İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.5721
  • 5.3261
  • 186.12
  • 95852
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Bu yaz terör örgütü ve yandaşları için sıcak geçecek!

Afrin’de teröristlerin dışarıyla temasının kesildikten sonra yeni bir stratejiyle harekatın sürdürüleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yaz teröristlere çok sıcak geçecek” dedi.

x

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde partisinin il başkanları toplantısında konuştu. Afrin operasyonuyla ilgili bilgi veren Erdoğan, “Bu yaz hem terör örgütü için hem de onları destekleyenler için sıcak geçecek öyle görünüyor. Önce Münbiç’i temizleyecek sonra da Fırat Kalkanı bölgesini güvenli hale getirene kadar devam edeceğiz. Bu yola baş koyduk varsa başını bu yolda feda etmeye hazır olanlar işte meydan diyoruz” dedi:

415 KİLOMETRE KONTROL ALTINDA 

Türkiye’nin güney sınırlarını terör örgütlerinin tehdidinden koruma kararlılığını dünyaya gösteriyoruz. Bu sabah itibarıyla 1873 teröristi etkisiz hale getirerek 415 kilometrekare civarında bir alanı kontrol altına aldık. Kahraman askerlerimiz, Mehmedimiz büyük bir fedakarlık ve cesaretle bölücü terör örgütünün Türkiye’ye karşı saldırıları için özenle hazırladığı tahkimatları teröristlerin başına geçirerek adım adım Afrin’e doğru ilerliyor.

ADIM ADIM KUŞATILIYOR

Bölgedeki hakim tepeler büyük ölçüde teröristlerden temizlendiği için harekatın bundan sonraki kısmının daha hızlı ilerlemesini bekliyoruz. Askerimiz kar, kış, bora demeden yoluna devam ediyor. Ülkemizin varlığı sadece teröristleri ve terörist sevicileri rahatsız ediyor. Afrin şehir merkezini bir an önce kuşatıp teröristlerin dışarıyla temasını kestikten sonra yeni bir stratejiyle harekatı sürdüreceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, cuma namazını Ankara’da Başyazıcıoğlu Camisi’nde kıldı. Erdoğan, cami çıkışında kendisini bekleyen vatandaşların yanına giderek bir süre sohbet etti, fotoğraf çektirdi. Erdoğan ile Yıldırım aynı makam aracıyla AK Parti Genel Merkezi’ne geçti. 

ABD’NİN AHLAKSIZ İDDİASINA TOKAT GİBİ CEVAP 

Doğu Guta icin niye susuyorsun! 

“Bizi en çok üzen,  müttefikimiz olarak gördüğümüz, siyasi ve askeri alanda çok derin ilişkilerimizin  bulunduğu kimi ülkelerin sergilediği riyakarlık, hatta ciddiyetsizliktir” diyen Erdoğan, Pentagon Sözcüsü Dana White’ın, Suriye rejimi yanlısı teröristlerin Afrin’e gelerek YPG/PKK’ya destek vermesine ilişkin açıklamasına çok sert yanıt verdi: Yüzü kızarmadan, utanmadan, sıkılmadan Afrin’de sivillerin öldüğünü, insanların şiddet  yüzünden evine dönemediğini söylüyor. Be vicdansız, be ahlaksız, Doğu Guta’da her gün yüzlerce çocuğun, kadının, yaşlının, sivilin alçakça katledilmesinden en küçük bir rahatsızlık duymuyorsun, teröristlere karşı verilen mücadeleden rahatsızlık duyuyor ve yalanlar söylüyorsun.

Sivil hassasiyeti olmasaydı, bitmişti

Erdoğan: Eğer biz sivil terörist ayırt etmeseydik çoktan zaten Afrin bitmişti. Biz Kemal efendinin ağzıyla harekat etmeyiz; ‘Afrin’e girmeyi doğru bulmuyormuş’, senin zaten nereye girmeyi doğru bulduğun belli değil ki. Ne Gabar ile ilgili bir derdin var , Tendürek ile ilgili bir derdin var, ne Cudi ile ilgili bir derdin var. Derdin yok ki, onlarla sadece işbirliğin var. PKK’lı teröristleri kırk kılığa sokarak, meşrulaştırmaya çalışmalarını biz yüzlerine vurmaktan usandık, onlar hâlâ utanmadılar. 

Genel başkan istifa etmeden başka partiden aday olabilir! 

Seçim sistemiyle ilgili konuşan Erdoğan, “Herhangi bir partinin başkanı, istifa etmeden başka partiden aday olabilecek” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan seçim sistemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu: 2019 seçimleri herhangi bir seçim değildir. 2019 seçimleri ile Türkiye yepyeni bir sisteme geçecektir. Her seçim diğerini etkiler. Mahalli idareler seçimlerinde hedefimizi en az yüzde 50 olarak koymalıyız. Milletvekili seçimlerinde partinin ağırlığı çok çok önemlidir.

‘MAHALLİ’ AYNEN DEVAM

Her kim AK Parti’yi kısır döngüye sokmaya çalışır, böyle bir çabanın içine girerse karşısında ilk önce şahsımı bulur. Türkiye tarihi bir süreçten geçerken, kimsenin kişisel hesabı, hırsı ve kibri ile uğraşamayız, vakit kaybedemeyiz. Cumhur ittifakında mahalli seçimlerle ilgili herhangi bir yenilik yok. Sadece milletvekili seçilme yaşının 18’e indirilmesine paralel olarak belediye başkanı il genel meclis üyesi muhtarların da seçilme yaşı 18.

HERKESİN KENDİ ADAYI!

Eskiden ayrı ayrı zarflara konan oyların tamamı gereksiz oy iptallerine sebep olmasın diye aynı zarfa yerleştirilip aynı sandığa atılacak. Herkes kendi adayını gösterecek. Asıl yenilik milletvekili seçimlerinde. Birden fazla parti bir araya gelerek vekil seçimine ittifak halinde gidebilecek. Herhangi bir partinin başkanı kendi partisinden istifa etmeden başka partiden aday olabilecek. Ama seçim pusulasında olmayacak.   

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Başbakan Yıldırım ve Hayati Yazıcı karşıladı.

Her parti kendi listesiyle seçime gidecek. Hedef oydaki zaiyatı yok etmektir. Seçmenler hangi partiyi istiyorsa onun amblemine mührünü vuracak. Oylar birlikte sayılarak toplam milletvekili sayısı belirlenecek. Sonra bu oylar partilere göre bölünecek toplam milletvekili sayısı herkesin
oy listesine göre dağıtılacak. İttifak bölümüne vurulan ancak herhangi bir amblemin üzerine denk gelmeyen oylar da geçerli sayılacak. İttifak halinde seçime giden partilerin oyların birlikte sayılması milletvekili sayısının dağılımının bu oyların yeniden dağılımı ile belirlenmesidir. 

BBP’ye önemli mesaj 

Erdoğan: BBP başta olmak üzere bu oluşum içerisinde yer almak isteyen ancak kendi başına milletvekili çıkarma imkanı bulunmayan ittifaktaki herhangi bir partinin listesinde seçime girebilecekler. Bizim AK Parti olarak ittifaklardan korkmamızı gerektirecek hiçbir husus yoktur. Biz milletimize de kendimize de güveniyoruz. CHP başta olmak üzere kimi muhalefet partilerinin itirazlarına baktığımızda hiçbir makul bir taraf bulunmadığını
görüyoruz. Kendi yolumuzda yürüyeceğiz MHP ile başlattığımız bu süreci 2019 seçimlerinde kararlılıkla hayata geçireceğiz. 

O devir artık kapanıyor

Düzenlemeyle ittifakların hukuki bir zemine kavuşturulacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: Milletin karşısına öyle gizli saklı şekilde değil her şey önceden ilan edilerek çıkmış olunacak. Yüzde 50+1 ile seçilecek cumhurbaşkanının, mümkün olan en geniş siyasal tabanı kucaklamak için çalışırken partisini bunun dışında tutması doğru değildir. Yürütmenin tek başına cumhurbaşkanının sorumluluğunda olması, koalisyonlardan kaynaklanan o krizlerinin bir daha tekerrürüne imkan vermeyecektir. O devir kapanıyor. 

Afrika ile çok daha güçlüyüz

Pazartesi günü Afrika seyahatinin başlayacağını hatırlatan Erdoğan, ilk olarak Cezayir’i ziyaret edeceğini, daha sonra Moritanya, Mali, Senegal yolculuğunun olacağını bildirdi. Erdoğan, dört ülkeyi kapsayan seyahatle Afrika’daki bölgeye verilen önemin gereğinin yerine getirmeye devam edileceğini dile getirerek, “Hedefimiz Afrika’nın bütününde açacağımız büyükelçiliklerle birlikte Türkiye’nin sesini, gücünü oralarda var etmektir. Şu anda itibarıyla 41 büyükelçiliğe sahip olduk. Afrika’yla Türkiye’nin ilişkilerini çok daha güçlü farklı bir noktaya getirmiş olacağız” dedi.  

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Basın toplantısı yapan CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan  'Birinci turda iddiamız Sayın Erdoğan´ın seç

CHP´li Tezcan 'Erdoğan´ın kazanacağına inanıyoruz'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Türkiye sandık başında

Hangi İlden hangi parti 1. sırada çıktı

En Çok Okunanlar