• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Haziran 2020 Pazartesi 03:03 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Yunanistan sınırı Batı'nın gerçek yüzünü gösterdi

Başkan Erdoğan: Yunanistan sınırı Batı'nın gerçek yüzünü gösterdi

Başkan Erdoğan “Türkiye-Yunanistan sınırında yaşanan insanlık dışı görüntüler, kimi Batılı ülkelerin göçmenlere yönelik bakışını göstermesi açısından son derece ibretliktir” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Göç Filmleri Festivali’ne video mesaj gönderdi. Türkiye’nin bölgesindeki göç yükünü tek başına üstlenmek zorunda kaldığını belirten Erdoğan, verilen sözlerin tutulmadığını söyledi. Başkan Erdoğan Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isteyen mültecilere sınırda yapılan muameleyi hatırlatarak Batılı ülkeleri eleştirdi. Erdoğan şunları söyledi:

SÖZLERİNİ TUTMADILAR

“İmkânları bizden katbekat fazla ülkeler, mültecilere, sayıları onlarla ifade edilen kotalar koyarken; biz ırk, din, dil, etnik köken ayrımı yapmadan herkese kucak açtık. Kendi vatandaşlarımıza hangi imkânları sunuyorsak, ülkemize sığınan mazlum ve mağdurlara da aynı hassasiyetle davrandık. Türkiye’ye verilen sözler tutulmayarak, ülkemiz düzensiz göç yükünü tek başına omuzlamak zorunda bırakıldı. Avrupa’ya gidebilen göçmenler ırkçı, ayrımcı ve düşmanlaştırıcı politikaların kurbanı oldu. Geçen yıl Türkiye-Yunanistan sınırında yaşanan insanlık dışı görüntüler, kimi Batılı ülkelerin göçmenlere yönelik bakışını göstermesi açısından son derece ibretliktir.”

25 MİLYON MÜLTECİ

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Göç meselesi, özellikle son dönemlerde küresel bir olgu olarak dünyanın gündeminde yer alıyor. Her sene milyonlarca insan savaş, istikrarsızlık, terör ve yoksulluk gibi sebeplerle evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Bugün dünya genelinde 260 milyona yakın göçmen, 71 milyonun üzerinde yerlerinden edilmiş kişi ve 25 milyonu aşkın mülteci bulunuyor.”

10 BİN SURİYELİ ÇOCUK KAYBOLDU

Erdoğan “Güvenli bir gelecek gayesiyle çıkılan bu yolculukların önemli bir kısmının, maalesef ölümle, felaketle sonuçlandığını görüyoruz. Geride bıraktığımız son 8 sene içinde çoğu kadın ve çocuk 25 bin insan Akdeniz’in azgın sularında hayatını kaybetti. Avrupa’ya sığınan 10 bin Suriyeli çocuğun akıbeti bilinmiyor” dedi. 

ÖNYARGILARI BIRAKIN

Erdoğan şunları söyledi: “Göç aynı zamanda yeni bir buluşmadır; etnik kimliği, dini, dili, kültürü farklı insanların kucaklaşmasıdır. Bu süreçte yaşananlar, dilimizde yeni kelimeler, ağzımızda yeni tatlar, hatırımızda yeni birliktelikler bırakır. Göçle ilgili ön yargılarımızı bir tarafa bırakarak, göçmenlerin gittikleri ülkelere ve toplumlara katkılarını görmemiz gerektiğine inanıyorum.”

EN İYİ FİLM ‘SAMA İÇİN’

Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nde En İyi Uzun Metraj Film Ödülü’nü Waad Al-Kateab, Edward Watts’ın yönettiği “Sama İçin” adlı film kazandı. Kapanışta konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da şunları söyledi: “Suriye kaynaklı göçün başladığı 2011 yılından beri anlatamadığımız, daha doğrusu anlatıp hissettiremediğimiz pek çok duyguyu, bu sayede anlatabilmiş ve hissettirebilmiş olduğumuzu ümit ediyorum.”

<p>İstanbul'da Esenyurt'tan bir mobil uygulama üzerinden taksi çağıran kadın müşteri araca bindikten

Taksiciden müşteriye: Seni gebertirim kadın

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Tarihi dizi ve filmler kılıç satışlarını yüzde 500 artırdı

Arslantepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi için gün sayıyor