• $7,2081
  • €8,8301
  • 414.682
  • 1481.14
27 Ağustos 2012 Pazartesi 03:44 | Son Güncelleme:

'Davutoğlu, kendini Kissenger sanıyor'

'Davutoğlu, kendini Kissenger sanıyor'

MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun PYD ile PKK'nın birbiriyle ilgisi olmadığı yönündeki sözlerine tepki gösterirken Bakan'a "Kendisini Kissinger sanıyor" dedi.

MHP’li Çirkin, yaptığı yazılı açıklamayla Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Suriye açıklamalarını eleştirdi “Sayın Ahmet Davutoğlu, nam-ı diğer Avutoğlu basına verdiği mülakatta, Suriye'de Kürtlerin bağımsızlık hareketini desteklediklerini hatta bunu Esad'dan bile talep ettiklerini söylemiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Dışişleri Bakanı’nın bunu hangi zekayla söylediğine inanmakta güçlük çekiyoruz... Kendini Kissinger sanıyor” sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

Davutoğlu’nun Esad’a yaptığı teklifi ileride Obama’nın Türkiye’ye yapması halinde cevabın ne olacağını merak ettiğini anlata Çirkin, “Eğer biz de Esad gibi kabul etmezsek, Suriye'nin başına gelecekler bizim de başımıza gelecek midir?” diye sordu.

-“PYD İLE PKK’NIN BİRLİKTELİĞİNİ DAVUTOĞLU’NA HATIRLATMAK ZORUNDAYIZ”-

Çirkin, Davutoğlu’nun sınır bölgelerde bağımsızlık ilanı hazırlığında olan PYD’nin PKK ile ilgisi olmadığını iddia ederek onların avukatlığını yaptığını savundu. PYD ile PKK’nın birlikteliklerini Davutoğlu’na hatırlatmak zorunda olduklarını belirten Çirkin, şunları ekledi:

“Eğer kendisinde bu birlikteliklere dair belgeler ve o bölgelerdeki kontrol noktalarında ve resmi dairelerde asılı Öcalan resimleri yoksa biz göstermeye hazırız. Sayın Bakanın bu yaptıkları üç ihtimalle açıklanabilir: Ya söylediklerine kendi de inanıyor, ya doğru söylemiyor, ya da karizması çizilmesin diye, ‘merak etmeyin her şey kontrolümüzde’ rolü oynuyor. Ancak bu üç ihtimalin de Türkiye için tam bir felaket olabileceğini aklı ne yazık ki kesmiyor."

Davutoğlu’nun Suriye’de Esad’ın düşmesine programlanmış olduğunu, başka bir ihtimali düşünmekten bile korktuğunu iddia eden Çirkin, “Psikolojisi bozulmuş bir bakanın Türkiye’yi bu ruh haliyle, bu karışık coğrafyada temsil etmesi mümkün değildir. Kendisine tavsiyemiz acilen tedavi olmasıdır” dedi.

-“DAVUTOĞLU KENDİSİNİ ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KİSSİNGER SANMAKTADIR”-

Çirkin, Davutoğlu’nun kendisini ABD’nin Dışişleri Bakanı Kissinger sanmakta olduğunu, ileri sürerek şunları ifade etti:

“Esad gitmez ve bu kaos yıllarca sürerse, kendisini Kissinger zanneden bu değerli zatın hangi planı uygulayacağı merakla beklenmektedir.  Bütün kamuoyunun beklentisini Sayın Bakana soruyoruz, ‘Bir planınız var mı?’. Eğer açıklaması veya Suriye konusunda tutan tek bir öngörüsü varsa söylesin ve toplum rahatlasın. Şayet bir plan yoksa biz Hatay’dayız. Bu bölgelerle komşuyuz ve neler olduğunu biliyoruz. Sayın Bakan lütfedip davet ederse bildiklerimizi söyleriz. Ama bunların hiçbirini yapamıyorsa Sayın Bakan Allah rızası için derhal istifa etsin. “

ANKA

<h3><strong>FENERBAHÇE'DE EROL  BULUT SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİYOR</strong></h3><p>Sarı-lacivertlile

Haftanın Futbol Başlıkları... Erol Bulut görevden alınacak mı?

Muş'ta tipi nedeniyle mahsur kalan 100 kişi kurtarıldı

Erzurumlu kadınlar karla kaplı ormanda atlı safari yaptı

Avukatlık yerine çobanlık yapmayı tercih etti