• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
28 Temmuz 2014 Pazartesi 09:16 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Gül, Sultanahmet Camisi‘nde

Cumhurbaşkanı Gül, Sultanahmet Camisi‘nde

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Irak'ta, Suriye'de, Filistin'de, Gazze'de bütün buralardaki Müslüman kardeşlerimizin çilesini ve acısını içimizde yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Bu mübarek günler hatrına Cenab-ı Allah bütün İslam dünyasına huzur, barış, kolaylık versin diye dualar ettik" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bayram namazını Sultanahmet Camisi'nde kıldı.

Gül, sabah saatlerinde Tarabya Köşkü'nden çıkarak Sultanahmet Camisi'ne geldi. Gül'ü, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran cami avlusunda karşıladı. 

Camide bayram namazını kılan Gül, daha sonra vatandaşlarla bayramlaştı, çocuklarla fotoğraf çektirdi. 

Cami çıkışında kendisine hediye edilen Filistin atkısını boynuna takan Gül'e bir grup, "Cumhurbaşkanım siyaseti bırakmanızı istemiyoruz, sizi çok seviyoruz" şeklinde tezahüratta bulundu. 

Gül, cami çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı'nı tebrik ederek küçüklerin gözlerinden öptüğünü söyledi.

Gül, Türkiye'de huzurlu bir bayram geçtiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Ama kardeşlerimizin huzur içinde olmadığını, hatta tam tersine büyük sıkıntılar, gözyaşları, büyük acılar çektiğini görünce de tabii ki bu mutluluğu tam içimizde hissedemiyoruz. Irak'ta, Suriye'de, Filistin'de, Gazze'de bütün buralardaki Müslüman kardeşlerimizin çilesini ve acısını içimizde yaşadığımızı ifade etmek istiyorum. Bu mübarek günler hatrına Cenab-ı Allah'a bütün İslam dünyasına huzur, barış, kolaylık versin diye dualar ettik. Şüphesiz ki Musul'da zorla alıkonulan konsolosluk görevlilerimizin bayramda aileleriyle olmalarını çok arzu etmiştik ve çok uğraşmıştık. Maalesef şu ana kadar bu da gerçekleşmedi. Onların da bayramını, bütün ailelerinin, yakınlarının, hepsinin bayramını, şüphesiz ki üzüntülü bayramlarını tebrik ediyorum. İnşallah onlar da kazasız belasız bir şekilde ailelerine kavuşacaklardır. Hep bunun için uğraşıyoruz."

Abdullah Gül, gazetecilerin de bayramını kutladı. 

Bu arada, Gül açıklama yaptığı sırada bazı vatandaşlar, "Başbakan Gül" şeklinde tezahüratta bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, kendisine sevgi gösterisinde bulunanlara makam aracından el salladı.AA

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı