• $ 6,8659
  • € 7,8525
  • 399.98
  • 117741
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
14 Kasım 2019 Perşembe 00:05 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Mektupları bugün Sayın Başkan'a tekrar takdim ettim

Başkan Erdoğan ve ABD Başkanı Trump ortak basın açıklaması yaptı. Trump, "Başkan Erdoğan'ın büyük bir hayranıyım. Bağdadi'yi yenmemizde Türkiye'nin büyük desteği oldu." dedi. Başkan Erdoğan, "Sayın Başkan'a, istenilen şartlarda teklif verilmesi halinde Patriot satın alabileceğimizi tekrar söyledim ve söylüyorum. S400 sistemi ve F35 programı başta olmak üzere bu alanda karşılaştığımız sınamaların üstesinden ancak diyalogla gelebiliriz." dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü ve sağlıklı zeminde ilerletilmesi, iş birliğimizin derinleştirilmesi konularında hemfikiriz." dedi.

ABD ile köklü müttefiklik bağına uygun bir şekilde ilişkilerde yeni bir sayfa açmakta kararlı olduklarının altını çizen Erdoğan, "Trump ile milli güvenliğimizi tehdit eden terör oluşumlarıyla mücadele konusunda karşılıklı irademizi teyit ettik." diye konuştu.

Suriye'deki krize kalıcı çözüm için ABD ile varılan mutabakata bağlılığın sürdürüldüğünü vurgulayan Erdoğan, terör örgütlerine sempati besleyen birtakım çevrelerin bundan rahatsızlık duyduklarının, dezenformasyonla kamuoyunun algısını bulandırmaya çalıştıklarının ve Türkiye-ABD ilişkilerini bozmaya çalıştıklarının açıkça görüldüğünün altını çizdi.

Türkiye ve ABD'nin DEAŞ'ı tamamen bitirmek ve Suriye'ye barış ve istikrar getirmek için birlikte çalışabileceğini ifade eden Erdoğan, "(Suriye) Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgedeki bu amacı gerçekleştirebileceği en güvenilir ortağı Türkiye'dir." sözlerini kullandı.

"CIA, FERHAT ABDİ ŞAHİN'İN TERÖRİST OLDUĞUNU BELGELEDİ"

Ferhat Abdi Şahin'in yüzlerce insanımızın öldürülmesine vesile olan bir terörist ve cezaevinde olan Apo'nun da manevi oğlum dediği bir terörist olduğunu dünya kamuoyuna bir kez daha hatırlatan Başkan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ferhat Abdi Şahin denilen teröristin Amerika gibi bir ülkenin Başkanı tarafından muhatap alınmasını üzüntüyle karşıladım. CIA'in bu adamın terörist olduğuna dair belgesini de kendilerine takdim ettim. CIA bunun terörist olduğunu belgelemiş. Bir şeyi birbirinden ayırt etmemiz lazım. Bizim Kürtlerle bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz terör örgütleriyle. Teröristin ırkı, milleti, dini, vatanı olmaz. Terörist, teröristtir. Eğer mücadeleyi vermezseniz bedelini yarın çok ağır ödersiniz. Nasıl Kuzey Irak'taki Kürt kardeşlerimizle münasebetlerimiz gayet iyiyse, Kuzey Suriye'deki Kürt kardeşlerimizle de bir sorunumuz yok. Şu anda parlamentoda benim partimin 50'yi aşkın Kürt milletvekili vardır. Bizim Kürtlerle sorunumuz yok. Esed'in Kuzey Suriye'deki Kürtleri kabul etmediği dönemde, ben o zaman Esed'e 'yanlış yapıyorsun, pasaportlarını ver' demişimdir."

Başkan Erdoğan, Trump'ın kendisine gönderdiği mektupla ilgili olarak, "Mektupları bugün Sayın Başkan'a tekrar takdim ettim." dedi.

"SÖZDE SOYKIRIM KARARI, TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNE GÖLGE DÜŞÜRME GAYESİ TAŞIYOR"

ABD Temsilciler Meclisinde sözde Ermeni soykırımıyla ilgili alınan kararla ilgili tepkisini dile getiren Erdoğan, "Bu konuda alnımız ak, başımız dik, özgüvenimiz tam. Türkiye bu konuda diyalogdan ve özgür tartışma ortamından yana." dedi.

1915 olaylarıyla ilgili olarak, "104 yıl önce savaş şartlarında yaşanmış bir meselede karar vericiler siyasetçiler değil, tarihçiler olmalıdır." diyen Erdoğan, Temsilciler Meclisinde 29 Ekim'de alınan kararların, Türk milletini incittiğini, Türkiye-ABD ilişkilerine gölge düşürme gayesi güttüğünü paylaştığını söyledi.

"PKK/YPG'NİN AYRILIKÇI GÜNDEMİNE AĞIR DARBE VURDUK"

Türkiye'nin terör örgütü DEAŞ'la göğüs göğüse mücadele eden ve bu uğurda şehitler veren tek NATO müttefiki olduğunu hatırlatan Başkan Erdoğan, "Gerek cezaevlerinden Suriye tarafında kaçmaya çalışan gerek ülkemizde şu anda 2 bin 200 civarında DEAŞ'lı elimizde tutuklu veya mahkumdur. PKK/YPG'nin elindeki kamplardan kaçarak Türkiye'nin kontrolündeki bölgeye geçen, kadınların ve çocukların da bulunduğu 287 kişiyi yakaladık." diye konuştu.

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'yla terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye'deki ayrılıkçı gündemine ağır darbe vurduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"2015'te G20 Antalya Zirvesinde yaptığım Güvenli Bölge oluşturma çağrısı zamanında hayata geçmediği için on binlerce masum hayatını kaybetti. Cerablus'ta 365 bin Suriyelinin kendi topraklarına dönüşünü sağladık. Barış Pınarı Harekatı'yla şehir ve köylere geri dönüşler başladı. Keldani, Ezidi ve Hristiyanlar noktasında da özel gayretimiz var. Kendi ibadethanelerinde ibadetlerini yapma fırsatını onlara hazırladık. Keldani, Ezidi, Arami, Hristiyan bütün bunlardan bizim tarafımıza geçmiş olanlar herhangi bir sıkıntı yaşamıyor."

"UYGUN ŞARTLARDA PATRIOT SATIN ALABİLECEĞİMİZİ SÖYLEDİM"

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemi ve Türkiye'nin de üretim ortağı olduğu F-35 konuylarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "S400 sistemi ve F35 programı başta olmak üzere bu alanda karşılaştığımız sınamaların üstesinden ancak diyalogla gelebiliriz. Sayın Başkan'a, istenilen şartlarda teklif verilmesi halinde Patriot satın alabileceğimizi tekrar söyledim ve söylüyorum." diye konuştu.

Siyasi ve ticari konuların birbirine karıştırılmaması gerektiğine inandıklarının altını çizen Erdoğan, "100 milyar dolar hedefimiz bağlamında Bakanlarımız çalışıyor." dedi.

"FETÖ'YLE İLGİLİ BİRÇOK BELGEYİ BU SEYAHATİMİZDE DE İLETTİK"

Fetullahçı Terör Örgütü ve örgütün ABD'deki mevcudiyetiyle ilgili şikayetleri yineleyen Erdoğan, "FETÖ, Türkiye'nin anayasal düzenini başarısız bir darbe girişimiyle ortadan kaldırmaya kalkışmış bir terör örgütüdür." şeklinde konuştu.

15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin faillerinden olan elebaşı Gülen'in ABD'de 400 dönümlük bir arazide yaşayarak dünyadaki diğer yerleri idare etmesinin kabul edilebilir olmadığını söyleyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Görüşmelerimizde, FETÖ'nün ABD'deki mevcudiyetinin sona erdirilmesi yönündeki talebimizi ve beklentilerimizi bir kez daha vurguluyoruz. (FETÖ elebaşı Gülen'in iadesiyle ilgili) birçok belgeleri özellikle bu seyahatimizde de takdim ettik. Temenni ederim belgeler ışığında, nasıl teröristler istendiği zaman biz veriyorsak, onlar da bu teröristi bize verirler."

15 Temmuz darbe girişiminin arşiv görüntüleri

15 Temmuz darbe girişiminin arşiv görüntüleri

Polonya Büyükelçisi Kumoch, Erdoğan'a güven mektubu sundu

Polonya Büyükelçisi Kumoch, Erdoğan'a güven mektubu sundu

Survivor Tayfun'dan şaşırtan itiraflar: Bazı şeyleri sineye �

Survivor Tayfun'dan şaşırtan itiraflar: Bazı şeyleri sineye çekeceğim!

Türk halkının kahramanca direndiği 15 Temmuz darbe girişiminden k

Türk halkının kahramanca direndiği 15 Temmuz darbe girişiminden kareler...