• $9,2739
  • €10,7649
  • 526.102
  • 1409.56
11 Mayıs 2015 Pazartesi 01:27 | Son Güncelleme:

Domuzlu kahvaltıda Diyanet için fetva

Domuzlu kahvaltıda Diyanet için fetva

Seçim vaatlerinde Diyanet’i kaldıracağını söyleyen Demirtaş'ın 2014'te Köln’de domuz pastırması yiyerek aynı fetvayı verdiği ortaya çıktı.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, 10 Ağustos öncesi gittiği Köln’de kahvaltılı basın toplantısında domuz pastırması yedi, ardından da gazetecilere Diyanet’i kaldıracağını söyledi. 21 Temmuz 2014’te düzenlenen toplantının detayları Alman Frankfurter Allgemeine Gazetesi’nde Mıchael Martens imzasıyla yayımlandı: Köln’deki kahvaltıda gazetecilerle buluşan Demirtaş, 3 kat domuz pastırması yerken Diyanet'in kaldırılmasını istiyor. Bu Anadolu insanının görmek ve işitmek istemeyeceği bir manzara. HDP, Kürtleri, Alevileri ve toplumda temsil edilmeyen insanlar için kurulmuş bir parti. Demirtaş, bu vaadi devletin politikalarını savunması olarak açıklıyor.  

Beyannameye de koydu 

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son olarak Elazığ’daki mitingde Diyanet’i yuhalattı ve şunları söyledi: Biz anamızdan babamızdan her şeyden önce şunu öğrendik. Bizim halkımız açsa biz de aç olacağız. Bu nedenle diyorum ki dini imanı en çok kullananlar kim biliyor musunuz, Diyanet İşleri. O nedenle bu beladır, israf mekanizmasıdır. Diyanet'in yerine inanç işleri başkanlığı kuracağız.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi