• $8,3269
  • €9,7289
  • 501.977
  • 1115.68
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
15 Ekim 2020 Perşembe 00:16 | Son Güncelleme:

CTP'nin Akıncı kararı sonuç getirmez

CTP'nin Akıncı kararı sonuç getirmez
- OSMAN NURİ CERİT

KKTC'de CTP'nin Mustafa Akıncı'yı destekleme kararını yorumlayan Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir, “CTP tabanında ayrışmalar var” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine kısa bir süre kala, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Mustafa Akıncı’yı destekleyeceğini açıkladı. KKTC seçimleri öncesinde anket çalışması yapan Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, sandık başına gitme oranının önemine dikkati çekerek, “CTP’nin yüzde 30’luk tabanın ya sandığa gitmeyeceği ya da Ersin Tatar’a oy vereceği tahmin ediliyor” dedi

TABANDA AYRIŞMA VAR

İlk tur seçimleri öncesinde anket çalışması yapan Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, CTP’nin aldığı kararı AKŞAM’a değerlendirdi. Daşdemir, şunları söyledi:

“CTP’nin ikinci turda Mustafa Akıncı’yı desteklemesi beklenen bir durumdu. Fakat her ne kadar CTP ve Akıncı federasyon yanlısı politika yürütse de aralarında farklı görüşler bulunuyor. Bu nedenle CTP tabanın tamamının bu karara uyması beklenmiyor. CTP’nin yüzde 30’luk tabanın ya sandığa gitmeyeceği ya da Ersin Tatar’a oy vereceği bekleniyor. İlk turda seçmenlerin çoğunluğu ikinci tura gideceği düşüncesi ile sandığa gitmedi. İkinci turda seçmenin sandığa götürülmesi yönünde Tatar’ın partisi BTP çalışma yürütüyor. Sandığa katılım oranın artması durumunda Tatar’ın şansının artması bekleniyor.”

TATAR ÖNDE GİRDİ

İlk tur seçimlerinde, UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar yüzde 32. 34, Bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yüzde 29.84 ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise yüzde 21.67 oy almıştı. Seçime katılım ise yüzde 55’ler seviyesinde kalmıştı. 

<p>Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam'ı hedef alan sözleri ve Hz. Muhammed'e yönelik haka

Halk TV, İslam'ı hedef alan Fransa'yı savundu: Erdoğan Macron'a karşı gelmemeli

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Katar'da Türkiye'nin katılımıyla düzenlenen ''NASR 2020'' askeri tatbikatı sona erdi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97. yıl dönümü Türkiye'nin dört bir yanında böyle kutlanıyor