• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
13 Ekim 2021 Çarşamba 07:40 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: Afganistan için liderlik edebiliriz

"Afgan halkına sırt dönemeyiz" Afganistan gündemiyle toplanan G20 Liderler Zirvesi'nde konuşan Başkan Erdoğan, “Uluslararası toplumun Afgan halkına sırtını dönme, kendi kaderine terk etme lüksü yoktur” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan gündemiyle toplanan G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'ne Vahdettin Köşkü'nden video konferans yöntemiyle katıldı. Başkan Erdoğan şunları söyledi:

GÖÇÜ KALDIRAMAYIZ

Afganistan'da yeni bir siyasi hakikatle karşı karşıyayız. Ülkede güvenlik ve istikrarın sağlanması uluslararası ölçekte de kritik önemdedir. Diyalog kanallarını açık tutarak Taliban'ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz. Bugün Afgan halkı siyasi belirsizlik yanında 40 seneyi aşan çatışma ve terörün yıkıcı sonuçları ile de mücadele diyor.

Böyle bir dönemde uluslararası toplumun Afgan halkına sırtını dönme lüksü yoktur.

Bu zor günlerinde Afgan halkına karşı kardeşlik görevimizi yerine getirmeyi sürdüreceğiz. Kabil Havalimanı'nda DEAŞ tarafından gerçekleştirilen saldırılarda görüldüğü gibi terör tehdidi halen sürmektedir. Afganistan'daki gelişmelerin göç akını riskini arttırdığı da malumunuzdur. 3.6 milyonu Suriye'den gelenler olmak üzere 5 milyon mülteciye ev sahipliği yapan ülkemiz Afganistan kaynaklı yeni bir göç yükünü taşıyamaz."

ÇALIŞMA GRUBUNA BAŞKAN OLABİLİRİZ

Başkan Erdoğan, "Türkiye'nin güney ve doğu sınırlarından maruz kalacağı göç baskısından Avrupa ülkelerinin de etkileneceği kaçınılmazdır. G20 bünyesinde bir çalışma grubu kurulmasını öneriyorum. Türkiye olarak bu grubun başkanlığına da talibiz" dedi.

AB 1 MİLYAR EURO DESTEK VERECEK

Avrupa Birliği (AB), Afganistan konulu dünkü G20 liderler toplantısında, Afgan halkının insani ihtiyaçlarının karşılanması, Afganistan'ın komşularının desteklenmesi ve güvenliğin artırılması amacıyla 1 milyar euro'luk 'destek paketi' sunacağını bildirdi.

İSMET UÇMA'YA VEDA: 40 YIL DAVA VE YOL ARKADAŞI OLDUK

Hayatını kaybeden AK Parti milletvekili İsmet Uçma son yolculuğuna uğurlandı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'ndeki cenaze törenine Başkan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Törene Erdoğan'ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da katıldı.

OMUZ OMUZA YÜRÜDÜK

Erdoğan törende, "Yaklaşık 40 yıla yakın bir kardeşliğimiz var. Dava ve yol arkadaşlığımızda hakikaten hiç mi hiç sapma yapmamış, el ele omuz omuza bu yolda yürüdük. Gerçek anlamda yol ve dava arkadaşımız oldu. Fikir hayatında özellikle de bunları işaret eden bir kardeşimiz olarak bu yolda yürüdük. Her nefis ölümü tadacaktır. Bu bakımdan İsmet kardeşimizi de Hakk yolcuğuna uğurluyoruz. Tüm ailesine ve camiamıza sabırlar diliyorum" dedi.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi