İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.1107
  • 5.0179
  • 175.05
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı görevini Gül‘den devraldı

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı görevini Abdullah Gül'den devraldı.

x

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

-Göreve başladığım bu ilk saatlerde öncelikle ekranlarından bizi izleyen Türk milletine şükranlarımı sunuyorum. Türkiye tarihinde ilk kez halkın kendi tercihiyle Cumhurbaşkanı belirlenmiştir. Bu yüzden bu olayın gururunu yaşıyorum ve bunun verdiği sorumluluğun ağırlının farkındayım. Nefes alıp verdiğim sürece emanetlerine sahip çıkacağıma söz veriyorum. 

-Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanına, dava arkadaşıma, şahsım, ailem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Şahsım başbakan olarak Sayın Gül'de cumhurbaşkanı olarak sıkı bir uyum içinde Türkiye'ye önemli eserler kazandırdık. 

-12 yıl boyunca çok büyük reformlar gerçekleştirdik. Yaptığımız her değişiklik daha büyük değişikliğin yolunu açtı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de eski bir dönem kapanıp Yeni Türkiye dönemi başladı. Eski Türkiye'de çeteler, baskılar, istikrarsızlık, vardı. Adım adım gerçekleştirdiğimiz reformlarla bunları ortadan kaldırdık. Bugünden itibaren Türkiye eski tartışmalarla uğraşmadan 2023'e odaklanacaktır. Seçilmiş cumhurbaşkanı ve seçilmiş hükümet el ele verip ekonomiyi yükseltecektir. 

-Türkiye'nin stratejik hedefi olan AB'ye yürüyüşü daha kararlı olacaktır. Başta çözüm süreci olmak üzere 77 milyonun birliği ele alınacaktır. Adaletsizliğin karşısında durmanın dış politikamızın baş amacı olarak görüyoruz. 

-Suriye'deki insanlara kucak açmammızın sebebi onların insan olmasıdır. Suriye'de öldürülen insanlara sessiz kalamazdık. Irak'ta, Afganistan'da, Somali'de insana değer verdiğimiz için sesimizi yükseltiyoruz. Bizim için değerlerden öte insan vardır can vardır.. Bize dost olan her ülkeyle dostluğumuzu yükseltmeye çalışyoruz. Kimse bunu içişlerine müdahale olarak algılamasın. Önümüzdeki dönemde de dışpolitikamız "insan" olacaktır.

-Türkiye'nin asırlar öncesinden gelen kutlu yürüyüşü, inşallah barış içinde istikbale yürüyecektir. Bu anlamlı törende tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle anıyorum. Değerli misafirlerimizin hepsine tek tek şükranlarımı sunuyorum. 

-Biz bu yollarda kar demeden kış demeden beraber yürüdük.

ERDOĞAN'DAN GÜL'E ŞEREF MADALYASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını bitirmesi ardından, Abdullah Gül'e şeref madalyası takdim etti.

ERDOĞAN RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Erdoğan, Anıtkabir ziyaretinin ardından Başbakanlık Resmi Konutu'na geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süre Resmi Konut'ta kaldıktan sonra Çankaya Köşkü'ne hareket etti. Erdoğan'a bu sırada Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen eşlik etti. 

ERDOĞAN BÖYLE KARŞILANDI/FOTO GALERİ

Cumhurbaşkanlığı'nın 1. No'lu kapısında, tarihteki 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve Türk bayrağı taşıyan atlı birlik tarafından karşılanan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın bulunduğu makam aracı, atlı birlik eşliğinde tören alanına geldi.

Erdoğan ve eşi, tören alanında 11. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi tarafından karşılandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tören kıtasını "Merhaba asker, nasılsınız" diyerek selamladı. "Sağol" karşılığını alan Erdoğan, "Sizler de sağolun" dedi.

Tören sırasında, Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül de eşlik etti. 

Büyük Şeref kapısının önünde Cumhurbaşkanları ve eşleri basın mensuplarına poz verdi.

Bu arada, 11. Cumhurbaşkanı Gül, devir teslim törenine katılmak üzere Çankaya Köşkü'ne gelen devlet başkanlarını da Şeref Kapısı'nda karşıladı. 

NOTLAR

Ellerinde Türk bayraklarıyla Köşk'ün önünde toplanan vatandaşlar, "Çankaya seninle daha güzel usta" yazılı pankart açtı. 

"Büyük Başkan, Recep Tayyip Erdoğan" şeklinde tezahüratta bulunan vatandaşlar, Erdoğan'a Resmi Konut'tan Çankaya Köşkü'ne gidişinde sevgi gösterisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan da vatandaşlara el sallayarak karşılık verdi.

Köşk'ün girişinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü.AA

TÖREN ÖNCESİ BAŞBAŞA GÖRÜŞME

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de mazbatasını aldıktan sonra ant içerek görevine başladı. Erdoğan ve Gül Çankaya Köşkü'ndeki tören öncesi başbaşa görüşme gerçekleştirdi.
Erdoğan ve Gül'den tören öncesi başbaşa görüşme!

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Çankaya Köşkü’nün bahçesinde atlı süvari birlikleri eşlik etti.
 
Abdullah Gül ve Hayrünnisa Gül, Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Köşk’ün kapısında karşıladı. Erdoğan ve Gül, tören kıtasını selamladı.
 
Daha sonra Köşk'e giren Erdoğan ve Gül, başbaşa bir görüşme gerçekleştirdi.

ERDOĞAN, DAVUTOĞLU'NU 22.00'DE KABUL EDECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu saat 22.00'de Çankaya Köşkü'nde kabul edecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamayla Erdoğan'ın günlük programına ek yapıldığı bildirildi.

Buna göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nu saat 22.00'de Çankaya Köşkü'nde kabul edecek.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Maslak’ta birçok gökdelen dev Türk bayraklarıyl

Maslak´ta dev Türk bayraklı şölen

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Polis Akademisi efsane oyuncuları şimdi ne halde?

Emekli maaşında iyileştirmeye dört farklı formül

En Çok Okunanlar