• $7,7854
  • €9,2901
  • 453.049
  • 1346.24
02 Haziran 2013 Pazar 13:37 | Son Güncelleme:

'CHP ve bir kaç çapulcudan izin alacak değiliz'! Taksim'e opera da yapacağız cami de

'CHP ve bir kaç çapulcudan izin alacak değiliz'! Taksim'e opera da yapacağız cami de

Başbakan Erdoğan, Rumeli Türkleri Genel Kurulu ve Devlet Arşivleri'nin yeni hizmet binası açılışında konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı eylemlerinin ardından en sert mesajını verdi. Erdoğan "...Taksim meydanı'nın yayalaştırma projesini yapıyoruz, yapacağız. .. 1780 yılında 3. Selim döneminde orada yapılmış Topçu kışlasını ÇHP zihniyeti yıkarak stada çevirmiştir. Orada biz o tarihi kışlayı yapacağız" diye konuştu. Taksim çevresindeki düzenleme ve planları anlattığı konuşmasının diğer bölümünde de Erdoğan "AKM inşallah yıkılacak. Oraya da muhteşem binasını da biz yapacağız. Oradan bir ses geldi. Cami de yapacağız diye. Evet cami de yapacağız" dedi.

"BİRKAÇ ÇAPULCUYA PABUÇ BIRAKMAYIZ"

Erdoğan, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Çok açık net söylüyorum. Biz birkaç çapulcunun o meydana gelip halkımızı yanlış bilgilendirmek suretiyle tahrik etmesine pabuç bırakmayız. Bu millet, bize reyini verirken tarihine sahip çık diye verdi. Tabiatıma sahip çık diye verdi."

"500 KİŞİ GİTTİ DİYE KÖPRÜ İNŞAATINI MI DURDURALIM"

Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü.

"Bugün biz 3. köprüyü yapıyoruz değil mi ? Bakın bugün oraya 300 - 500 kişi gitmiş. Şimdi 500 kişi oraya gitti, diye köprü inşaatını mı durduralım. Ana muhalefet partisi karşı çıktı diye. Bunlar birinci köprüye de karşı çıktılar. Buna da karşı çıktılar. Bunlar denizin altına yaptığımız tüp geçite, tünele de karşı çıktılar. Bunların cibilliyetinde taş taş üstüne koymak yok. Yapmamışlar.

"DİKTATÖRLÜK KANIMDA YOK.. CİBİLİYETİMDE YOK"

Efendim, "Erdoğan diktatör. Ben bu milletin efendisi değilim. Diktatörlük benim kanımda yok, cibilliyetimde yok. Ben bu milletin hizmetkarıyım. Eğer diktatör arayan varsa kendi geçmişlerine baksınlar. Eğer diktatör arayanlar varsa Taksim meydanında Milletin camını indirenler ne adına indiriyor. Soruyorum. Bunun hukukla bir alakası var mı? Bunun demokrasiyle bir alakası var mı? Kim ödeyecek şimdi onların paralarını. Onlar mı ödeyecekler. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var burda. Gene kalkacağız oraların camını çerçevesini bu hükümet yapacak.

"TERÖR ESTİRENLERE DESTEK ÇIKAN CHP ZİHNİYETİDİR"

Bu terör estirenlere destek çıkan CHP ziyniyetidir. Çünkü bunların meşrebinde mizacında o var. Şimdi biz Taksim'de 3 projeyi içiçe yapıyoruz. Orada çevre var. ... . Orada bütün meydan trafik yeraltına alınmak suretiyle benim vatandaşım yeşillendirmesiyle birlikte çoluğuyla çocuğuyla o meydanda rahatlıkla dolaşabilecek.

"CAMİ DE YAPACAĞIZ"

AKM inşallah yıkılacak. Oraya da muhteşem binasını da biz yapacağız. Oradan bir ses geldi. Cami de yapacağız diye. Evet cami de yapacağız. Herhalde ben bunun gidip de CHP'nin Genel Başkanı'ndan alacak değilim. Bu yetkiyi bana, bize oy verenler verdi. Birileri çıkıyor. Sayın Başbakan bunlar çok tahrik edici oluyor, diyor. Ben hizmetkarım. Benim tahrik etme gibi bir derdim asla yok. 2 kere 2 kere 4 eder. Yazın da 4, kışın da 4. Gece de 4; gündüz de 4. Bunun adı hakikattir, gerçektir. Hakikatleri ters yüz etmeye kimsenin gücü yetmez. Biz o hakikatlerin kurbanıyız. Onlar adına koşuyoruz. Bu neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Bazı şeyler vardır ki o birilerine illa da sorulmaz....O olmazsa olmazdır"

"KESİNLEŞMİŞ BİR AVM KARARI YOK"

Ben İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemimde bu fakirin diktiği ağaçlar. O dönemde İtalya ve Almanya'da,n ağaçlar ithal ettik biz. Amacımız bir an önce İstanbul'u yeşile döndürmekti. Biz 1 milyarı aşkın ağaç diktik ve dikmeye devam ediyoruz. Gezi Parkı 12 ağaç dediniz bundan dolayı bunları yaptınız. Biz Gezi Parkı ortadan kalksın iddiasında değiliz. Biz orayı aslına çevirmeyi istiyoruz. Aslına uygun yeniden inşa etmek ve şu anki AKM'yi yıkmak suretiyle dev bir kültür ve opera binasını dikmek istiyoruz. Orada etkinlik yapanlar da memnun değiller. Samimi, dürüst olanlar diyor ki buraya güzel bir kültür merkezi gerekli. Burada kesinleşmiş olarak bir AVM projesi de yok. Biz belki buraya bir şehir müzesi yapacağız. Bununla beraber farklı etkinlikleri ortaya koyabilecek bir mimari eser ortaya koyacağız. Elinizde kesinleşen bir belge var mı? Sadece bir kez söylenmiş olaylar üzerine karşınızda muhattap da yok. Dert başka. Dert şu anda Türkiye sağlıklı bir geleceğe yürüyor. 3 bin 500 dolardan 10 bin 500 dolara yükselen bir kişi başına milli gelir var.

TAYYİP ERDOĞAN DİKTATÖR DİYORLAR

Bu gidişi istemeyenler bu tür çılgınlıkların içine giriyorlar. Kendilerine göre yakıyorlar, yıkıyorlar. Beşiktaş’ta Taksim meydanında, buraların kilit taşlarını sökerek, esnafın camlarını kırıyorlar. Bu mu demokrasi?

Tayyip Erdoğan diktatörmüş. Yani bu millete hizmetkar olan insana diktatör yakıştırmasını yapıyorlar buna ben diyecek bir şey bulamıyorum. Benim 81 vilayette 76 milyon vatandaşıma başka hizmet etmekten başka bugüne kadar hiçbir derdim olmamıştır.

İşte bu çevreciyim diyenler o çöp yığınlarını niye kaldıramadılar o zaman? 

<p>Milletvekili Amazasp Danielyan konuşma yaptığı sırada Mikael Melkumyan sert tepki verince tartışm

İşgalci Ermenistan Meclisinde vekiller birbirine girdi... Azerbaycan yenilgisi tartışmaya neden oldu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

'Yeditepe Huzur' uygulamasının bilançosu açıklandı

Türkiye ve Katar arasında 10 anlaşma imzalandı