• $8,1138
  • €9,7789
  • 463.173
  • 1372.03
26 Haziran 2018 Salı 00:58 | Son Güncelleme:

Dünyaya örnek olacak bir demokrasi sınavı 

Dünyaya örnek olacak bir demokrasi sınavı 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaferini bir kez daha balkondan ilan etti. Erdoğan, “Bir imtihanı daha dünyaya örnek olacak şekilde geride bıraktık” dedi.  

Osman Nuri CERİT / ANKARA 

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından sabah saatlerinde İstanbul’dan Ankara’ya geçen Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’ndan uzun bir konvoy eşliğinde AK Parti Genel Merkezi’ne geçti. Erdoğan, balkon konuşmasında kendisini bekleyen partililere özetle şöyle seslendi: 

HEP YANIMDAYDINIZ

Sizler 3 Kasım 2002 Kasım seçimlerinde yanımızdaydınız bizi iktidara taşıdınız. Bu şarkı burada bitmez dediniz. Vesayete karşı hep birlikte mücadele ettik. Ülkemize hep birlikte çağ atlattık. Sizler Gezi olaylarında 17-25 Aralık emniyet, yargı darbe girişiminde, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yanımızdaydınız. 

DARBECİLERE GEÇİT YOK 

Vandallara ve ihanet çetelerine hep birlikte karşı koyduk. Sizler 2015 seçimlerinde özellikle 1 Kasım’da yanımızdaydınız. Ellerini ovuşturarak Türkiye’nin diz çökmesini bekleyenlere derslerini hep birlikte verdik. Sizler 15 Temmuz darbe girişiminde buradaydınız. Velhasıl nerede bir darbeci varsa hepsinin karşısında oldunuz. 

HAiNLER BAKIN KiME OY VERMiS

FETÖ ihanet çetesine ve onlarla beraber hareket edenlere sokakları hep birlikte dar ettik. Ülkemizi, bayrağımızı, ezanımızı, özgürlüğümüzü, namusumuzu darbecilerin pençesinden hep birlikte kurtardık. Hainler nereye kaçtılar
Amerika’ya. Şimdi ölçüye bakıyorum Amerika’daki oylara, sonuçlara bakıyorum. Oradaki oylarda oradan ana muhalefete bayağı oy gelmiş. Halep oradaysa arşın sandıkta. Bu seçimin galibi demokrasidir. 

Millet istiklale sahip çıktı 

Türk milleti sandığa sandıkta tezahür ettirdiği iradesine sahip çıkarak demokrasiye ve onun ayrılmaz parçası olan haklarına ve özgürlüklerine ne kadar önem verdiğini bu seçimde tekrar göstermiştir. Dün darbecilerin tanklarını, toplarını, uçaklarını, silahlarını çıplak elleriyle durduran bu millet bugün aynı ellerle istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır. Türkiye, 24 Haziran gecesini geleceğine bu sabah olduğundan çok daha fazla güvenle bakarak tamamlayacaktır. 

Türkiye’nin dimdik duracağının ifadesi

Erdoğan, seçimden çıkan sonucun Türkiye’nin terör örgütlerine karşı dimdik duruşunun bir ifadesi olduğunu söyledi. 

Bu sonuçlar aynı zamanda Suriye topraklarını özgürleştirmeye ve ülkemizdeki misafir kardeşlerimizin güvenle ülkelerine dönüş yollarını açmaya devam edeceğimizi ifadesidir. Bu sonuçlar aynı zamanda ülkemize kem gözle bakan terör örgütlerinden küresel çıkar çevrelerine kadar herkesin karşısında dimdik durulacağının ifadesidir. Bu sonuçlar aynı zamanda demokrasideki ve ekonomideki hedeflerimize bir adım daha yaklaştığımızın ifadesidir. Milletimiz bu seçim sonuçlarıyla o kadar çok çevreye o kadar farklı mesaj vermiştir ki dünyanın tüm siyaset bilimcileri bir araya gelip yıllarca çalışsa yine de bunu zor çözer. 

Ezanlar daha bir huşuyla...

Ülkemizin uluslararası alandaki itibarini çok daha yükseklere çıkaracağız bayrağımız çok daha nazlı dalgalanacak. Ezanlarımız çok daha huşuyla okunacak her bir vatandaşımızın huzurunu refahını daha ileriye taşıyacağız. Türkiye tercihini demokrasisine hak ve özgürlüklerine sahip çıkmaktan, reformlarını devam etmekten yana kullanmıştır. Türkiye tercihini PKK’dan FET֒ye kadar tüm terör örgütleriyle kararlı şekilde mücadele etmekten yana kullanmıştır. 

HESAPLAR HEP SANDIKTAN DÖNDÜ 

AK Parti 2002’den bu yana katıldığı her seçimden zaferle çıktı. Vesayet odakların hesapları her seferinde sandıktan döndü.

AK Parti iktidara geldiği 2002'den bu yana siyaseti dizayn etmeye çalışan odaklara cevabı sandıkta verdi.  

İşte son 16 yılda seçimlere damga vuran, milletin son sözü söylediği sandık sonuçları: 

BÜYÜK DEĞİŞİM 

Türkiye, 3 Kasım 2002 seçimlerine, tarihinin en derin ekonomik kriziyle gitti. Koalisyonunu oluşturan partilerden hiçbiri yüzde 10’luk barajı aşamadı ve parlamento dışında kaldı. AK Parti’nin yüzde 34,6’yla tek başına iktidara geldiği seçimlerde CHP yüzde 19,6’yla Meclis'e girebilen diğer parti oldu. Siyasetin rotası adeta yeniden şekillendi. 28 Mart 2004 yerel seçimleri öncesi,AK Parti Hükümeti’ne yönelik “darbe girişimi” iddiaları had safhadaydı. Halkın tercihi, yüzde 40.2 ile AK Parti’den yana oldu. CHP yüzde 20.7, MHP yüzde 10.1 oy aldı. 22 Temmuz 2007 Milletvekili seçimlerine uzanan süreçte Meclis'te 367 tartışmasıyla başlayan ve Anayasa Mahkemesi’ne taşınan polemik, Cumhuriyet mitinglerine ve 27 Nisan’daki e-muhtıraya kadar uzandı. AK Parti yüzde 46.6 oy aldı. 

29 Mart 2009’daki yerel seçimlere gidilen sürece damga vuran olayların başında, 2008’de AK Parti’nin kapatılması talebiyle açılan dava geliyordu. Seçimlerden AK Parti yüzde 38.6’yla çıktı. 

Terör dalgası işe yaramadı 

12 Haziran 2011’deki genel seçimlere terör saldırılarıyla giirildi. Kılıçdaroğlu’nu CHP Genel Başkanlığı koltuğuna taşıyan kaset komplolarının arkasından gelişen süreç içinde de FETÖ yüzünü göstermeye başladı. Ancak AK Parti, yüzde 49.8’lik oy oranıyla iki seçmenden birinin oyunu aldı. 

17-25 Aralık püskürtüldü 

Türkiye, 30 Mart 2014 yerel seçimlerine Gezi Parkı kalkışması ve 17-25 Aralık darbe girişimiyle gitti. AK Parti yüzde 45.5’lik oy oranıyla birinci oldu. Erdoğan ardından cumhurbaşkanlığı seçimini de yüzde 52’yle kazandı. 7 Haziran’daki tezgahlar 1 Kasım seçimiyle boşa çıkarıldı. Sonuç, yüzde 49,5 oldu. 
referandum öncesi 

FET֒nün ihanet girişimi  

15 Temmuz ihanet girişiminin ardından, 16 Nisan Referandumu yüzde 51,4’le yeni sistemin kapısını açtı. 

16 Nisan 2017 Referandumu öncesi, Cumhuriyet tarihinin en büyük ihanet girişimi yaşandı. FETÖ, 15 Temmuz 2016 tarihinde TSK’ya sızan üniformalı teröristleri harekete geçirerek darbe kalkışmasında bulundu. Türkiye aynı süreçte, DEAŞ ve bölücü örgüt PKK/PYD/YPG ile da kararlıkla mücadele etti. 2016 yılının Ağustos ayında başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı ile DEAŞ işgali altındaki Suriye toprakları terörden temizlendi. 16 Nisan 2017 tarihinde Anayasa değişikliği oylaması için sandığa giden millet, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni öngören pakete yüzde 51.4 “evet” oyu ile vize verdi. 

 

<p>İstanbul'da MİT ve emniyetin terör örgütü DEAŞ'a yönelik düzenlendiği operasyonda saldırı hazırlı

MİT ve emniyetten DEAŞ operasyonu: Saldırı hazırlığında gözaltına alındılar

Devrilen tırın altında kalarak alev alan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

Aksaray'daki gizemli yer altı şehri ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor

Ankara Şehir Hastanesi pandemi bölümü servisi genişletildi