• $9,5398
  • €11,0847
  • 549.756
  • 1509.2
26 Ağustos 2021 Perşembe 16:56 | Son Güncelleme:

CHP'nin Suriye planı gerçekçi mi?

Suriyelileri göndereceğim diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu vaadini nasıl yerine getireceğini açıkladı. Peki, bu planın ayakları ne kadar yere basıyor? İşte ayrıntılar…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir süredir iktidara geldiğinde Suriyelileri ülkelerine göndereceğini söylüyor. Bu kez bunu nasıl yapacağına ilişkin bir yol haritası da açıkladı.

24'ün haberine göre, peki Kılıçdaroğlu'nun planı ne kadar gerçekçi? Ana ekseni Esed ile anlaşmaya dayanıyor. Örneğin Başkan Erdoğan Esed'le konuşmayı hiç denemedi mi?

"YANLIŞ YAPIYORSUN DEDİM GEL BU İŞTEN VAZGEÇ"

Başkan Erdoğan 2017'de Bahreyn'de yaptığı bir açıklamada Esed ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"O gücüne çok çok inanıyordu, kendi ülkesinde bu tür gelişmelerin olmayacağını zannediyordu. Ben kendisiyle birkaç kez artık arkadaşlarımı gönderdim, Dışişleri bakanımı gönderdim. Kendileriyle saatlerce görüşmeler yaptılar. Daha sonra kendisine bir Ramazan ayıydı. Gece kendisini aradım. Ve dedim ki Beşar bu gidiş iyi değil. Kendi halkına kendi vatandaşına bak bombalar yağdırıyorsun. Tanklarla vatandaşının üzerine gidiyorsun. Yarın cuma. Bu başlangıç olsun bu işi bitir. Artık vatandaşının tanklarla üzerine gitme. Sağa vurdu sola vurdu, benden gelmiyor bu dedi. Yanlış yapıyorsun dedim gel bu işten vazgeç. Ertesi gün 360 kişiyi öldürdü."

KILIÇDAROĞLU'NDA ESED'İN MEZHEPÇİ BİR DİKTATÖR OLDUĞU GERÇEĞİ YOK

Kılıçdaroğlu'nun planında AB fonları var, müteahitler var, Esed'le anlaşma var. Ama Esed'in mezhepçi bir diktatör olduğu gerçeği yok. Cezavlerine doldurulan binlerce insanın gördüğü işkence yok ya da Türkiye'deki her Suriyelinin en az bir yakın akrabasının Esed rejimi tarafından katledildiği de yok. Peki ya Türkiye'nin sınır ötesi operasyonları neden yaptığı var mı? Bu operasyonların gerekçeleri ortadan mı kalktı?

O da yok. Oysa Esed rejimi Türkiye'nin güney sınırındaki bölgeyi PKK/YPG terör örgütüne tek kurşun atmadan teslim etmişti. Amaç terör örgütünü Suriye'de de Türkiye için tehdit haline getirmekti.

Bugüne kadar Türkiye'deki 419 bin 40 Suriyeli ülkesine döndü. Şu anda hepsi güvenliğini Türkiye'nin sağladığı topraklarda. Bu istatistik Kılıçdaroğlu'nun vaatlerin gerçekçi olmadığının sağlaması gibi. Zira hiç bir Suriyeli ne PKK, YPG'nin ne de rejimin denetimi altındaki topraklara dönmeyi aklından bile geçirmedi.

Oysa terör örgütünü ABD, Esed rejimini ise başta Rusya ve İran olmak üzer birçok güç finanse ediyor.

SURİYELİLERE SURİYE'DE İŞ VAADİ

Kılıçdaroğlu'nun uçuk planının bir diğer defosu da Suriyelilere Suriye'de iş vaadi. Bu mümkün mü?

4 milyonu Türkiye'de olmak üzere tam 6 milyon Suriyeli göçmen Ortadoğu'daki birçok ülkeye dağıldı. Bunlardan 4 milyonu çalışma yaşında olsa bu kadar kişiye iş imkânı sağlamak ne kadar sürer.

Sonuç olarak Kılıçdaroğlu'nun Suriyelileri nasıl göndereceğini anlattığı plan verdiği sözün altının ne kadar boş olduğunun da bir göstergesi gibi.

<p>Gençler nöbet tutuyor. Sürücüleri  uyarıyorlar. İstanbul Arnavutköy'de uçuran kasis sürücülere zo

Arnavutköy'de uçuran kasis

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu