• $13,5442
  • €15,2869
  • 799.804
  • 1918.44
19 Ekim 2021 Salı 07:31 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: İnsanlığın kaderi bir avuç ülkenin insafına bırakılamaz

Başkan'dan Afrika'ya çağrı: Adil dünya için ayağa kalkalım. Başkan Erdoğan Afrika turunun ilk ayağı olan Angola'da, “Adil bir dünya için el ele vermemiz lazım. Korkmamak gerekiyor. Korktukça bu zulüm Afrika'yı kuşatacaktır. Ayağa kalkalım”dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, üç ülkeyi kapsayan Afrika turuna Angola ile başladı. Angola Devlet Başkanı Manuel Gonçalves Lourenço ile ortak basın toplantısında konuşan Başkan Erdoğan, "Adil bir dünya için de el ele vermemiz lazım. Korkmamak gerekiyor. Korktukça bu zulüm Afrika'yı kuşatacaktır. Ayağa kalkmak gerekiyor, haklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor" dedi. Başkan Erdoğan şunları söyledi:

Başkan Erdoğan, Angola Devlet Başkanı Manuel Gonçalves Lourenço ile ortak basın toplantısında konuştu. Lourenço "Türkiye'nin buraya girmesiyle bizim refahımızı yükseltecek kazanımlarımız olacak" dedi.

SÖMÜRGECİ FRANSA

"Birlikte daha adil bir dünya mümkün derken, biliyorsunuz Afrika kıtası yıllardır sömürülmüştür. Afrika'nın ülkelerinin birçoğu Batı tarafından sömürülmüştür. Bunların en önemlisi Fransa'dır. Buralarda nice insanlar öldürülmüştür. Başta Cezayir olmak üzere bu insanlar öldürülürken kimsenin sesi çıktı mı? Ben bunları kitabımda dile getiriyorum. Çünkü adil bir dünya talebimiz var. Şu anda da hâlâ bakın Libya'da olanları görüyorsunuz, Somali'de olanları görüyorsunuz. Zulüm devam ediyor, bitmiş değil. Hep beraber inşa etmemiz, kurmamız gerekiyor."

Erdoğan, "Angola'nın savunma sanayii noktasında İHA ve SİHA'larla ilgili talepleri oldu. Bu konuları görüşelim demiştik. Aynı zamanda zırhlı taşıyıcılarla ilgili görüştük. Bu konularda tutucu değiliz. Her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu söyledik" ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan, Angola'da Devlet Başkanı Manuel Gonçarves Lourenço tarafından askeri törenle karşılandı.

Erdoğan, Angola Ulusal Meclisi'ne hitap etti.

7 ANLAŞMA İMZALANDI

Liderlerin açıklamalarının ardından Angola ile Türkiye arasında 7 anlaşma imzalandı.

"Sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum" diyen Erdoğan, "Bu tarihi ziyaretlerin ikili ilişkilerimizde her alanda her alanda ivme kazandıracağına inanıyorum, bundan sonraki süreç farklı olacaktır. Şunu özellikle ifade etmek istiyorum; görüşmemizin 7 anlaşma ile teyit edilmiş olması önem taşıyor. Eğitim, tarım, sanayi, gümrük, turizm alanlarından 7 anlaşmaya imza attık. Yeni yatırımlarla işadamlarımızın Angola'daki etkinliği daha da artacak. Enerji alanında iki ülke arasında ciddi işbirliği imkanları olduğuna inanıyorum" dedi.

Emine Erdoğan, Angola Devlet Başkanı Lourenço'nun eşi Ana Dias Lourenço ile bir araya geldi.

TARİHİMİZDE SÖMÜRGECİLİK LEKESİ YOK

Başkan Erdoğan, Angola Ulusal Meclisi'nde yapılan özel oturumda hitap etti. Erdoğan konuşmasında "Tarihinde sömürgecilik lekesi bulunmayan, kolonyalism utancı olmayan bir milletiz. Bunun yanında bir asır önce zaferle taçlandırdığı İstiklal Harbi'ni dönemin emperyalist güçlerine karşı yürütmüş bir ülkeyiz. Bugün de dünya 5'ten büyüktür diyerek küresel sistemdeki adaletsizliklere karşı mücadele ediyoruz" dedi. Erdoğan, "İnsanlığın kaderinin 2. Dünya Savaşı galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılmayacağını savunuyoruz. Afrika'ya Batı merkezli oryantalist yaklaşımları reddediyoruz. Tüm halkları dostumuz olarak görüyoruz" dedi.

İNSANSIZ UÇAKLA 1 NUMARA OLACAĞIZ

Başkan Erdoğan, Angola-Türkiye İş Forumu'nda yaptığı konuşmada da, "İki ülkenin gerçek potansiyelini bilhassa ticaret ve yatırımlarla hayata geçirecek olan iş dünyamızın siz kıymetli mensuplarıdır" dedi. Erdoğan şöyle devam etti: "Akıncı'nın katılımıyla bir üst lige çıkardığımız İHA filomuzu muharip insansız uçak sistemimizin de devreye girmesiyle inşallah dünyanın bir numarası haline getireceğiz. Kendine özgü başarıyla yürüttüğümüz kalkınma modelini ve bu alandaki tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız."

Erdoğan'ın bugün ziyaret edeceği Togo'nun başkenti Lome caddelerine Erdoğan ve Togo Cumhurbaşkanı FaureGnassingbe'nin fotoğraflarının yer aldığı afişler asıldı.

AZERBAYCAN'A BAĞIMSIZLIK MESAJI

Erdoğan, Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanışının 30. yıl dönümünü kutladı: "Aydınlığı aydınlığımız, sevinci sevincimiz, azadlığı azadlığımız, kaderi kaderimiz, kederi kederimiz."

KADINLAR AYDINLIK GELECEĞE KATKI

Emine Erdoğan, TİKA tarafından Luanda'da, Rangel Kadın Mesleki Eğitim Merkezi'ne Destek Projesi kapsamındaki etkinlikte konuştu. Erdoğan, "Kadınların tüm dünyada desteklenmesi, bu aydınlık geleceğe en önemli katkıdır" dedi.

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı
Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Vahşi doğada ölümcül karşılaşma! Ayı kovaladı kurt kaçtı ortaya bu görüntüler çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (25 Ocak 2022)

Dünyada girilmesi yasak en gizemli yerler! Üzerinden kuş dahi uçurulmuyor