• $9,5318
  • €11,0984
  • 549.148
  • 1509.2
9 Ekim 2021 Cumartesi 08:05 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Milli elektrikli lokomotifimiz üretime hazır

Başkan Erdoğan: Milli elektrikli lokomotifimiz üretime hazır

"Kanal İstanbul uygulanıyor" Başkan Erdoğan, Ulaştırma Şurası'nda atılan dev adımları ve planlanan projeleri sıraladı. Başkan Erdoğan, "Kanal İstanbul fiilen uygulama aşamasında. İlk somut adım Sazlıdere'dir. Diğer işleri de plan dahilinde sürdüreceğiz” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası'nda açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul'la ilgili konuşan Erdoğan, "Kanal İstanbul fiilen uygulama aşamasına gelmiştir. İlk somut adım Sazlıdere'dir. Diğer işleri de belli plan dahilinde sürdüreceğiz" dedi. Erdoğan şunları söyledi:

SOMUT ADIM ATILDI

"İstanbul Boğazı'nın artık artan yük ve yolcu trafiğini taşıyamaz hale geldiği, kıyılarımızın sürekli tehdit altında olduğu gerçeği bizi böyle bir alternatif arayışına yöneltmiştir. Yaklaşık 10 yıl önce gündeme getirdiğimiz Kanal İstanbul, enine boyuna konuşulmuş, tartışılmış, gereken hazırlıkları yapılmış ve nihayet fiilen uygulanma aşamasına gelmiştir. Sazlıdere Köprüsü, Kanal İstanbul'un ilk somut adımıdır. Bunu, ihalesi ve yer teslimi yapılarak inşasına başlanan Halkalı-Kapıkule Demiryolu Köprüsü izlemiştir. Proje kapsamındaki diğer işleri de belli bir plan dahilinde bu şekilde hayata geçirmeyi sürdüreceğiz. Kanalın kazısına da programdaki plana göre başlayacağız."

KESİNTİSİZ OTOYOLLAR

Başkan Erdoğan şunları söyledi: "Otoyol uzunluğumuzu, 1714 kilometreden 3 bin 532 kilometreye yükselttik. Balkanlar'dan ülkemize giriş kapısı olan, Edirne'den Ortadoğu'ya çıkış kapısı olan Şanlıurfa'ya kadar kesintisiz otoyol ulaşımına sahip bir ülkeyiz. Halen sürmekte olan Aydın-Denizli, içinde 1915 Çanakkale Köprüsü'nün de yer aldığı Malkara-Çanakkale gibi projelerle otoyol uzunluğumuzu 2023'te 4 bin 100 kilometrenin üzerine çıkarıyoruz. Bölünmüş yol ve otoyol yanında diğer güzergahlarımızda yaptığımız çalışmalarla 14 bin 300 kilometre daha yüksek standartlı tek yolu ülkemize biz kazandırdık."

MİLLİ ELEKTRİKLİ LOKOMOTİF GELİYOR

Başkan Erdoğan, milli elektrikli tren setini geliştirdiklerini belirterek, "Önümüzdeki yıl milli elektrikli lokomotifimizin üretimine başlıyoruz. Hızlı tren tasarımını tamamladık, prototip üretimi safhasındayız" dedi. Erdoğan, yaptığı konuşmada, Türkiye'yi hâlâ eski haliyle hatırlayanlara ellerindeki imkanları göstererek işbirliği fırsatlarını genişletmek istediklerini belirtti.

BİRLİKTE KAZANALIM

"Bizim diğer pek çok ama pek çok ülkeden farkımız, sadece kendimiz kazanmanın değil, birlikte kazanmanın peşinde olmamızdır" diyen Erdoğan, Afrika'dan Asya'ya kadar tüm coğrafyalarda dostlarına hep bu teklifle gittiklerini, adımlarını da hep bu anlayışla attıklarını, medeniyetin ve kültürün emaneti olan bu yaklaşımla yollarına devam ettiklerini ve edeceklerini söyledi.

KEKEÇ VE ŞENLER'İN KABİRLERİNE ZİYARET

Erdoğan, Eyüp Sultan Camisi'nde kıldığı cuma namazının ardından yazar Şule Yüksel Şenler, gazeteci yazar Ahmet Kekeç ile İstanbul İlim ve Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Fırıncı'nın kabirlerine ziyarette bulundu.

VATANDAŞTAN SEVGİ SELİ

Erdoğan, cuma namazını Eyüp Sultan Camisi'nde kıldı. Erdoğan'a vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu.

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu