• $8,186
  • €9,8845
  • 471.986
  • 1330.48
22 Şubat 2019 Cuma 10:55 | Son Güncelleme:

Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Zeybekci, projelerini anlattı

Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Zeybekci, projelerini anlattı

AK Parti ile MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmir’in mevcut sorunlarını ve bu sorunlara getirilecek çözümleri anlattı. Ulaşım, altyapı ve kentsel dönüşüm alanlarında önemli adımlar atılacağını belirten Nihat Zeybekci, “İzmir’e 9 ay sonra gelen bir vatandaşımız acaba başka bir yere mi geldik diyecek kadar İzmir’i değiştireceğiz.” diye konuştu.

TM Dijital Haber Merkezi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmir’in mevcut sorunlarını ve bu sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin projelerini anlattı.

31 Mart Yerel Seçimleri’ne 37 gün kala İzmir’de NTV canlı yayınına katılan Nihat Zeybekci, vatandaşlardan gelen on binlerce mesaj doğrultusunda kentin en büyük probleminin “altyapı” olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Çöp, katı atık, kanalizasyon, yağmur suyu, trafik, yeşil alanlar ve spor alanlarındaki problemlerin başı çektiğini bildiren Nihat Zeybekci, “İzmir ekonomik anlamda geri gitti. Rakamlar; Kocaeli, Bursa ve Antalya’nın İzmir’i geçeceğini söylüyor. 31 Aralık 2019’da İzmir’e 9 ay sonra gelen bir vatandaşımız, acaba başka bir yere mi geldik diyecek kadar İzmir’i değiştireceğiz.” diye konuştu.

İzmir’in en riskli deprem bölgelerinden birinde bulunduğunu hatırlatan Nihat Zeybekci, “Maalesef deprem haritamız imar planlarımıza işlenmemiş. İlk iş olarak bunu yapacağız.” dedi.

Ulaşım, mimarî estetik ve kentsel dönüşüm başlıkları altında birçok adım atılacağını anlatan Cumhur İttifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, “46 kilometrelik ikinci bir çevre yolu yapacağız. İlk iki ayda, en çok tıkanan yerlere 28 adet köprülü kavşak yapacağız. Hiçbir vatandaşımızın ‘benim sokağımda çukur var’ dememesi için ilk 9 ayda bunu halledeceğiz.” sözlerini kullandı.

İZMİR'İN ÇÖP SORUNU: HAYVANLAR BİRBİRİNİ YER HALE GELDİ

Türkiye'de ve dünyada çöp sorunu diye bir problemin konuşulduğu bir şehir kalmadığını söyleyen Nihat Zeybekci, "İzmir, tıbbî atıklarını bile Manisa'ya gönderiyor. Çöp alanında yükseklik 100 metreyi buldu. Vahşi ve ilkel bir alan. Oradaki köpekler bile, zehirli ortamdan öyle değişmişler ki mutasyona uğramışlar; birbirlerini yer hale gelmişler. Sızan su derelerden akarak tabiatı zehirliyor. En önemli önceliğimiz bu, 1,5 yılda çözeceğiz. 2020'nin sonunda İzmir'in çöp katı atık sorunu kalmayacak, söz veriyorum." diye konuştu.

TURİZM SORUNU: GELENE YER GÖSTEREMİYORUZ

İzmir'de hemen hemen hiç turizm olmadığının altını çizen Nihat Zeybekci, İzmir'le Antalya arasındaki farkın rakamlarla ortaya koyulabildiğini belirterek, "Antalya gibi her şey dahili istemiyoruz ama sağlık, kongre, kültür, ticaret turizmi istiyoruz. Avantajlıyız, 12 aya yayabiliriz. Spor turizmi için Antalya'dan çok daha büyük avantaja sahibiz ama yer gösteremiyoruz ki gelene." dedi.

SPOR FAALİYETLERİ: TÜRKİYE İLERİ GİTTİ, İZMİR AYNI YERDE SAYDI

İzmir'in bir zamanlar Süper Lig'de 5 takımla temsil edildiğini hatırlatan Nihat Zeybekci, "Türkiye'deki altyapı ile İzmir'in altyapısı aynıydı. Türkiye ileri gitti, biz aynı yerde kaldık. Göztepe ve Alsancak stadları devam ediyor. 2019-20 sezonunun ikinci yarısına yetişecekler umarım ama Karşıyaka Stadı'nda olmadı bu. Belediyenin mantığıyla, birkaç eksiklik üzerinden yapımı durduruldu. Mahkemenin iptal sebeplerini hallettik." ifadelerini kullandı.

Her 25 bin nüfusun olduğu yere kapalı spor salonu ve her 50 bin nüfusun olduğu yere yüzme havuzu ile gençlik merkezi yapılacağını anlatan Nihat Zeybekci, "Böyle yaparsanız şehirden şampiyonlar çıkar. Asıl mega projemiz, Atatürk Stadı'nın olduğu yere, 55 bin kapasiteli yeni olimpiyat stadı yapmak. Yanına da Türkiye'nin en büyük veledromunu koymak." sözlerini kullandı.

TUNÇ SOYER'İN ADAYLIĞI: CHP'NİN MARJİNALLERE DOĞRU KAYDIĞINI GÖRÜYORUZ

CHP, HDP, İyi Parti'nin ortak adayı Tunç Soyer'in İzmir'e layık görülmesinden kamu vicdanının çok rahatsız olduğunu ifade eden Nihat Zeybekci, "Türkiye'ye kasteden çukur eylemleri ortada. Buna devletin vermiş olduğu tepki ortada. Onlarla beraber olamadıklarını ve devletin yaklaşımına üzüldüğünü söylediğini hep beraber gördük." dedi.

Tunç Soyer'in bölücü terör örgütü PKK'yı kınamadığını ve HDP'nin mitinginde de onların ağzıyla konuştuğunu hatırlatan Nihat Zeybekci, "HDP'nin eş genel başkanı İzmir'e geldi ve 'bizim evet diyeceğimiz aday üzerinde uzlaşacağız' dedi. Terör örgütünün partisi, CHP aday açıklayana kadar bekledi ve ertesi gün sabah 'adayımız budur' dedi. Kamu vicdanını rahatız eden bir durum bu. Maalesef CHP'nin marjinallere doğru kaydığını görüyoruz." diye konuştu.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'CHP'nin etrafında kümelenen yıkım ekibi, YANLIŞ ve YALAN olduğunu b

Başkan Erdoğan paylaştı! İşte CHP'nin yalan stratejisi

Selçuklu motifleri buğday sapından üretilen kağıtlarla geleceğe taşınıyor

Türkiye, Kuzey Makedonya ordusuna üniforma bağışında bulundu

Edirne'de kaybolan yaşlı adamı Tunca Nehri'nde arama çalışmaları sürüyor