• $9,5319
  • €11,1046
  • 549.295
  • 1509.2
6 Ekim 2021 Çarşamba 07:08 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Batı üstünlüğü bitti, uluslararası sistem yeniden kuruluyor

Başkan Erdoğan: Batı üstünlüğü bitti, uluslararası sistem yeniden kuruluyor

"Bunlar öğrenci değil, terörist" Başkan Erdoğan, “Batı'nın üstün olduğu şeklindeki sorun üreten anlayışın sonuna geldik” dedi. Ayrıca Başkan Erdoğan, akademik yıl açılışında ‘yurt eylemi' adı altında parklarda gösteri yapanlarla ilgili “Bunlar öğrenci mi? Bunlar aynı Gezi'de olduğu gibi teröristler” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katıldı. Erdoğan, "yurt eylemi" adı altında parklarda gösteri yapanlarla ilgili, "Bunlar öğrenci mi? Bunlar aynı Gezi'de olduğu gibi teröristler" dedi. Erdoğan, "110 binin üzerinde yeni yatağı öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Yurt sorununu tamamen çözmüş olacağız" ifadelerini kullandı. Başkan Erdoğan şunları söyledi:

AYNI GEZİ'DEKİ GİBİ

"Türkiye'de 1 milyonun üzerindeki yurt yatak kapasitesiyle en fazla barınma imkanı sağlayan ülkedir. Nedir o Allah aşkına? Parklarda bankların üzerinde yatanlar... Bunlar öğrenci mi? Bunlar aynı Gezi'de olduğu gibi teröristler... Biz öğrenciye en büyük saygıyı gösteren bir iktidarız. Göreve geldiğimizde verilen burs 45 liracıktı... Şu an 650 liraya çıktık. Nereden nereye..."

İÇERİ SIZMIŞLAR

"Bazılarının her konuda olduğu gibi yükseköğretim konusunda da yapılanları takdir etmek gibi bir derdi olmadığını üzüntüyle takip ediyoruz. Hele hele rektörünün arabasının üstüne çıkıp orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye'yi ben kabullenemiyorum. Böyle öğrenciler bize gerekmez. Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz ve daha sonra da aracın üzerine çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir."

YURTLARA 110 BİNİN ÜZERİNDE EK KAPASİTE

Başkan Erdoğan şunları söyledi: "110 binin üzerinde yeni yatağı öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Yurt sorununu tamamen çözmüş olacağız. Aylık 570 lira da beslenme yardımı yapıyoruz. Bu yardımdan yurtlarımızda kalan tüm öğrencilerimiz yararlanıyor. Hatta bazı şehirlerimizde 'Komşum' projesiyle yurtlarda artan yemekler ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmaktadır. Hiçbir evladımızın maddi imkansızlık sebebiyle eğitiminden geri kalmasına izin vermiyoruz. Geçmişte üniversiteler 'harç' diye bir sorun var. Harçları protesto için eylemler yapılırdı. Sonuç olarak bugün artık ülkemizde gençlerimizin önünde hiçbir mani kalmamıştır."

Başkan Erdoğan, törende bireysel ve kurumsal çalışmalar dolayısıyla ödüle layık görülen akademisyenlere ve üniversitelere "YÖK 2021 Üstün Başarı Ödüllerini" verdi.

"BATI'NIN ÜSTÜN OLDUĞU" ANLAYIŞI ARTIK SONA ERDİ

Başkan Erdoğan, "Batı'nın üstün olduğu' şeklindeki sorun üreten anlayışın sonuna geldik. Batı'nın kendisi bile artık bunu kabullenmeye başladı"dedi.

Başkan Erdoğan Kriter dergisine açıklamalarda bulundu Erdoğan, "Dünya siyasetine gelecek olursak; karşımızda farklı bir tablo söz konusu. 'Batı'nın üstün olduğu' şeklindeki sorun üreten anlayışın sonuna geldik. Bunu artık herkes sorguluyor ve kabul ediyor. Batı'nın kendisi bile artık bunu kabullenmeye başladı" ifadelerini kullandı. Uluslararası sistemin yeniden kurulduğunu belirten Başkan Erdoğan şunları söyledi:

İKİ KUTUP DÖNEMİ BİTTİ

"Yüzyıllara sari Batı hegemonyası artık bitmiştir. Yeni bir uluslararası sistem ortaya çıkıyor. Soğuk Savaş döneminin iki kutupluluğu ABD'nin zaferi ile sona ermişti. Sonrasında ise ABD merkezli bir dünya siyaseti gördük. Ancak anlaşıldı ki tek başına bütün uluslararası sistemi kontrol etmek mümkün değil. ABD bunu denedi ve başarısız oldu. Irak'tan çekildi, Afganistan'dan çekilmek zorunda kaldı. İki ülkede ne demokrasi inşa edebildi ne de devlet. Soğuk Savaş sonrasında ortaya atılan iddialar gerçekleşmedi. Bir kere demokrasi teşviki politikası, demokrasi adına daha büyük yıkımları beraberinde getirdi. Bütün kritik aşamalarda Batı ikiyüzlü davrandı."

GENÇLERİN ÖNÜNÜ TEKRAR KESMELERİNE İZİN VERMEYİZ

OECD ülkeleri arasındaki ortalaması yüzde 1,4 olan yükseköğretim harcamalarına olan oranı 1,7'ye çıkardıklarını belirten Erdoğan şunları söyledi: "İnsanlarımızın eğitim seviyesi yükseldikçe ülkemizin siyasi, ekonomik gelişmesi de aynı oranda hızlanmaktadır. Yükseköğretim kurumlarının ülke geneline yayılması, refahın da adil yayılması anlamını taşımaktadır. TEKNOFEST'te ülkemizin dört bir yanından gençlerimizin kendilerine fırsat verildiğinde ne büyük başarılara imza attıklarını görüyoruz. Anadolu'daki evlatlarımızın önünü tekrar kesmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Tam tersine tüm gençlerimizin yapacağı her çalışmaya destek olmayı sürdüreceğiz."

<p>Ezgi Aşık soruyor<span style='font-size: 1.6rem;'>, TürkMedya Ankara Temsilci Melik Yiğitel</span

Büyükelçilerden geri adım…

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu