• $ 7,3285
  • € 8,674
  • 456.845
  • 1114.18
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
13 Temmuz 2020 Pazartesi 02:52 | Son Güncelleme:

Başkan Erdoğan: 40 yıl devlete sızdı, 4 yılda temizlenmez

Başkan Erdoğan “İçimizdeki hainler temizlenince ordu ve emniyet kendini yeniden buldu. Elbette 40 yıl boyunca devlete sızan sinsi bir yapıyı 4 yılda tamamen temizlemek mümkün değildir” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kriter dergisinin yeni sayısında, SETA Vakfı Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran’ın sorularını yanıtladı.Gündemdeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, 15 Temmuz’un dördüncü yıldönümü yaklaşırken FETÖ’yle mücadele konusunda geldiğimiz noktayı anlattı. Mücadelede sonuç aldıkça hem Emniyet ve silahlı kuvvetlerin büyük başarılara imza attığını belirten Erdoğan, “Elbette 40 yıl boyunca devlete sızan sinsi bir yapıyı 4 yılda tamamen temizlemek mümkün değildir” dedi. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: 

FETÖ’YLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR

KILIÇDAROĞLU O GECEKİ PAZARLIKLARI ANLATMALI  

Örgütün gizli yapılanmasına yönelik operasyonlar devam ediyor. Elbette 40 yıl boyunca devlete sızan sinsi bir yapıyı 4 yılda tamamen temizlemek mümkün değildir. Nitekim güvenlik ve yargı birimlerimiz, her gün yeni bir bulguya ulaşarak, örgütün kripto yapılanmasını deşifre ediyor.

ŞÜPHEYİ KENDİSİ DAĞITMALI

CHP Genel Başkanı 15 Temmuz’da darbecilerle anlaşıp tankların arasından kaçmayı tercih etti. Bakırköy Belediye Başkanı’nın evinde, milletin mücadelesini kahve içerek televizyondan takip etti. Ortada çok ciddi bir muamma var. 4 yıl geçmesine rağmen açıklığa kavuşturulmamış sorular var. CHP Genel Başkanı 15 Temmuz gecesine dair şüphe bulutlarını artık dağıtmalıdır. O gece kimlerle konuştuğunu, hangi pazarlıkları yaptığını kendisinin anlatması gerekir. 15 Temmuz sonrası kullandığı FETÖ jargonu ile o gece yaşananlar arasında irtibat olup olmadığını açıklığa kavuşturmalıdır.

ORDU VE TSK GÜÇLENDİ

15 Temmuz’la birlikte FETÖ’cü unsurlar Silahlı Kuvvetlerimizden büyük oranda temizlenmiş oldu. Hainler tasfiye edilince ordumuz kendini yeniden buldu. Terörle mücadeleden yurtdışı operasyonlara kadar imza attığı başarıların altında yapmış olduğu işte bu temizlik vardır. Emniyette de benzer durum söz konusudur. Bu insicamı korumakta kararlıyız. 

 Kılıçdaroğlu 15 Temmuz gecesi darbecilerin işgalindeki Atatürk Havalimanı’ndan böyle çıkmıştı. 

AKDENİZ’DE ENERJİ KRİZİ 

GERİLİM DEĞİL ADİL PAYLAŞIM İSTİYORUZ 

Aralarında komşularımızın da olduğu bazı ülkeler, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de etkisizleştirmek için hatalı bir sürecin içine girdiler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin Akdeniz’deki haklarını gasp etmek istediler. Defalarca bunun yanlış olduğunu, hukuka uygun olmadığını söyledik.

Türkiye’nin hak ve hukukunu koruma noktasında kararlı olduğunu ifade ettik. Hedefleri, Akdeniz’e en uzun kıyıya sahip olan ülkemizi sadece oltayla balık tutacak bir kıyı şeridine mahkûm etmekti. Ama attığımız adımlarla bu planı boşa çıkardık. Açık ve net söylüyorum; biz tarih boyunca farklı medeniyetlere beşiklik etmiş Akdeniz’de gerilim istemiyoruz. Bilakis burada var olduğu düşünülen hidrokarbon kaynaklarının tüm bölge için bir fırsat teşkil ettiğine inanıyoruz. İş birliğini ve adil bir paylaşımı esas alan her türlü teklife kapımız açıktır. 

AYASOFYA CAMİİ 

BİZİM İÇİN TEK KARAR MERCİİ TÜRK MİLLETİDİR 

1934’te Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesi, milletimizin içini acıtan bir karardı. Ayasofya’nın tekrar asli hüviyetine kavuşturulması gerekiyordu. Danıştay, yapılan başvuru sonucu nihai kararı verdi. Danıştay’ın kararını hukuk devleti adına, maşeri vicdanı rahatlatma adına müspet bir adım olarak görüyoruz. Dava sürecinde içerden ve yurtdışından çıkan çatlak seslerin ise hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Ayasofya’nın statüsüyle ilgili nihai karar mercii başkaları değil Türk milletidir. 

SAVUNMA SANAYİİ 

SİHA’LARA CİDDİ DIŞ TALEP VAR 

Tasarımından üretimine her aşamada yerli olacak savaş uçağımızı da 2023’te hangardan çıkaracağız. Bulunduğumuz noktayı önemsiyoruz fakat daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Savunma sanayi projelerimizin en önemlisi şüphesiz SİHA ve İHA’lardır. AKINCI ile bu alanda dünyanın ilk 4 ülkesinden biri olacağız. Terörle mücadelemize SİHA’lar gerçekten büyük katkı yapıyor. Bu alanda dünyanın ilgisini çekmiş durumdayız. İHA ve SİHA’lara yönelik de çok ciddi dış talep var. Tabi savunma sanayii alanındaki diğer yerli üretimlerimize yönelik de büyük bir ilgi var. Hem özel sektör, hem de devlet olarak bu alanda atılan adımlarımız kesintisiz sürecek. 

LİBYA’DA İÇ SAVAŞ 

LEJYONERLER BİR AN ÖNCE ÇIKARILMALI 

Türkiye’nin kararlı tavrı sayesinde darbeci Hafter ile destekçilerinin Trablus’u işgal planı tutmadı. Libya’ya sağlıktan ulaşım altyapısında kadar her alanda destek oluyoruz. Libya’nın bir an önce istikrara kavuşması sadece Libya halkının değil, tüm bölgenin çıkarınadır. Bu ülkenin siyasi ve ekonomik açıdan güçlenmesi hem Kuzey Afrika’yı hem de Avrupa’yı rahatlatacaktır. Uluslararası toplum meşru hükümeti destekleyerek artık tercihini yapmalı, savaş suçu işleyen darbecileri durdurmalıdır. Libya’yı kan gölüne çeviren lejyonerler bir an önce bu ülkeden çıkarılmalıdır. Terhune ve daha birçok şehirde ortaya çıkan toplu mezarların hesabı, darbecilerden muhakkak sorulmalıdır. 

CUMHUR İTTİFAKI 

İKİNCİ İSTİKLAL HARBİ’NİN SANCAKTARIYIZ

Türkiye, Libya’dan Doğu Akdeniz’e, Suriye’den Irak’a kadar çok farklı cephelerde beka mücadelesi veriyor. Bu mücadelenin başarısı en az İstiklal Harbimiz kadar önemlidir. Ülkemizin zaferden başka şansı yoktur. AK Parti ve Cumhur İttifakı ise bu mücadelenin sancaktarıdır. Zira bu ittifak 15 Temmuz gecesi sokaklarda, meydanlarda omuz omuza yürütülen bir mücadeleyle kurulmuştur. Ülkemizin ve milletimizin bağımsızlığı için, ay yıldızlı bayrağımız için, vatan toprağımız için hiçbir fedakârlıkta bulunmaktan çekinmeyiz. Sayın Bahçeli de bu konularda bizimle aynı hassasiyeti, aynı hissiyatı paylaşıyor. 

YENİ GENÇLİK

YAKIN ÇALIŞMA EKİBİMDE HEP GENÇLER VAR

AK Parti’nin Gençlik Kolları 1,5 milyon civarında üye sayısıyla, diğer partilerin toplam üye sayılarının bile üzerindedir. Gençlik kollarımızda 19-20 yaşında ilk defa siyasete atılan arkadaşlarımız, bugün genel başkan yardımcısı, milletvekili, belediye başkanı olarak görev yapıyor. Şu anda da hem partide hem Cumhurbaşkanlığı’nda hem bürokraside yakın çalıştığım ekibimin çok büyük bir bölümü, genç denilebilecek yaşlardaki arkadaşlarımızdan oluşuyor. İnşallah bundan sonra da gençlerimize güvenmeye devam edeceğiz. 

Yunan sahil güvenliği Türk teknesini yaylım ateşine tuttu

Yunan sahil güvenliği Türk teknesini yaylım ateşine tuttu

Bakan Akar, Senegal Silahlı Kuvvetler Bakanı ile görüştü

Bakan Akar, Senegal Silahlı Kuvvetler Bakanı ile görüştü

Konya'nın tarihi mekanları Avrupa'da görücüye çık&#

Konya'nın tarihi mekanları Avrupa'da görücüye çıkıyor

2020'de en çok kazanan 10 aktör belli oldu

2020'de en çok kazanan 10 aktör belli oldu