• $ 6,813
  • € 7,569
  • 379.083
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
25 Eylül 2014 Perşembe 01:48 | Son Güncelleme:

BM‘den ümidini kesen terör tuzağına düşüyor

BM Genel Kurulu'na hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ortadoğu'daki gelişmelere sessiz kalındığını söyledi: Bu suskunluk ve tepkisizlik durumu daha fazla devam edemez.

MEHMET OCAKTAN 
mehmet.ocaktan@aksam.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mazlumlara yönelik çifte standart ve çocukların katledilmesine karşı sergilenen kayıtsızlığın tüm dünyada teröre oksijen sağladığını belirterek, "Birleşmiş Milletler'den ve uluslararası kurumlardan umutlarını kesen kitleler, çaresizlik ve umutsuzluk içinde terörün tuzağına düşüyorlar" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu 69. dönem genel görüşmelerinde yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

- Çocukların öldüğü ve öldürüldüğü bir dünyada, hiç kimse masum değildir, hiç kimsenin can güvenliği yoktur, hiç kimse de sürdürülebilir barış ve refah içinde olamaz.
- Çok açık söylüyorum; Çocukların öldürülmesine, masum kadınların alçakça katledilmesine, halkın oylarıyla gelmiş iktidarların silah ve tanklarla devrilmesine seyirci kalanlar, sessiz kalanlar, tepkisiz kalanlar, bu insanlık suçuna alenen ortak olmaktadır.
- Daha fazla gecikmeden, daha fazla masum insan hayatını kaybetmeden, küresel vicdan daha fazla yaralanmadan, Birleşmiş Milletler sorunlara ağırlığını koymalıdır. 

'DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR'

- Altını çizerek ifade etmek isterim ki, dünya, 5'ten büyüktür. BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülkenin, dünya gerçekleri ile bağdaşmayacak şekilde Birleşmiş Milletleri etkisiz hale getirmesi, küresel vicdanın kabul edebileceği bir durum değildir.
- Hiçbir ülkenin içişlerine karışmıyoruz; bölgemizdeki her ülkenin toprak bütünlüğüne saygı gösteriyor, bunu güçlü şekilde savunuyoruz. 
- Türkiye teröre destek veren, göz yuman bir ülke değil, bilakis teröre karşı en etkili mücadeleyi veren ülkedir. Türkiye, antisemitizmin, İslamofobi'nin, her türlü ırkçılığın karşısında bir ülkedir.

1.5 MiLYON MÜLTECi TOPRAKLARIMIZDA

“Suriye’yi terk etmek zorunda kalan 1,5 milyon kişiyi topraklarımızda ve kendi imkanlarımızla barındırıyoruz. Peki dünyadan size ciddi bir destek geliyor mu? Maalesef hayır. Suriyeli mülteciler için kullandığımız kaynak 3,5 milyar doları aşmış durumdadır. 2,5 milyon mülteci de diğer bölge ülkelerinde var. Soruyorum, zengin ve güçlü Avrupa ülkeleri sadece 130 bin Suriyeliyi kabul etmiş durumda. Suriye krizi bölgesel ve küresel bir sorun haline gelmiştir. Buna ilgisiz kalınması artık mümkün değildir. 500 yıl önce Avrupa’dan kovulan Musevilere sahip çıktığımız gibi bugün de dinlerine, ırklarına bakmadan herkese yardım eli uzatıyoruz. Türkiye, milli gelirinin binde 21’ini insani yardımlara ayırarak dünyanın en cömert ülkesi oldu. 

ERDOĞAN-OBAMA BÖLGEDEKi SON GELiŞMELERi DEĞERLENDiRDi 

Gündem Suriye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta Obama'yla bir araya geldi. Görüşmede, ikilinin Suriye-Irak'taki gelişmeleri masaya yatırdığı öğrenildi. 

BM Genel Kurulu görüşmeleri için New York'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Emine Hanım, önceki gece ABD Başkanı Barack Obama ve eşinin, konuk heyet başkanları ve eşlerine verdiği resepsiyona katıldı. Erdoğan'ın Obama ile yaptığı kısa görüşmede, Suriye dahil olmak üzere bölgedeki son gelişmelerin değerlendirildiği öğrenildi. Erdoğan resepsiyonun ardından da BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un İklim Zirvesi'ne katılan devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlediği çalışma yemeğinde yer aldı. Gün içinde çok sayıda ikili görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Iraklı mevkidaşı Muhammed Fuad Masum ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi. Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Abbas'la yaptığı görüşmedeyse Gazze'deki ateşkesin kalıcı hale getirilmesinin yanı sıra Filistinliler arasındaki birliğin öneminin altı çizildi. 

Beyaz Saray'dan 'mutabık' açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Caitlin Hayden, Erdoğan ve Obama'nın resepsiyonda görüşme yapma imkanı bulduğunu kaydetti. Hayden, "Obama ve Erdoğan, ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik taahhütlerini tekrarladılar ve IŞİD'den doğan tehdidin de aralarında bulunduğu bölgesel ve küresel zorluklarda birlikte yakından çalışmayı sürdürmede mutabık kaldılar" ifadesini kullandı. 


İstanbul Havalimanı'nın belgeseli yapıldı

İstanbul Havalimanı'nın belgeseli yapıldı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Beklenen gün geldi! İşte 'Bir Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı' izleyiciyle buluşacak

'Saklı güzellik' ziyaretçilerini bekliyor