• $13,5275
  • €15,2865
  • 776.076
  • 1981.04
12 Temmuz 2021 Pazartesi 07:25 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Avrupa'nın ortasındaki soykırımı unutturmayacağız

Başkan Erdoğan: Avrupa'nın ortasındaki soykırımı unutturmayacağız

Srebrenitsa acısı unutulmadı! 'Adalet vicdani bir borçtur' Srebrenitsa Soykırımı'nın anma törenine video mesajla katılan Başkan Erdoğan, “Adaletin yerini bulması, Avrupa'nın kalbinde yaşanan bu trajedinin kurbanlarına ve yakınlarına vicdani bir borçtur” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Bosna Hersek'te Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenine video mesaj gönderdi. Erdoğan, 'Üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen Srebrenitsa'nın kalbimizde açtığı yaralar halen kanamaya devam ediyor" dedi.

UNUTTURMAYACAĞIZ

Srebrenitsa Soykırımı'nın unutturulmasına hiçbir koşulda izin verilmeyeceğini belirten Başkan Erdoğan video mesajında şunları söyledi: "Türkiye dün olduğu gibi, bugün de yarın da Bosna Hersek'in ve Boşnak kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir. Acınızı acımız bilip merhum Aliya İzetbegoviç'in emanetine sahip çıkarak, bu soykırımı unutmuyor, unutturmuyoruz."

ACIMIZ HAFİFLEMEDİ

"Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara lekesinin, ne surette olursa olsun, geri plana itilmesine müsaade etmeyeceğiz. Savaş suçlusu Ratko Mladiç hakkında geçen ay verilen uluslararası mahkeme kararı, soykırımın acısını elbette dindiremez. Mahkeme kararları ne kaybedilen canları geri getirebilir, ne de gönüllerdeki yaralara merhem olabilir. Ancak, adaletin tecellisi yolunda alınan bu ve benzeri kararlar, soykırım suçunun bir kez daha işlenmesini engellemekte rol oynayabilir.

Adaletin yerini bulması da Avrupa'nın kalbinde yaşanan bu trajedinin kurbanlarına ve geride kalan tüm şehit yakınlarına vicdani bir borçtur. Ülke içindeki her bir bölgenin istikrarı Bosna Hersek için, Bosna Hersek'in istikrarı ise Balkanlar başta olmak üzere tüm Avrupa için zaruridir. Bize tarihin verdiği bu sorumluluğun yükünü hep birlikte taşımak ve bu topraklarda barışı daim kılmak ortak görevimizdir."

YAKIN TARİHİN EN BÜYÜK TRAJEDİSİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yakın zamanda Avrupa'da yaşanmış en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımı'nın 26. yılında, soykırım kurbanlarını andı. Başkan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Gözyaşları kurudu sanılırsa bilelim ki içe akıyordur. Srebrenitsa'da çiçekler 26 yıldır hüzün açıyor" mesajını paylaştı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bosnalı Müslüman kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İnsanlık tarihinin kara lekesi. Soykırımı, unutmadık, unutmayacağız" ifadelerine yer verdi.

DOĞDUĞU GÜN KATLEDİLDİ

Soykırımın en genç kurbanı henüz isim bile verilemeden doğduğu gün katledildi. Birleşmiş Milletler bünyesindeki üste doğum yapan Havva Muhiç, bebeğinin sadece ağlama sesini duydu; onu hiç göremedi. Sırp askerler, bebeğin doğum esnasında hayatını kaybettiğini söyledi. Eşini ve bebeğini soykırımda kaybeden Havva Muhiç ise Bosna'yı terk etti. Bebeğin cansız bedeni, yıllar sonra, 2012'de toplu mezardan çıkarıldı. İsmi dahi olmayan bebeğe, Bosna Hersek Kayıp Enstitüsü tarafından 'Fatima' adı verildi. Fatima, Srebrenitsa Şehtiliği'ne defnedildi.

19 BOSNALI MÜSLÜMAN DAHA TOPRAĞA VERİLDİ

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen ve Sırp güçler tarafından en az 8 bin 372 Boşnak sivilin acımasızca katledildiği soykırımın kimlik tespiti yapılan 19 kurbanı daha ebedi huzura kavuştu. Soykırım kurbanlarının defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı'nda kılınan cenaze namazına, Bosna Hersek devlet yetkililerinin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ve ülkedeki diplomatik misyon şefleri ile kurban yakınları katıldı.

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi
Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Arazilerin yeni "gözü": Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül
Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel  yanıtlıyor.</p>

Kılıçdaroğlu neyin peşinde?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi