• $ 6,7619
  • € 7,5739
  • 372.625
  • 109567
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
21 Mayıs 2019 Salı 08:00 | Son Güncelleme:

Demokrasi ve Özgürlük Adası hizmete açılıyor

Başkan Erdoğan, 27 Mayıs Darbesi’nin 59. yılında Yassıada’yı ziyaret ederek, tesislerin tamamlanan bölümlerini hizmete açacak.  

Osman Nuri CERİT

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2015 yılında başlatılan ve Yassıada’nın Demokrasi ve Özgürlük Adası’na dönüştürülmesini öngören projede sona yaklaşıldı. Erdoğan’ın 27 Mayıs Pazartesi günü adaya yapacağı ziyarette projenin tamamlanan bazı bölümlerini hizmete açması bekleniyor.  

MENDERES ANILACAK 

Başkan Erdoğan, ziyarette Adnan Menderes ve arkadaşlarını anacak. Erdoğan’ın yapımı tamamlanan Demokrasi Müzesi ve Kongre Merkezi’nin açılışını yapılması da planlanıyor. Erdoğan, duruşmalarının yapıldığı salonu da ziyaret edecek ardından anma törenine katılacak. Başkan Erdoğan daha önce adadaki çalışmaları havadan denetlemişti. 

ASLINA UYGUN YAPILDI

27 Mayıs darbesinin mağdurlarının tutulduğu Yassıada bir tarih platosuna dönüştürüldü. Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun idama mahkûm edildiği Yassıada, tarihsel sürecin izlerini ziyaretçilere aktaracak şekilde dizayn edilecek. Bu kapsamda, Menderes’in o dönem kaldığı bina da aslına uygun inşa edildi. 

Binada balmumu heykeller ve dönemin objeleriyle canlandırmalar yapılması planlanıyor. Menderes’in o dönem kaldığı odanın yanı ise Aydın Salonu olarak düzenlendi. Ziyaretçilerin 27 Mayıs Darbesi sonrası adada yaşanan yargılamaları gerçek mekânlarında gezerek hissetmeleri sağlanacak. 

Adnan Menderes Kongre Merkezi 

Erdoğan’ın açılışını yapması planlanan Demokrasi ve İnsan Hakları Müzesi’ni de bünyesinde barındıracak Adnan Menderes Kongre Merkezi’nde 500 kişilik bir konferans salonu yer alıyor. O döneme ait belge, doküman ve eşyalardan oluşan seçkin bir koleksiyon adada inşa edilen Demokrasi Müzesi’nde sergilenecek. Müzenin, içinde barındırdığı tarihi objelerle geçmişi, mimarisindeki modern ve geometrik formlarıyla da geleceği yansıtacak şekilde kurgulanmasına önem verildi.  

Van'daki menderesler yılın her döneminde görsel şölen sunuyor

Van'daki menderesler yılın her döneminde görsel şölen sunuyor

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçuşlar başla

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçuşlar başladı

İstanbul'u terk edip İzmir'e yerleşmişti... İşte Pı

İstanbul'u terk edip İzmir'e yerleşmişti... İşte Pınar Aylin'in yeni hayatı!

Pekmezin az bilinen yararları

Pekmezin az bilinen yararları