HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3363
  • 6,0767
  • 209.534
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Davutoğlu: 'Reyhanlı saldırısının failleri bellidir'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Reyhanlı saldırısına ilişkin yapılan yorumları sert bir dille elleştirdi.

x

ANKARA  

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Reyhanlı saldırıları konusunda da "Kimse Reyhanlı saldırısının gerçek müsebbiplerini ve katillerini örtme çabası içine girmemelidir. Failler bellidir. Bu konuda hiçbir tereddütün zikredilmesi söz konusu değildir. Suriye muhalefetine yönelik şüphe uyandırıcı bir tutumdan kaçınmak gerekir" değerlendirmesini yaptı. 

Davutoğlu, Suriye Halkının Dostları Çekirdek Grup Toplantısı'na katılmak üzere Amman'a gidişinden önce Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Suriye'de 2 yıldır yaşananlarla ilgili durumu özetlelerken, Suriye'de sürmekte olan zülmün biran önce durması gerektiğini ve bunun için de, "Suriye halkının iradesini yansıtan güçlü bir Suriye'nin inşası için yeni bir süreç başlaması gerektiğini" anlattı. Davutoğlu, şunları söyledi: 

ELİ KANLI KİŞİLER SÜREÇTE YER ALAMAZ

"Burada çözümün bir kriterinden bahsetmek gerekirse, herhangi bir geçiş hükümetinin başarılı olmasının en önemli kriteri, ülkemizde bulunan mültecilerin, yani evini barkını terkedip ülkemize sığınmış ve diğer ülkelere sığınmış mültecilerin, artık 'ülkemize barış geliyor' düşüncesini onlara verebilecek bir sürecin başlaması. Bu çerçevede eli kanlı olan Suriye halkından 100 bin kişinin ölümüne sebep olanların bu süreçte yer almaması ilkesel ve ahlaki bir tutumdur. Geçiş hükümetinin bu çerçevede hangi aşamalardan geçerek kurulacağı, ilgili tüm tarafların görüşmeleri ve mutabakatıyla sağlanacaktır."

Türkiye'nin rejim içinde bulunsa bile eli kana bulaşmamış olanların içinde yer alacağı her türlü diplomatik çabayı desteklediğini de öne süren Davutoğlu, isimlerin dillendirilmesinin ise doğru olmadığını savundu. Davutoğlu, "Suriye halkına muhalefete güven telkin edecek bir sürecin yürümesi için müzakerelerde yer alacak kişilerin mutlaka, açık ve doğrudan bu katliamlarda yer almamış olmasına ve bu katliamlara, elinin kana bulaşmamış olması önemli bir kriterdir" dedi.

Davutoğlu Reyhanlı saldırısının Suriye'deki El Nusra Cephesi tarafından gerçekleştirildiğine yönelik iddiaların sorulması üzerine ise, şu yanıtı verdi:

KİMSE KAFALARI BULANDIRMAMALI

"Şimdi bir kere, Reyhanlı Saldırılarıyla ilgili en üst düzeyde, İçişleri Bakanlığımız , güvenlik yetkililerimiz tarafından yapılan açıklamalar var. Kimse kafa bulandırmaya kalkışmamalı. Reyhanlı saldırısı faili meçhul değildir, failleri bellidir ve  yakalanmıştır. Hükümetimiz tarafından da bunların Suriye rejimi ile intisaplı bazı terör grupları olduğu tespit edilmiştir. Kimse Reyhanlı saldırısının gerçek müsebbiplerini ve katillerini örtme çabası içine girmemelidir. Bu konuda hiçbir tereddütün zikredilmesi söz konusu değildir. Suriye muhalefetine yönelik şüphe uyandırıcı bir tutumdan kaçınmak gerekir."

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Amerikan New York Times gazetesinin internet sitesinde yayınlanan videoda, Suudi gazeteci Cemal Kaşı

New York Times´tan ´Kaşıkçı cinayeti´ videosu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Türkiye’deki havalimanı güvenlik teknolojilerinde ilk

Tacikistan'daki Rogun Hidroelektrik Santrali'nin ilk türbini hizmete alındı

En Çok Okunanlar