• $ 6,8565
  • € 7,7397
  • 389.411
  • 116807
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
06 Şubat 2019 Çarşamba 14:37 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Yüksek öğrenim sistemimizi çok daha ileriye taşımamız gerekiyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde ODTÜ Teknokent Açılışı'nda konuştu. Erdoğan, "Yüksek öğrenim sistemimizi çok daha ileriye taşımamız gerekiyor. Çin'i çok başarılı görüyorum. Samsung'u şöyle bir göreyim demiştim. Gittiğimde üniversite ile işbirliğini görünce hayran olmamak mümkün değil" dedi.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

ODTÜ başarılarıyla adından hep söz ettirmiştir. İdeolojik kavgalar ODTÜ'yü de etkilemiştir ancak ODTÜ markasını geliştirmeye devam etmiştir. ODTÜ'yü hep başarılarıyla, kaliteli öğrencileriyle, sahip olduğu yüksek standartlı öğretim kadrosuyla değerlendiriyoruz. Eğitimde ODTÜ markası hala ilk sıralarda yer alıyorsa bunu kurulduğu toprakların mayasına borçludur. Esasen ODTÜ'nün kuruluş amacı tam da bizim 16 yıldır yürütmeye çalıştığımız politikamız gibidir. Bu önemli eğitim kurumunu ülkemize kazandıranlara ve bugüne gelmesini sağlayanlara teşekkür ediyorum.

"ERZURUM'DAN İSTANBUL'A KADAR..."

İnsanlık tarihinin en eski eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yaşıyoruz. Harran’dan Nusaybin’e, Cizre’den Hatay’a, İzmir’den Bursa’ya, Erzurum’dan İstanbul’a kadar ülkemizin her köşesi kadim eğitim kurumlarının izleriyle doludur. Biz mirasçısı olduğumuz medeniyetlerin bilime katkısını artırmakla mükellefiz.

"ÇOK DAHA İLERİYE TAŞIMAMIZ GEREKİYOR"

Almanya'da üniversite öğrencisi sayısı 3 milyon ülkemizde ise 8 milyon. Bir nitelik olayı söz konusu bunu biliyoruz. Çok ideal bir yüksek öğretime sahip olmadığımız gerçek. Yüksek öğrenim sistemimizi çok daha ileriye taşımamız gerekiyor. Nasıl topraklarımıza hükmetmeden bağımsız olamazsak teknolojiye hakim olmadan da bağımsızlığımızı sürdüremeyiz.

"ÇİN'İ ÇOK BAŞARILI GÖRÜYORUM"

Çin'i çok başarılı görüyorum. Samsung'u şöyle bir göreyim demiştim. Gittiğimde üniversite ile işbirliğini görünce hayran olmamak mümkün değil. Öğrenciler okuldan çıkıp Samsung merkezine gidiyor, çalışıyor. Üniversite-sanayi işbirliğini çok daha ileri seviyelere taşımalıyız.

Ayrıntılar geliyor...

Nesli tehlikede... Erzincan'da görüntülendi

Nesli tehlikede... Erzincan'da görüntülendi

Kurban Bayramı öncesi mezbahalarda koronavirüs önlemi

Kurban Bayramı öncesi mezbahalarda koronavirüs önlemi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Hatay'da uyuşturucu operasyonunda iki şüpheli yakalandı

Hatay'da uyuşturucu operasyonunda iki şüpheli yakalandı