HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3671
  • 6,1207
  • 210.181
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Eczacıların uzmanlaşması için kanun teklifi

Teklife göre eczacılar “onkoloji", “enfeksiyon", “klinik" ve “fitofarmasi-bitkisel tedavi" alanlarında uzmanlaşacak

x

Çınar COŞKUNSERÇE/ANKARA

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, eczacılara uzmanlık getirilmesine ilişkin kanun teklif hazırladı. Meclis Başkanlığı’na sunulan teklif, eczacıların “onkoloji", “enfeksiyon", “klinik" ve “fitofarmasi-bitkisel tedavi" alanlarında uzmanlaşmasını öngörüyor.

Uzman eczacı olabilmek için Sağlık Bakanlığı tarafından tescil edilmiş bir uzmanlık belgesine haiz olmak gerekecek. Teklifin gerekçesinde, kliniklerde ilaç danışmanlığı ve zehirlenmelerin önlenmesinin amaçlandığı belirtildi.

UZMANLIK KURULU KURULACAK

Teklife göre; Sağlık Bakanlığı’nda Ezcacılıkta Uzmanlık Kurulu kurulacak. Kurulda müsteşar, birinci hukuk müşaviri, eczacılık genel müdürü, tıbbi cihaz kurumu başkanı ile bakanlığın ve YÖK’ün eğitim kurumlarından seçeceği üçer üye ile TEB’in seçeceği bir üyeden oluşacak.

Yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 2 ay içinde oluşturulacak kurulun ilk teşkilinde bakanlık dışındaki kurumlardan seçilecek üyelerde uzman olma ve eğitim kurumlarında en az 3 yıl eğitim yapma şartı aranmayacak. Ancak üyeler eczacılık alanında profesör ya da doçent olacak. Eczacılıkta uzmanlık dalı olarak belirlenen alanda doktora yapanlar araştırma ve makalelerini sunarak Sağlık Bakanlığı’na başvuracak. Kurul bir yıl içinde başvuruyu değerlendirip uzmanlığı teşkil edecek.

BİTKİSEL İLAÇ DA HAZIRLAYABİLECEKLER

Teklife göre eczacılıkta uzmanlık dalları onkolojik eczacılık, enfeksiyon hastalıkları eczacılığı, klinik eczacılık ve bitkilerle tedaviyi esas alan fitomarsi eczacılığı olacak. Uzman eczacı olabilmek için Sağlık Bakanlığı tarafından tescil edilmiş bir uzmanlık belgesine haiz olmak gerekecek.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Kocaeli´de halk otobüsü şoförü, durakta tekerlekli sandalyede bekleyen engelli çocuğu ve annesini ar

Kocaeli´de halk otobüsü şoförü engelli çocuk için güzergahını değiştirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Emekli ocak ayı zam oranı na kadar oldu? SGK SSK BAĞKUR emekli maaşı ocak zammı...

En Çok Okunanlar