• $17,9523
  • €18,5308
  • 1031.82
  • 2868.44
29 Ocak 2021 Cuma 02:28 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Aşı çalışmalarında dünyada üçüncüyüz

Başkan Erdoğan: Aşı çalışmalarında dünyada üçüncüyüz

Başkan Erdoğan, aşı ve ilaç için 17 projenin devam ettiğini, 3 aşının ise faz aşamasına geldiğini belirterek “DSÖ verilerine göre Kovid aşısı geliştiren 3'üncü ülkeyiz” dedi.

Başkan Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Bilim Ödülleri Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, bu yıl TÜBİTAK ödüllerinde 18, TÜBA ödüllerinde ise 43 bilim insanının ödül almaya hak kazandığını belirterek şunları kaydetti: “Bilim olimpiyatları ile çocuklarımızı bilim insanı olma ve girişimcilik konularında geleceğe hazırlıyoruz. TEKNOFEST ile gençlerimizi icat peşinde koşmaya teşvik ediyoruz. Nitekim son 2 yılda 159 öğrencimiz uluslararası ve bölgesel bilim olimpiyatlarından 144 madalya ve 8 mansiyon derecesiyle döndü.”

100 BİLİM İNSANINA ÇAĞRI

“Dünyanın salgınla mücadele ettiği bu dönemde bilim insanlarımızın sağlık alanında elde ettiği gelişmeleri de takip ediyoruz. 436 araştırmacımız aşı ve ilaç geliştirme odaklı 17 proje yürütüyor. 3 yenilikçi aşımız faz aşamalarına başlamak üzere. Amerika ve Çin’den sonra Kovid-19 konusunda en çok aşı projesi yürüten üçüncü ülke durumundayız. 2025 yılında Dünya Bilim Forumu’na ev sahipliği yapmaya talip olduk. 21 farklı ülkeden 127 üst düzey araştırmacı çalışmalarını Türkiye’ye taşıdı. Bu yıl bir çağrı daha yaparak, alanının en iyisi 100 araştırmacıyı da ülkemize kazandıracağız.”

SÖMÜRÜ DEĞİL İNSAN İÇİN

“Bilim ve teknolojiyi yıkıcı güç olarak gören, diğerlerine üstünlük kurmak için bir sömürü aracı olarak kullanan ülkeler var. Bu medeniyetin evlatları ise bilimi sadece ve sadece insanlık yararına üretip teknolojiyi insanlık yararına geliştirir. Onlar yeni bir teknoloji geliştirdiğinde uzak coğrafyaları antrenman sahası olarak kullanıp, yeni savaşlar başlatır. Biz yeni bir teknoloji geliştirdiğimizde ise bunu o coğrafyalarda sefaletin, insanlık dışı görüntülerin önüne geçmek, hayatlarını değiştirmek için kullanırız. Bilim insanlarının beklediği de işte bu duruştur.”

ÖDÜL ALANLAR 

TÜBİTAK Ödülleri: Temel bilimler alanında Prof. Dr. Mustafa Soylak ve Prof. Dr. İsmail Türkan, mühendislik alanında Prof. Dr. Özgür Barış Akan ve Prof. Dr. Hilmi Volkan Demir, Prof. Dr. Cengiz Sinan Özkan TÜBİTAK Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Teşvik ödüllerinde Dr. Öğr. Üyesi Bilge Baytekin, Dr. Öğr. Üyesi Ferdi Karadaş, mühendislik alanında Prof. Dr. Sinem Çöleri, Doç. Dr. Mustafa Evren Erşahin, Doç. Dr. Mustafa Serdar Önses, Prof. Dr. Hakan Usta, sağlık bilimlerinde Prof. Dr. Elif Çadırcı, Doç. Dr. Aydan Dağ, Doç. Dr. Tevfik Tamer Önder, sosyal bilimlerde Dr. Öğr. Üyesi Selim Erdem Aytaç, Prof. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu, Doç. Dr. Emre Selçuk, Dr. Öğr. Üyesi Gaye Soley aldı.

43 Bilim insanına verilen TÜBA ödüllerinden bazıları şöyle: Doç. Dr. Evren Küçük ve Fatma Betül Altıntaş, Prof. Dr. Alp Can, Doç. Dr. Ersin Erdoğan, Prof. Dr. Altay Tayfun Özcan. Ar. Gör. Kübra Fettahoğlu, Fuat Sezgin Özel Ödülü’nün, Dr. Ömer Gezer Halil İnalcık Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Kutup çalışmalarında Prof. Dr. Mehmet Gökhan Halıcı, Prof. Dr. Didem Özçimen, Doç. Dr. Burcu Özsoy ve Prof. Dr. Cengiz Yıldırım.

YERLİ AŞI HEPSİNDEN DAHA ETKİLİ OLACAK

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, ödül töreninde yaptığı konuşmada “Yerli aşılar yurtdışında çalışılanların benzeri değil, virüse karşı etkinliği ve güvenilirliği daha yüksek aşılar olacak” müjdesi vererek şöyle konuştu: “İnaktif aşı adayımız kullandığımız argüman tipinden dolayı dünyadaki diğer inaktif aşılardan daha etkili olacak şekilde geliştirilmiştir. Virüs benzeri parçacık türü aşı adayımız biyoteknolojik açıdan dünyadaki en yenilikçi aşı gurubunda.”  

YUNAN MEDYASINDAN İTİRAF: ‘TÜRKİYE GÜÇLENİYOR’

Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’deki stratejik konumu nedeniyle özellikle AB tarafından yakından takip edilen ve 5 yıl sonra yeniden başlayan Yunanistan ile istikşafi görüşmelerden ‘istikrar’ kararı çıktı. Bu görüşmelerin ardından Yunan Kathimerini gazetesi, Başkan Erdoğan’ın siyasi başarılarına değinen bir analiz yayınladı.

REFORMLAR MEYVE VERDİ

Köklü reform çalışmalarının meyvesini verdiği yorumunda bulunulan analizde Erdoğan’ın “Uluslararası alanda sözü dinlenmeyen bir ülkeden, her konuda süreçlerin gidişatını değiştiren bir ülke konumuna yükseldik” sözleri hatırlatıldı. Türkiye’nin güçlü dış politikasının AB ile olan ilişkilere de olumlu yansıdığını aktaran Kathimerini, bunun bir sonucu olarak Yunanistan’ın da Türkiye ile olan ilişkisini olumlu yönde ilerletmek istediğini vurguladı.

4. YARGI PAKETİ YOLDA! KAMU-VATANDAŞ DAVALARINA ARABULUCU

2019’da başlayan ‘yargı reformu’ sürecinden bugüne kadar 3 paket Meclis’te kabul edilerek yasalaştı. İnsan Hakları Eylem Planı’nı da içeren 4. paket için ise geri sayım başladı. Başkan Erdoğan’ın açıklayacağı paket; kadına karşı şiddetten çevre hakkına, hayvan haklarından adil yargılanma ilkelerine kadar pek çok alanda yargısal ve hukuksal reformu içeriyor.

GAYRİMÜSLİMLERE BAYRAM

Pakette öne çıkan başlıklardan biri de 80 sayfalık İnsan Hakları Eylem Planı. Başkan Erdoğan’a sunulan taslak son şeklinin verilmesinin ardından kamuoyuna açıklanacak. İnsan Hakları Eylem Planı ile 1 milyonu aşan vatandaş-kamu davaları için ara buluculuk yöntemi gündeme gelecek. Biriken davaların vatandaşı da mağdur etmeyecek şekilde hızla çözülmesine öncelik verilecek. Eylem planı, gayrimüslimlere kutsal gün ve bayramlarında resmi tatil hakkı da getiriyor.

Başkan Erdoğan müjdeyi verdi! Yüzde 35 indirim olacak
Başkan Erdoğan müjdeyi verdi! Yüzde 35 indirim olacak

Başkan Erdoğan müjdeyi verdi! Yüzde 35 indirim olacak

Altını olanlar dikkat! 1 kiloya 50 gram verilecek
Altını olanlar dikkat! 1 kiloya 50 gram verilecek

Altını olanlar dikkat! 1 kiloya 50 gram verilecek

SSB Başkanı Demir'den F-35 ambargosuna MMU ile yanıt: Utanacaklar
SSB Başkanı Demir'den F-35 ambargosuna MMU ile yanıt: Utanacaklar

SSB Başkanı Demir'den F-35 ambargosuna MMU ile yanıt: Utanacaklar