• $8,3007
  • €9,7624
  • 501.407
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Ocak 2020 Salı 08:00 | Son Güncelleme:

Cezayir basını: Türkiye ile Cezayir iki önemli ortak

Cezayir basını: Türkiye ile Cezayir iki önemli ortak

Başkan Erdoğan’ın Cezayir ziyareti ülke basınında geniş yer buldu. Türkiye ile Cezayir’in iki önemli ortak olduğunu ifade eden gazeteler, Libya konusunda da uzlaşı sağlandığını vurguladı.

Cezayir’de devlete ait “El-Mücahid” gazetesi, Erdoğan’ın ziyaretini okuyucularına “Derin ilişkilerin kurulması için anlaşmalar” manşetiyle duyurdu. Ziyaretin iki ülke arasındaki işbirliği ve ticaret hacmine yeni bir ivme kazandırdığını kaydeden gazete, iki liderin belirlediği hedefler doğrultusunda ortak çıkarların geliştirileceğine yer verdi. “El-Haber” gazetesi de ziyareti ilk sayfadan, “Tebbun ve Erdoğan, Berlin Konferansı sonuç bildirgesinin uygulanmasında anlaştı. Cezayir-Türkiye himayesinde Libya’da barışın kurulmasına doğru” ifadeleriyle aktardı. 

YENİ GÜÇ 

“El-Vatan” gazetesi Erdoğan’ın ziyaretini “Cezayir ve Ankara tutumlarda bazı farklılıklara rağmen iki önemli ortak” ifadesiyle manşetten okuyucularına duyururken, “Eş-Şuruk” gazetesi de yine manşetten “Türkiye-Cezayir. Yeni güç” ifadelerini kullandı. “El-Bilad” gazetesi de ziyaretin, Cezayir ile Türkiye’nin Libya konusundaki uzlaşısının bir göstergesi olduğunu yazdı.    

SENEGAL’DE TÜRKİYE DENİLİNCE AKLA ERDOĞAN GELİYOR 

Başkan Erdoğan, Cezayir ve Gambiya’dan sonra Afrika ziyaretinin üçüncü durağı olan Senegal’i ziyaret ediyor. Senegalliler “Türkiye denilince aklınıza ne geliyor ve neden?” sorusuna en fazla “Cumhurbaşkanı Erdoğan”, “misafirperverlik” ve “futbol” cevabını verdi. Senegalli girişimci Momo Diallo, “Erdoğan mükemmel bir lider, başarının güzel bir örneği. Prensip ve duruş sahibi ve çok gayretli. Türkiye onunla çok ilerledi” diye konuştu. Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile özdeşleştirenden biri de üniversite öğrencisi İbrahim Ousmane Salaou oldu. Salaou, Erdoğan’ın dinamik bir cumhurbaşkanı olduğunu, ülkesini büyük milletler seviyesine çıkardığını söyledi. Ulusal televizyon kanalı RTS’de sunuculuk yapan Ousseynou Dianka da, Türkiye denilince aklına iki ülke arasındaki kuvvetli işbirliğinin geldiğini kaydetti. 

EVİNDE HİSSEDECEK

Türkiye’nin Senegal’deki yatırımlarının ülkesine büyük yarar sağladığını kaydeden Dianka, “Türkiye, Senegal’e eğitim ve inşaat alanında büyük katkı sunuyor. Başkan Erdoğan, Senegal’de kendisini evinde hissedecektir. Senegalliler olarak ona sıcak bir hoş geldin diyoruz” ifadesini kullandı.

İKİNCİ DURAK GAMBİYA

Başkan Erdoğan, Afrika ziyaretinin ikinci durağı Gambiya’da Cumhurbaşkanı Adama Barrow tarafından havaalanında resmi törenle karşılandı. Erdoğan ve Barrow, törenin ardından bir süre görüştü.

AK PARTİLİ VEKİLLERLE GÖRÜŞECEK

Başkan Erdoğan, AK Parti’li milletvekilleriyle gruplar halinde bir araya gelip, iç ve dış gelişmelerle ilgili görüşlerini dinleyecek. Erdoğan’ın, 60 kişilik milletvekili grubuyla ilk toplantısını perşembe günü AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirmesi planlanıyor. Toplantıda; milletvekillerinin seçim bölgeleriyle ilgili talep ve şikayetleri aktaracağı, Erdoğan’ın da önemli iç ve dış gelişmelerle ilgili görüş ve önerileri dinleyeceği belirtildi.  Toplantılara, programları çerçevesinde bakanlar ve parti yöneticilerinin de tam kadro katılması bekleniyor.

TÜRKAKIM’IN ÖYKÜSÜ METRODA 

TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin hikayesini 40 fotoğraf karesiyle anlatan ‘TürkAkım’ın Öyküsü’ isimli sergi, İstanbul’da Yenikapı Metro İstasyonu’nda ziyaretçilere açıldı. TürkAkım projesi 8 Ocak 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katıldığı törenle resmen faaliyete başlamıştı. Sergi, 4 Şubat 2020 Salı gününe dek Yenikapı Metro İstasyonu’nda ziyaret edilebilecek. 

<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov, AKŞAM  TV’den Ezgi Aşık’ın gündeme

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov AKŞAM TV'ye konuştu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bağışıklığı güçlendiren kış besinleri

Brezilya^da korkutan hastane yangını! Hastalar sedyelerle dışarı çıkarıldı