu masumların vebali bu gayri meşru rejime destek verenlerin de üzerinedir.

CHP’YE AĞIR SÖZLERLE YÜKLENDİ

Kendisini Müslüman olarak niteleyen hiç kimse hiçbir devlet böyle bir vahşeti arkasında duramaz. Buradan şunu da hatırlatmak istiyorum; Şam’da bu cani ile bu katil ile fotoğraf çektiren CHP buyursun Banyas’taki katliamı açkılasın. Ey CHP işte siz busunuz. Geçmişte de buydunuz, şimdi de busunuz. Sizin yol arkadaşlarınız bunlar. Sizin aynı fotoğraf karesinde poz verdiğiniz yoldaşlarınız bunlar. Gurur duyup duymadığınızı gerçekten merak ediyor sizi de milletme havale ediyorum.

BAKARA SURESİ 214. AYETLE SESLENDİ

Meta nasrullah… Allahın yardımı ne zaman diye soran Suriyeli kardeşlerime bir kez daha sesleniyorum; Ela inne nasrallahi karibun… Hiç kuşkusuz Allahın yardımı sizinledir.

İTİRAZI OLANLAR VİCDANININ SESİNE KULAK VERSİN

Başbakan Erdoğan, konuşmasında çözüm sürecine de değindi. Süreci “vicdanı olan bir süreç” olarak tanımlayan Erdoğan, itirazı olanlara da “Vicdanınızın sesine kulak verin” sözleriyle seslendi. Başbakan şöyle konuştu:

SÜREÇ, KİMSEYE İMTİYAZ SAĞLAMAYACAK

Çözüm süreci; milli değerlerimize, manevi değerlerimize, hassasiyetlerimize gölge düşmeden, halel gelmeden ilerleyen bir süreçtir. Çözüm süreci hiç kimsenin hakkını elinden almayacak, hiç kimseyi mağdur etmeyecek. Bu süreç hiç kimseye de farklı imtiyazlar sağlamayacak.

VİCDANI OLAN SÜREÇ

Bu süreç, pazarlıkla, tavizle, al-ver mantığıyla ilerleyen değil, emin olun kalple, yürekle,  gönülle, vicdanla yürüyen bir süreçtir. Bu süreç vicdanı olan bir süreçtir. Ben bu sürece vicdanını koyan tüm kardeşlerimi alkışlıyorum. Herkesin vicdanıyla düşünmesini, vicdanına kulak vermesini, vicdanıyla karar almasını özellikle rica ediyorum.

GELİR GİDER HESABIYLA BAKMAYIN

Çözüm sürecine etnik kökenlerin, dillerin, dinlerin, mezheplerin, gelir gider hesaplarının üzerinden değil, herkesin ama herkesin insani zaviyeden bakmasını rica ediyorum. Tereddütü olan kardeşlerime sesleniyorum: Lütfen vicdanınızın sesini dinleyin. İtirazı olan kardeşlerime sesleniyorum: Lütfen vicdanınızın sesine kulak verin. Korkusu olan kardeşlerime sesleniyorum: Lütfen vicdanın, barışın, kardeşliğin zaviyesinden meseleye bakın. Eğer vicdanla bakarsak, eğer insaniyet nazarıyla bakarsak, eğer kardeşlik hukukuyla bakarsak, inanın tehdit altında olan değil, bölünen, parçalanan, zayıflayan değil, güçlenen, büyüyen, şahlanan bir Türkiye fotoğrafı görürüz.

KAN TUTKUNLARI KAYBEDECEK

Her birinizin aşkla, sevdayla, heyecanla bu yeni sürece sahip çıkmanızı istiyorum. Milletle irtibatınızı çok ama çok güçlendirmenizi istiyorum. Soruların ve soru işaretlerinin üzerine cesaretle gitmenizi istiyorum. Biliniz ki günün sonunda yalancılar, iftiracılar, kan tutkunları, kan üzerinden siyaset yapanlar kaybedecek. Kazanan millet olacak. Siz de bu zaferle iftihar edeceksiniz..

TEŞKİLATA 4-S FORMÜLÜ

Başbakan Erdoğan, kampın son bölümünde moderatörlük görevini üstlenerek bakanları kürsüye çıkardı. 30 milletvekilinin bu bölümde söz aldığını belirten Erdoğan “Son derece verimli görüşmeler gerçekleştirdik” dedi. Siyaseti “milletle gönül irtibatı kurma” olarak tarif eden Erdoğan, zorbalıkla iş başına gelen nice siyasetçinin bugün esamisinin okunmadığını vurguladı. Buna karşın gönüllere taht kurmuş, unutulmayacak siyasetçilere de dikkat çeken Erdoğan Adnan Menderes, Turgut Özal ve Necmettin Erbakan’ı örnek gösterdi.

NEŞET ERTAŞ’I ANDI, 4S FORMÜLÜNÜ ANLATTI

Teşkilatına halkla irtibatın önemini anlatan Erdoğan, merhum ozan Neşet Ertaş’ın “Kalpten kalbe bir yol vardır görünmez. Gönülden gönüle gider yol gizli gizli” dizelerini okuyarak seslendi. Teşkilatına 4S formülünün önemini anlatan Erdoğan, bunları “sabır”, “sebat”, “sadakat” ve “sorumluluk” olarak sıraladı. Özellikle sadakat üzerinde duran Erdoğan, “Harekete tam bir sadakat içerisinde olacağız. Birbirimize olan sadakatimiz tartışılmaz olmalı. Aramıza sokulmaya çalışılan fitnelere fesatlara karşı bir olacak, iri olacak, diri olacak, kardeş olacağız” ifadesini kullandı.

İthalat azaldı, ihracat arttı... İşte Türkiye'nin doğalgaz raporu!
İthalat azaldı, ihracat arttı... İşte Türkiye'nin doğalgaz raporu!

İthalat azaldı, ihracat arttı... İşte Türkiye'nin doğalgaz raporu!

Ankara'da baraj gölüne giren 2'si kardeş 3 kişi boğularak hayatını kaybetti
Ankara'da baraj gölüne giren 2'si kardeş 3 kişi boğularak hayatını kaybetti

Ankara'da baraj gölüne giren 2'si kardeş 3 kişi boğularak hayatını kaybetti

Yahudi Şas Partisi'nden çarpıcı iddia! İsrail hükümetinin dağılması an meselesi
Yahudi Şas Partisi'nden çarpıcı iddia! İsrail hükümetinin dağılması an meselesi

Yahudi Şas Partisi'nden çarpıcı iddia! İsrail hükümetinin dağılması an meselesi