• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
02 Mart 2019 Cumartesi 16:14 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Pakistan-Hindistan gerilimiyle ilgili Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazır

Başkan Erdoğan: Pakistan-Hindistan gerilimiyle ilgili Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazır

Trabzon'da konuşan Başkan Erdoğan, Pakistan ile Hindistan arasındaki tansiyonun düşürülmesi noktasında Türkiye'nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "CHP'ye gönül veren kardeşlerime, İYİ Parti'ye gönül veren kardeşlerime de sesleniyorum. Diyorum ki kardeşlerim bu ülkeyi bölmek isteyenlerle nasıl oluyor da omuz omuza oluyorsunuz, nasıl oluyor da onlarla beraber yol yürüyorsunuz?" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisince Trabzon Meydan Parkı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Sözlerine, "Sana sevdalıyız Trabzon, seni uzaktan sevmek, sana doymak olur mu Trabzon, sizi muhabbetle selamlıyorum Trabzon." diyerek başlayan Erdoğan, Karadeniz ağzıyla "Bugün yine Karadeniz gibi coşaysun Trabzon, bugün yine çok güzelsin Trabzon, Yaylalar otli olur, suyi kuvvetli olur, sevup alamayanun hali perişan olur. Trabzon'dan ayrı kalanın hali nice olur? Ha sizin gibi uşaklardan ayrı kalanın hali perişan olur." ifadelerini kullandı.

İki aylık aranın ardından Trabzonluları hasretle selamladığını belirten Erdoğan, "Merde mert, namerde namert diyen, özü bir, sözü bir, gönlü bir, sevdası bir uşakların şehri Trabzon. 'Kulluğundan kılmasın azat Allah'ım beni' diyen Sultan Fatih'in emaneti Trabzon. Kültürüyle, türküleriyle, tabi güzellikleriyle dillere destan Trabzon. Bugün sizleri bir kez daha yürekten selamlıyorum." diye konuştu.

Trabzon'un ilçelerine de selam gönderen Erdoğan, "Her gün 'vira bismillah' diyerek, 'ya nasip' diyerek, Karadeniz'de rızkını arayan balıkçı kardeşlerime bu meydandan muhabbetlerimi gönderiyorum. Çırpınırdı Karadeniz bakıp Türk'ün bayrağına, bugün de bayrağına bakıp çırpınan, asaletiyle, hırçınlığıyla, bereketiyle, güzelliğiyle gözbebeğimiz Karadenizi selamlıyorum. Maşallah bu ne güzel coşku, ne muhteşem sevda böyle. İşte Trabzon, işte gerçek dostluk bu. Aşkınız, vefanız, muhabbetiniz için her birinize teşekkür ediyorum." dedi.

Trabzonlulara 24 Haziran seçimlerindeki desteği için, milletin partisine, milletin adamına, Cumhur'un İttifakı'na sahip çıktığı için gönülden teşekkür eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bugüne kadar siz bize sahip çıktınız, biz de sizin emanetinize sahip çıktık. Siz bizden dualarınızı esirgemediniz, biz de ülkemize kurulan tuzakları bozduk. Siz bizi bağrınıza bastınız, biz de sizin için koştuk, koşturduk. Siz dağ gibi bizim yanımızda durdunuz, biz de milletimizin birliğine özellikle kastedenleri tek tek hezimete uğrattık. Cudi'de inlerinde bastık, Gabar'da inlerinde bastık, Tendürek'te inlerine girdik, Kandil'de inlerine girdik. Onlar kaçtı, biz kovaladık, kovalıyoruz, kovalayacağız. İşte az önce İçişleri Bakanımı dinlediniz... Evet kar kış demeden, kar tipi demeden bütün askerimizle, komandolarımızla birlikte bakanımız da onlarla hep birlikte Savunma Bakanımız, kuvvet komutanlarımız hep birlikte evelallah yürüdük, yürüyoruz, yürüyeceğiz. Onlar kaçacak, biz kovalayacağız. Durmak yok yola devam. Bu ülkede bizim milletimizin huzuruna kastedenleri evelallah yok edeceğiz."

"Sizin bu ülkede yeriniz yok"

HDP'li milletvekillerinin bölücü terör örgütüne yönelik sözlerinin yer aldığı görüntülerin halka izletilmesinden sonra Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradan tüm Türkiye'ye, tüm Batı'ya, Orta Anadolu'ya sesleniyorum, 780 bin kilometrekareye sesleniyorum. Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? Bizim Doğu Anadolu'muz, Güneydoğu Anadolu Bölge'miz, Karadeniz'imiz, Akdeniz'imiz, Orta Anadolu'muz, Ege'miz var, Marmara'mız var. Ama bizde Kürdistan diye bir bölge yok. Çok seviyorsan Irak'ın kuzeyinde Kürdistan var, yallah oraya git, Kürdistan'a. Sizin bu ülkede yeriniz yok. Şimdi CHP'ye gönül veren kardeşlerime, İYİ Parti'ye gönül veren kardeşlerime de sesleniyorum. Diyorum ki, kardeşlerim bu ülkeyi bölmek isteyenlerle nasıl oluyor da omuz omuza oluyorsunuz, nasıl oluyor da onlarla beraber yol yürüyorsunuz? CHP'ye gönül veren bütün kardeşlerime, sözde İYİ Parti'ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum ve diyorum ki bu yanlışa gelecek misiniz? Hatta daha ileri gidiyorum, bölücü terör örgütünün arkasında olduğu HDP'ye gönül verenlere de sesleniyorum, bu ülkeyi bölmek isteyenlerle beraber olacak mısınız? Gelin 31 Mart'ta sandıklarda bunlara şöyle güzel bir Osmanlı tokadı vuralım."

Partililerden çok çalışmalarını, kapı kapı dolaşmalarını isteyen Erdoğan, "İşte ne diyor, 'bizim arkamızda PKK, YPG, PYD var' diyor. Bizim arkamızda da bu millet var ve Hakk var Hakk. Biz, Akif ne diyor, 'Allah'a dayan sa'ye sarıl, hükmüne ram ol, yol varsa budur bilmiyorum başka çıkar yol.' Bizim farkımız bu. Onun için çok çalışacağız." diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Deniz üzerine inşa ettiğimiz ikinci havalimanımız olan Rize-Artvin Havalimanı'nın yapımına devam ediyoruz. Resmi olarak dün Artvin'de 2022'yi söyledim ama sonra müteahhit firmalarla görüştüm, 'Allah'ın izniyle fevkalade bir durum olmazsa biz bunu 2020 sonuna kadar da bitirebiliriz' dediler. Dolayısıyla 2020 sonunda artık Artvin-Rize Havalimanı'ndan Rize'ye geleceğiz." dedi.
Erdoğan, partisince 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Rize'yi sadece derin bir aşkla sevmekle kalmadıklarını, aynı zamanda şehri yatırımlar, hizmet ve eserlerle donattıklarını belirten Erdoğan, son 17 yılda şehre 18 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi. Erdoğan, kendilerinden öncekilerin böyle bir derdinin olmadığını ifade etti.

Eğitimde bin 800 yeni derslik inşa ettiklerini aktaran Erdoğan, bugün 20 bin yükseköğrenim öğrencisi, bin 72 öğretim üyesiyle bölgenin parlayan yıldızı haline gelen üniversiteyi memleketle buluşturduklarını dile getirdi.

Yükseköğrenim öğrencileri için 4 bin 526 kişi kapasiteli yurt binaları açtıklarını hatırlatan Erdoğan, Güneysu Deresi'nde öğretim üyeleri için yerel mimariyle lojmanlar yapıldığını kaydetti.

Bu yıl Ardeşen'de 300 kişi kapasiteli, bir kaç yıla kadar Merkez'de, Çayeli'nde, Fındıklı'da, Güneysu'da ve Pazar'da toplamda 2 bin 750 kişi kapasiteli 5 yurt binası daha yapacaklarını belirten Erdoğan, "Rize'ye yüzme havuzları, sporcu fabrikası, gençlik merkezi, spor salonu, kamp eğitim merkezi, Çayeli ve Güneysu'ya gençlik merkezi, ilçelerimize futbol sahaları inşa ettik. Ardeşen, Pazar ve Fındıklı gençlik merkezlerimizin, Rize su sporları tesisimizin, Çamlıhemşin, İkizdere ve Kalkandere spor salonlarımızın, Pazar yarı olimpik yüzme havuzunun yapımları devam ediyor." diye konuştu.

689 milyon lira destek

Şehirdeki ihtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarına, yaşlılara, engellilere 689 milyon liralık kaynak aktardıklarını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Sağlıkta 10'u hastane olmak üzere 28 tesisi şehrimize kazandırdık. Bunlar arasında 400 yataklı Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile 250 yataklı Rize Devlet Hastanesi de var. Ayrıca, eğer taliplisini bulabilirsek sözümdeyim, Rize'ye inşallah bir de şehir hastanesini ayrıca inşa edeceğiz. Rize'ye kazandıracağımız 12 sağlık tesisinin plan, proje ve ihale çalışmaları devam ediyor. Bu 800 yataklı şehir hastanesi noktasında ön hazırlıklar tamam, bütün mesele şimdi o ihaleye girecek müşteriyi bulmak. İnşallah o bulunduğu anda bismillah diyeceğiz. Çayeli'ne de 50 yataklı devlet hastanesi yapacağız. Rize'de 2 bin 708 konut projesini hayata geçirdik. İmar barışıyla 74 bin 462 hemşehrimizin sıkıntısını çözdük. Şehir merkezinde ve beldede hizmet verecek toplam 9 atık su arıtma tesisinden 4'ünün yapımı, 5'inin proje çalışmaları devam ediyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülbahar Hatun Camii, Fındıklı Meyveli köyü Camii, Ardeşen Pirinçlik köyü Camii ve Çayeli Hacıbaşı Camii'nin de aralarında olduğu 7 tarihi eseri restore ettiklerini hatırlattı.

Rizelilere Karadeniz ağzıyla "Gökte yıldız ay misun" türküsünün, "Kemençeme tel misun, derdimi bilir misun, hayde gidelim desem benimle gelir misun" sözleriyle seslenen Erdoğan, "Biz de Rizeli hemşehrilerimiz, her yere rahatça gidebilsin diye ulaşımda 20 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 142 kilometre ilave ederek 162 kilometreye çıkardık. İkizdere-İspir yolu, Ovit Tüneli ve bağlantı yollarını hizmetinize sunduk." dedi.

Karadeniz ağzıyla "Ovit Tüneli'nden geçtin mi, nasil iyi midur? Durmaduk çaliştuk, onlar seyretti biz dağları delduk." diyen Erdoğan, "Biz Ferhat'ız Ferhat, siz de Şirin, dağları delerek Şirin'e ulaştık. Kar, kış demedik, Ovit Tüneli'ni öyle açtık. Kar, bora fırtına vardı öyle açtık. Niye? Bizim işimiz var. Koşmamız lazım, yapacağımız çok iş var." ifadesini kullandı.

İyidere ayrımı-İkizdere devlet yolunu, Güneyce Tüneli'ni, Hurmalık tünellerini, Saharha Tüneli'ni, Rize dağ dibi yolunu, İyidere-Çayeli ayrımı-Güneysu yolunu, Rize-Çayeli-Büyükköy ayrımı yolunu, Gündoğdu-Veliköy yolunu, Rize güney çevre yolunu bu yıl tamamlayacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Sayın Bakan tamamlıyor muyuz? Bak bir yanlış olmasın, hemşehrilerime söz verdiğim zaman bu işin bitmesi lazım. Sayın Genel Müdür sen de orayasun ona göre. Bitmiyor, Çayeli-Pazar-Hemşin ayrımı yolunu, İyidere-İkizdere ayrımı-Kendirli yolunu ve Rize Diyanet Eğitim Merkezi ayrımı-Isırlık yolunu da yine bu yıl sizlerin istifadesine sunuyoruz. 4 tüneli ve 3 köprüsüyle Çayeli-Kaptanpaşa yolunu, 4 çift tüp tüneliyle birlikte Rize-Pehlivantaşı-Kalkandere yolunu ise seneye tamamlıyoruz.

Deniz üzerine inşa ettiğimiz ikinci havalimanımız olan Rize-Artvin Havalimanı'nın yapımına devam ediyoruz. Resmi olarak dün Artvin'de 2022'yi söyledim ama sonra müteahhit firmalarla görüştüm, 'Allah'ın izniyle fevkalade bir durum olmazsa biz bunu 2020 sonuna kadar da bitirebiliriz' dediler. Dolayısıyla 2020 sonunda artık Artvin-Rize Havalimanı'ndan Rize'ye geleceğiz. Buraya 20-25 dakika, Çayeli'ne 10-15 dakika bu kadar yakın mesafede, inşallah bunu yapacağız. Yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli havalimanımız Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra ülkemizin ikinci deniz dolgusuna inşa edilen havalimanı olacak. Havalimanımızı inşallah hizmete sunduktan sonra ben turizmde büyük bir patlama olacağına inanıyorum. Ayder yaylalarına, Handüzü yaylalarına kadar bütün buralarda inşallah turistleri göreceğiz. Gerek yabancı, gerek iç."

Rize Limanı'nın onarıldığını, Pazar'a, Çayeli'ne, Fındıklı'ya balıkçı barınakları yaptıklarını dile getiren Erdoğan, İyidere'deki lojistik limanının kendileri için önemli olduğunu kaydetti.

Rize içme suyu tesislerinde inşaat çalışmalarının bitmek üzere olduğunu aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnşa ettiğimiz 56 taşkın koruma tesisiyle Rize şehir merkezi, 95 yerleşim yeri ve 15 bin dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. 21 taşkın koruma tesisinde inşaat çalışmaları sürüyor. Rizemiz tabiat turizmi açısından son derece önemli bir potansiyele sahip. Rize'nin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için çalışıyoruz. Kaşgar Dağları Milli Parkı'nı yaptığımız tesislerle kullanıma açarak, vatandaşımızı tabiatla buluşturduk. Tunca Vadisi'nde, Handüzü'nde, Hemşin şelalelerinde Isırlık Tabiat Parkı'nda turizmi geliştirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Bugüne kadar Rize'ye toplamda 2,5 katrilyon lira tutarında tarımsal destek verdik. Son 17 yılda Rize'de Çaykur tarafından 10,6 milyon ton yaş çay alımı karşılığında üreticilerimize yaklaşık 11,3 katrilyon lira ödedik. İnşallah şimdi yeni bir adım atıyor çay bitkisi gen havuzunu oluşturuyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, TÜBİTAK ve üniversitemizin beraberce yürüteceği bu projeyle en az 2 bin farklı adet gen tipini tarayacak, iki adet gen havuzu oluşturacağız."

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Pakistanlı kardeşlerimizin dün rehin aldıkları Hindistanlı pilotu hüsnüniyet göstergesi olarak salıvermeleri takdire şayan bir adımdır. Gerilimi tırmandırmanın, yangına körükle gitmenin kimseye faydası yoktur, olmayacaktır. Temennimiz, Hindistanlı dostlarımızın da bu müspet adıma aynı şekilde mukabelede bulunmalarıdır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisince Trabzon Meydan Parkı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti. "Bizim kızıl elmamız büyük ve güçlü Türkiye'dir. Bunun için kutuplaşmaya, kardeş kavgasına hayır diyoruz." diyen Erdoğan, milletin arasına nifak sokmak isteyenlere, insanları birbirine kırdırmaya çalışanlara "Hayır" dediklerinin altını çizdi.

Erdoğan, "Bunun için önce millet, önce memleket diyoruz. Biz barışın, demokrasinin yanındayız, istikrar ve huzurun tarafındayız. Gezi'de her tarafı yakıp yıkan bunlar değil miydi? Güneydoğu'da, Doğu'da her tarafı yakıp yıkan bunlar olmadı mı? Bunlar değil miydi şu anda cezaevinde bulunan zatın Diyarbakır'da hep beraber sokağa dediği zaman 53 vatandaşımızın ölümüne neden olanlar. Utanmadan konuşuyorlar. Milleti birbirine kırdırdılar, ırkçılık, bölücülük yaptılar." dedi.

"Nasıl bunlarla omuz omuza oluyorlar"

Konuşmasında "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." sözleriyle vatandaşlarla Rabia işareti yapan Erdoğan, "Bunlar var ya bunlar, bu bölücü terör örgütünü arkasına alanlar, bizim bayrağımızı kongrelerinde salona takmayanlardır. Ey CHP'ye gönül verenler, siz bunlarla kol kola gidiyorsunuz farkında mısınız? Bunlar kongrelerinde bizim İstiklal Marşı'mızı okutmayanlardır." diye konuştu.

"Ey CHP'ye gönül verenler siz bunlarla beraber olduğunuzun farkında mısınız?" diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunlar İstiklal Marşı'mızı okutmadıkları gibi bunlarla beraber olan sözde İYİ Parti mensuplarına şaşıyorum. Nasıl bunlarla omuz omuza oluyorlar? Nasıl bunlarla beraber yol yürüyorlar? Bu millet 31 Mart'ta bunun da hesabını soracak. Ben buna inanıyorum." dedi.

İstiklal Marşı'ndaki "Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın / Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın / Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk'ın / Kim bilir, belki yarın belki yarından da yakın." dizeleri anımsatan Erdoğan, vatandaşlardan yurda alçakları uğratanlara 31 Mart'ta cevap verme sözünü aldı.

"Gerilimi tırmandırmanın, yangına körükle gitmenin kimseye faydası yoktur"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile birlikte tüm gönül coğrafyasında muhabbetin, adaletin, sükunetin hakim olması için çaba harcadıklarını vurgulayarak, Afganistan'dan Yemen'e, Libya'dan Somali'ye, Orta Asya'dan Balkanlar'a kadar bölgede barışın ve istikrarın tesisi için mücadele ettiklerini ifade etti.

Arabuluculuk çalışmaları, ikili münasebetler, telefon diplomasisiyle nerede bir sıkıntı, sorun varsa onu suhuletle çözmenin gayreti içinde olduklarına işaret eden Erdoğan, önceki gün Pakistan Başbakanı İmran Han ile telefonda görüştüğünü, Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilimi nasıl düşürebileceklerini istişare ettiklerini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistanlıların Türk milletinin kalbinde çok ayrı bir yeri olduğunu, İstiklal Savaşı'nda gönderilen yardımları, Muhammed İkbal'in Türkiye için yazdığı özgürlük şiirlerini asla unutamayacaklarını belirterek Türkiye'nin de deprem felaketinden terörle mücadeleye kadar, kardeş Pakistan'ın hep yanında olduğunun altını çizdi.

Erdoğan, Türkiye'nin hem Pakistan'la hem de Hindistan'la samimi, yapıcı, yoğun ve çok yönlü ilişkilerinin bulunduğunu aktararak şunları kaydetti:

"Sağ olsun Pakistanlı kardeşlerimiz de Türkiye'nin bu müstesna konumunu takdir ediyor, sorunun çözümü için bizden destek bekliyorlar. Biz de kendilerine tansiyonun daha da düşürülmesi konusunda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Pakistanlı kardeşlerimizin dün rehin aldıkları Hindistanlı pilotu hüsnüniyet göstergesi olarak salıvermeleri takdire şayan bir adımdır. Gerilimi tırmandırmanın, yangına körükle gitmenin kimseye faydası yoktur, olmayacaktır. Temennimiz, Hindistanlı dostlarımızın da bu müspet adıma aynı şekilde mukabelede bulunmalarıdır. Bize düşen katkıları, müdahaleleri yapmaya hazır olduğumuzu tekrar vurgulamak istiyorum. İnşallah Türkiye'nin de diplomatik çabalarıyla bu sıkıntılı dönemin kısa sürede atlatılacağına inanıyorum."

"Ülkemiz son 17 yılda içeride güçlendikçe dışarıda da güçlenmiştir"

Artık iç politikayla dış politikayı birbirinden ayrı görmenin mümkün olmadığını, dünyanın her yerinde iç politikanın dış politikayı belirlediğine, dış politikanın da iç politikayı etkilediğine dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türkiye'nin uluslararası siyasette artık problem çözen, sorunları çözüm üreten bir seviyeye ulaşması iç politikadaki başarılarımızın eseridir. Ülkemizin artık görüşü, duruşu, katkısı aranan bir konuma gelmesi sizinle beraber attığımız ortak adımların sonucudur. Çok açık ve net söylüyorum, ülkemiz son 17 yılda içeride güçlendikçe dışarıda da güçlenmiş, itibar kazanmıştır. Türk ekonomisi büyüdükçe Türk diplomatlarının etkisi büyümüştür. Türk demokrasisi ilerledikçe dış siyasette Türkiye'nin sözünün ağırlığı da artmıştır. İç siyasetteki her hamlemizin, her başarımızın, altını çizerek söylüyorum, her seçim zaferimizin dışarıda da çok müspet yansımaları olmuştur."

Son 17 yılda bunu pek çok kez yaşadıklarını, şahit olduklarını söyleyen Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye'nin IMF'e 23,5 milyar dolar borcu olduğunu hatırlattı. Erdoğan, "Davos'a gittik. Davos'ta o zamanki IMF Başkanı Strauss-Kahn'la görüşme yaptık. Kendisine dedim ki 'Başkan, sen IMF'nin başkanısın, ben de Türkiye'nin Başbakanıyım. Siz Türkiye'yi yönetemezsiniz, Türkiye'yi ben yönetirim. Sen alacağını tahsil ediyor musun, ediyorsun. Ama Türkiye'nin iç siyasetine, siyasi durumuna sakın ha karışmaya kalkmayın." dedi.

IMF'e olan borcun Mayıs 2013'te sıfırlandığını anımsatan Erdoğan, o dönem Merkez Bankası'nın 27,5 milyar dolar olan döviz rezervinin Başbakanlığı döneminde 136 milyar dolara çıktığını ifade etti. Erdoğan, döviz rezervinin sonra bir düşüşün ardından da tekrar tırmanmaya başlayarak 100 milyar dolara çıktığını kaydetti.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdi bir Trabzonlu arkadaşımız oradan aday olmuş, Trabzon'u istismar etmek istiyor. Sen Trabzon'u istismar edemezsin. Benim Trabzonlu hemşehrilerim sana prim vermez. Çünkü CHP, çöp, çukur, çamur demektir." dedi.

Erdoğan, partisince Meydan Parkı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Savunma sanayinde Türkiye'nin önemli mesafe katettiğine vurgu yapan Erdoğan, "Bize insansız hava aracı vermiyorlardı. Ne zaman gitsek 'kongre müsaade etmedi' diyorlardı. Şimdi Trabzon'un uşaklarından birileri insansız hava aracını yaptı mı? Yaptı. Silahlı insansız hava aracını yaptı mı? Yaptı. Şimdi daha büyüğünü yapıyorlar. Şimdi biz ihraç eder duruma geldik." diye konuştu.

Bu milletin her şeyi yapabilecek güçte olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biz savunma sanayinde yüzde 25'i yapıyorduk, şimdi yüzde 70'i üretir hale geldik. Şu anda 2,5 milyar dolar savunma sanayinde ihracat yapıyoruz. Bunun dışında ihracatımız toplamda 36 milyar dolardı. Şimdi 170 milyar dolara dayandık. Nereden, nereye. Kişi başına milli gelir 3 bin 500 dolardı, 11 bin dolara kadar çıktık. Bütün bunlarla beraber Türkiye, bölgenin artık sorun çözen ülkesi haline geldi. Hamdolsun tarihi şanlı zaferlerle dolu aziz milletimize asla yakışmayan kötü tablolara son verdik. Türkiye güçlenince daha önce ülkemize ayar verme yarışına girenlerin, nasıl kendilerine çeki düzen verdiklerini bizzat tecrübe ettik. Batı ülkeleri başta olmak üzere diğer devletlerin politikalarını, ekonomisi, demokrasisi, ihracatı güçlü bu yeni Türkiye'ye nasıl adapte ettiklerini bizzat yaşadık. Artık emir alan değil, sözü dinlenen, görüşü aranan bir ülke haline geldik. Bunu da sizlerin duası, desteği sayesinde başardık. Türkiye'yi bugünkü konumuna sizinle beraber taşıdık. Ülkemizi ve şehirlerimizi hak ettiği hizmetlerle yine biz buluşturduk. Bu anlayışla son 17 yılda Trabzon'a 30 katrilyon yatırım yaptık."

İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri

Trabzon'a 2 bin 824 yeni derslik kazandırdıklarını bildiren Erdoğan, CHP'nin, İstanbul'un göbeğinde çöpleri bile doğru düzgün toplayamazken, kendilerinin ülkenin geleceğini hazırladıklarını söyledi.

Kendisinin İstanbul'u CHP belediyesinden aldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi bir Trabzonlu arkadaşımız oradan aday olmuş, Trabzon'u istismar etmek istiyor. Sen Trabzon'u istismar edemezsin. Benim Trabzonlu hemşehrilerim sana prim vermez çünkü CHP; çöp, çukur, çamur demektir." dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"İşte İzmir... İzmir körfezi kokudan geçilmiyor, pislik. İstanbul'un da Haliç'i maalesef kokudan geçilmiyordu ve Ümraniye'de oturan Trabzonlu hemşehrilerim bilir, orada vahşi çöp depolama yapılıyordu. Yine CHP'li belediye vardı, patladı, 39 vatandaşım orada öldü. Büyükşehirde Sivaslı vardı, orada da Trabzonlu vardı. Biz geldik, bir senede çöp dağlarını yok ettik. Susuzdu İstanbul, suya kavuşturduk. 180 kilometreden Melen'i getirdik. 140 kilometreden Istranca dağlarını delerek su getirdik. Hava kirliliği vardı. Ben görevi aldığımda 50 bin aileye doğal gaz gidiyordu, cezaevine girerken biz 1 milyon 250 bin eve doğal gazı getirdik. İşte farkımız bu. Onlar Şişli gibi bir ilçeyi bile şu anda yönetemiyorlar."

CHP'li belediyelerin, kendilerinin 1994'te son verdikleri utanç görüntülerini tekrar millete yaşattığını vurgulayan Erdoğan, "Biz 21. yüzyılın Türkiye'sinin temellerini atıyoruz. Öğrencilerimizin robotik kodlama, nano teknoloji, siber güvenlik, mobil uygulama, yapay zeka gibi alanlarda eğitim alması ve projeler geliştirmesi için 81 ilde 100 'dene yap' teknoloji atölyesi kuruyoruz. Bu sene Trabzon'da atölyemizi açacağız." dedi.

Kente ikinci üniversiteyi kazandırdıklarını belirten Erdoğan, bu yıl içinde Beşikdüzü'nde 500 kapasiteli, bir kaç yıl içinde de merkezde ve Arsin'de toplamda 2 bin 300 kişilik yurt binaları açacaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehre 41 bin kapasiteli Şenol Güneş Stadyumunu kazandırdıklarını ifade ederken, "Bu arada Şenol Güneş kardeşimizin Milli Takım teknik direktörlüğü hayırlı olsun." dedi.

Eski Hüseyin Avni Aker Stadyumunu millet bahçesine dönüştüreceklerini belirten Erdoğan, oraya ayrıca bir de millet kıraathanesi yapacaklarını söyledi.

Çaykara Gençlik Merkezi, Of Spor Kompleksi, Sürmene yarı olimpik yüzme havuzlarının devam ettiğini açıklayan Erdoğan, "CHP, bölücü örgütün uzantılarını, listelerinden belediyelere sızdırmanın kaygısını güderken biz şehirlerimizi daha da güzelleştiriyoruz. Trabzon'a merkezde, Akçaabat'ta ve Vakfıkebir'de üç tane millet bahçesi yapıyoruz." dedi.

Bu tesisleri en kısa sürede şehre kazandıracaklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"CHP, sosyal devletin sadece lafını, sadece edebiyatını yaparken biz onu 17 yıldır milletimize bizzat yaşatıyoruz. Bunlar bu millete neler çektirdi. Yağı nüfus kağıdına mührü basar öyle verirlerdi. Yağ kuyrukları, benzin kuyrukları hep bunlar CHP'nin ceddinden kalma. Şimdi geçen gün bana laf atıyor 'kuyruk' diyor. Bay Kemal, siz kuyrukçusunuz. Siz yokluk kuyruğu icat ettiniz bu ülkede. Hastanelerde senin genel müdürlüğünde ne kuyruklar yaşandı. Neydi o ilaç kuyrukları. Ölenleri bile bunlar rehine alıyorlardı. Bunlar senin zamanında Bay Kemal. Bizimki ise varlık kuyruğu."

Bilkent Şehir Hastanesini açıyoruz

Şehir hastanelerinin videosunu izleten Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı'nda Ankara'da Bilkent Şehir Hastanesinin açılışını yapacaklarını bildirdi. Trabzon'a da şehir hastanesi yapacaklarını ifade eden Erdoğan, "Bütün dünya inşallah bunlara hayran olacak. Zaten yurt dışından da hastalar geliyor, buralarda tedavi oluyor." diye konuştu.

Vatandaşlardan kendilerini garip hissetmemelerini isteyen Erdoğan, şimdiye kadar Trabzon'daki ihtiyaç sahipleriyle, şehit yakınları, yaşlılar ve engellilere toplam 1,5 katrilyonluk destek sağladıklarını açıkladı.

Erdoğan, bu konuda çok önemli bir adım daha attıklarını belirterek, sosyal yardımlardan faydalanan hak sahiplerine elektrik faturalarıyla ilgili bir imkan daha getirdiklerini hatırlattı.

Son 17 yılda sağlık alanında tüm dünyaya örnek olan pek çok reformu hayata geçirdiklerini aktaran Erdoğan, hastaneleri en modern cihazlarla donattıklarını, hastane sayısını artırırken kalitelerini de yükselttiklerini söyledi.

Kişi başına düşen doktor, hemşire, sağlık personeli sayısını daha önce hiç olmadığı kadar artırdıklarını dile getiren Erdoğan, 900 yataklı Trabzon Şehir Hastanesinin ihale süreci ile 100 yataklı Of Devlet Hastanesinin de yapımının devam ettiğini bildirdi.

Erdoğan, Trabzon'a 8 bin 37 konut projesini hayata geçirdiklerini ve imar barışıyla 147 bin 988 vatandaşın da sorununu çözdüklerini aktararak, Trabzon'daki 87 tarihi eseri de restore ettiklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ulaştırma alanında yapılan yol ve tünel çalışmalarına da değinerek, Avrupa'nın en uzun tüneli olacak Zigana tünelindeki kazı çalışmalarında da yüzde 55 gerçekleşme oranına ulaştıklarını belirtti.

Trabzon'u raylı sistemle tanıştırıyoruz

Ulaşımda Trabzon'a çağ atlattıklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Önümüzdeki dönemde inşallah Trabzon'u raylı sistemle tanıştırıyoruz. Akçaabat, Akyazı, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Havalimanı, Yomra, Arsin Organize Sanayi güzergahında raylı sistem hatları yapacağız. Trabzon-Erzincan arasında hızlı tren projemizi hayata geçirerek, Trabzon'u da hızlı tren ağına ekleyeceğiz. Hızlı tren hattının etüt çalışmaları devam ediyor. Bu yıl içinde inşallah Trabzon'a bir bölge adliye mahkemesi kazandırıyoruz. Yani istinaf mahkemesi."

Sürmene, Of, Vakfıkebir ve Arsin'e yeni balıkçı barınakları, Trabzon'a yat limanı yaptıklarını aktaran Erdoğan, "İnşa ettiğimiz Atasu barajıyla Trabzon'un 2045 yılına kadar içme suyu hazır. Özellikle Trabzon şehir merkezi ve Yomra ilçe merkeziyle güzergah üzerindeki yerleşim yerlerinin içme suyu ihtiyacını karşılamak için 92 kilometre uzunluğunda isale hattı ve arıtma tesisi inşa ettik." dedi.

Trabzon'a yaptıkları barajlar ve diğer hizmetler hakkında da bilgi veren Erdoğan, Trabzon'a toplam 1,7 milyar liralık tarımsal destek verdiklerini, Trabzonlu girişimcilere 3,7 milyar liralık yatırım teşviği sağladıklarını, 10 bin 300 kişilik ek istihdam oluşturduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 54 bin iş yerine toplam 1,2 milyarlık SGK prim teşviği sağladıklarını dile getirerek, bu yıl Arsin ve Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgelerinin elektrik sorunu çözeceklerini, Vakfıkebir'e, Yomra'ya ve Beşikdüzü'ne doğal gaz getireceklerini bildirdi.

31 Mart'tan sonra daha güçlü ve kararlı şeklide yatırım hamlelerine devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığında şahsımla büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımız ele ele vereceğiz, şehrimizi imar ve ihya etmeyi sürdüreceğiz. Bunun için sizlerden 5 yıl için icazet istiyoruz." diye konuştu.

Notlar

Mitingin yapıldığı Meydan Parkı'nın çevresindeki binalara, "Sayın Cumhurbaşkanımız Trabzon sizlerin desteğiyle gelişiyor ve büyüyor", "Karadeniz kızları yandan bağlar kuşağı, her zaman yanında Trabzon uşağı" yazılı pankartlar asıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması öncesinde ve sonrasında AK Parti'nin seçim şarkılarından olan "Nereden nereye" adlı parçaya eşlik etti. Erdoğan, konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla vatandaşları selamladı, vatandaşlara kenevirden yapılmış torbaların içinde çay dağıttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitinglerde kullandığı tırın içerisinde yer alan haritada, Trabzon'un üzerini raptiye ile işaretledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'yle ilgili filmlerin gösterildiği mitingde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Zorluoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi birer konuşma yaptı.

Mitinge Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MHP Trabzon İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım da katıldı.

(AA)

 

<p>İsrail polisi sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa'dan çıkan cemaate müdahale etmesi sonucu 10 kişi

İsrail polisinden Mescid-i Aksa'dan çıkan Filistinlilere müdahale: 10 yaralı

Filistinli gençler, İsrail'in saldırılarını balonlarla protesto etti

Hobi diye başladı! Şimdi tanesini 2 bin liradan satıyor

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır