İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.8228
  • 5.6534
  • 200.26
  • 102.466
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Cemil Çiçek'ten Şafak Pavey açıklaması

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Şafak Pavey'in TBMM'ye pantolonla gelmesinde bir sakınca olmadığını söyledi. CHP milletvekili Şafak Pavey ise Meclis konuşmasında iç tüzük değişmeden giymeyeceğini söyledi.

x

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Milletvekili Şafak Pavey'in TBMM'ye pantolonla gelmesinde bir sakınca  ve sorun olmadığını  söyledi. 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 4 başörtülü milletvekilinin Genel Kurul çalışmalarına katılmalarına ilişkin, "Meclis bugün tarihine yakışır bir müzakere gerçekleştirmiştir" dedi.

Çiçek gazetecilerin CHP milletvekili Şafak Pavey'in pantolonla genel kurula gelip gelemeyeceği sorusu üzerine şöyle konuştu: "Göreve ilk geldiğinde Grup Başkanvekillerine bu konuda anlayış göstereceğimi, bir gün pantolon giyinmesinde sakınca olmayacağını söylemiştim. Pavey açısından sorun yok. İç Tüzüğün özünde uzlaşma vardır. Örneğin bugün Meclis Başkanvekillerinin kıyafetleri de tüzüğe uygun değil ama çok da güzel bir kıyafetti. Bugünkü atmosfer öncekilerden çok farklı. Dün kabul etmediğimizi bugün anlayışla karşılayabilirsiniz."

ŞAFAK PAVEY NELER SÖYLEDİ?

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ise Meclis'te yaptığı konuşmada başörtülü milletvekillerinden beklentisinin büyük olduğunu belirterek, "Bundan böyle; mini etek giydiği için işten atılan, sol kulağı küpeli olduğu için dövülenlerin, Hırstiyan olduğunu gizlemek için isimlerini değiştirenlerin güvenlikleri, herkesten çok bu kadın vekillere emanettir. Artık, türbanı bir insan hakları  ihlalinden, bir insan hakları kazanımına dönüştürmek,  onların sorumluluğudur" dedi.

ŞAFAK PAVEY'İN MECLİS KONUŞMASI İÇİN TIKLAYIN (VİDEO)

Pavey, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı gündemdışı konuşmada, ortalama yaşın 50 olduğu bir Meclis'te, su içmenin dahi yasak olduğu bir Genel Kurul'da çalıştıklarını söyledi.

MECLİS'TEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Pavey, bu konuşmayı, turist  olarak  bile  gidilmeyen  coğrafyalarda, Afganistan, Yemen,  İran’da, yıllarca türban kullanmaya mecbur edilen; Meclis'te pantolon giymesi, bir erkek vekil  tarafından engellenen; olmayan bacağı, erkekler tarafından siyaset sohbetine dönüştürülen biri olarak yaptığını belirtti. 

AK Parti'nin başı açık vitrin vekillerinin, emanet oyları, gerçek sahibelerine geri verme zamanının  geldiğini ifade eden Pavey, AK Parti'yi iktidara taşımış asıl kadınlarının, Meclis koltuklarını almalarının hakları olduğunu kaydetti.

Türkiye'de sekülerizmin geleceğiyle ilgili endişelerini dile getiren Pavey, ancak kaygısının, türbanla, kırmızı ruj arasına sıkıştırılmış semboller olmadığını vurguladı.

Pavey, "Çiçekli başörtüsü ve daracık pantolonuyla, Çamlıca parkının kuytularında, sevgilisiyle öpüşen genç  kıza,özgürlüğünü Mustafa Kemal'e borçlu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Türbanla özgürlük ilişkisi bıçak sırtı gibidir. Bir  yandan inanç özgürlüğünü temsil  eder, öte yandan inanç baskısını" dedi. 

İÇTÜZÜK DEĞİŞMEDEN GİYMEM

Türbanlı vekillerden beklentisinin büyük olduğunu belirten Pavey, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mesela, ülkemin neden, kadın hakları konusunda dünyanın  120'incisi olduğunu anlatmalarını bekliyorum. Neden, 57 İslam ülkesindeki toplam kadın hakları ortalamasının, tek başına BM'de bile yer alamayan Tayvan seviyesine erişemediğini açıklamalarını bekliyorum. Bundan böyle mini etek giydiği için işten atılan, sol kulağı küpeli olduğu için dövülen, dekoltesi bakanın hoşuna gitmediği için linç edilen, oruç tutmadığı için öldürülen, Hıristiyan olduğunu gizlemek için isimlerini değiştirenlerin güvenlikleri, herkesten çok bu kadın vekillere emanettir. Artık, türbanı bir insan hakları ihlalinden, bir insan hakları kazanımına dönüştürmek,  onların sorumluluğudur. İnanç  özgürlüğünün en büyük güvencesi,  geleceğimizi dini rehberlikle kontrol etmek değil,  kusursuz  bir sekülerizmdir. İnanç gösteri için kullanılabilir mi? Büyük bir ruh temizliğinden doğan muhteşem bir tevazu ile yaşanması emredilmiyor mu?

İnanç üstünden öbürünü kirli ilan edebilmek kimin haddi olabilir?  Görülüyor ki  bir  arada yaşama efsanemiz çökmüş. Kibirden küfelik olmuşsanız, size benzemeyenin çığlığını nasıl duyacaksınız? Biz Sivas’ta  yakılan, Gezi'de  vurulan,  evlerine  işaret konulan, hayat tarzından ötürü cezalandırılanlarız. Ama her nasılsa kronik mağdur sizsiniz. Türkiye Cumhuriyeti'nin gelmiş geçmiş en otoriter hükümeti nasıl oldu da, birkaç dakikasını almayacak olan İçtüzük değişikliğini yapmadı? Acaba planladığı gösterinin kavgaya dönüşmesini hayal ederek kazanacağı politik kar mı cazip geldi? Bunu bilemiyorum ama bir kanun yapıcı olarak ben içtüzük değişmeden asla pantolon giymeyeceğim. Bizden çatışma bekleyenler için  altını çiziyorum:  Biz çatışmıyoruz, var olmak için direniyoruz."

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
CHP´den aday gösterilmeyen ve önceki gün yurt dışına çıkmaya çalışan ancak, yurt dışına çıkış yasağı

Eren Erdem´den bomba Kılıçdaroğlu itirafı!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

'Bayrama kadar 860 milyon lira destek vereceğiz'

Dünya Kupası'na katılan 32 takımın kadroları

En Çok Okunanlar