• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
21 Şubat 2021 Pazar 10:50 | Son Güncelleme:

Dirayet Dilan Taşdemir kimdir? Gara'ya giden HDP Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir nereli?

Dirayet Dilan Taşdemir kimdir" Gara'ya giden HDP Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir nereli"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Gara'ya giden HDP'li millet vekilinin Dirayet Dilan Taşdemir olduğunu açıkladı. Dirayet Dilan Taşdemir kimdir? sorusu da bu bağlamda binlerce kişinin merak ettiği bir soru haline geldi. Peki, Dirayet Dilan Taşdemir nereli?

Kuzey Irak'a giden HDP'li kadın milletvekilinin Dirayet Dilan Taşdemir olduğu ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Gara'ya giden HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir ile ilgili açıklamalarda bulundu. Peki, Dirayet Dilan Taşdemir kimdir?

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Gara'ya giden HDP'li vekili açıkladı. Bakan Soylu, "Gara'ya yakın zamanda giden vekil, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir." ifadelerini kullandı.

DİRAYET DİLAN TAŞDEMİR KİMDİR?

Dirayet Dilan Taşdemir 18 Nisan 1982 yılında Ağrı'da doğdu. Babasının ismi Yusuf annesinin ismi Nigar'dır. Türk siyasetçi ve Halkların Demokratik Partisi milletvekili. 7 Haziran 2015 tarihinden beri Ağrı Milletvekilliği görevini devam ettirmektedir.

Dirayet Dilan Taşdemir, Mersin Üniversitesi Sosyoloji ve Arkeoloji bölümü mezunu. Ulusal ve uluslararası birçok platformda toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları alanında temsil düzeyinde çalışmalara katıldı. 2008 senesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde Kadın Politikaları alanında danışman olarak görev üstlendi. Bekar olan Dirayet Dilan Taşdemir, orta düzeyde Almanca konuşmaktadır.

Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) kadın kollarında çalışan Taşdemir, KCK operasyonları sonucunda tutuklandı ve beş yıl cezaevinde kaldı. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde HDP Ağrı milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesidir.

<p>Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, 28 Şubat sürecini, 'Sayın Cumhurbaşkanı Demirel taraf

Eski Başbakan Tansu Çiller'den 28 Şubat mesajı

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek