• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
22 Mayıs 2021 Cumartesi 00:45 | Son Güncelleme:

Basın Kartı Yönetmeliği yenilendi! İletişim Başkanı Altun: Teröre bulaşan hiç kimse basın kartı sahibi olamayacak

Basın Kartı Yönetmeliği yenilendi! İletişim Başkanı Altun: Teröre bulaşan hiç kimse basın kartı sahibi olamayacak

Basın Kartı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İletişim Başkanı Altun, “Basın kartının saygınlığını artırdık” dedi.

Basın Kartı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan değişikliklerle, gazetecilik mesleğinin ve basın kartının saygınlığı artırılırken, terör başta olmak üzere her türlü suçla ilintili kişilerin basın kartı taşımasının önüne geçen ve demokrasi ile birlikte ifade ve basın özgürlüğünü koruyan maddeler eklendi.

Yeni düzenlemeyle, basın kartı verilecek kişilerde aranan şartlara "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt üyesi olmak veya örgüte yardım etmek suçlarından hüküm giymemiş olma" ibaresi eklendi.

Basın meslek onurunu zedeleyen, milli güvenliğe ve kamu düzenine aykırı faaliyetlerde bulunan, şiddet ve terörü özendiren, suça tahrik veya teşvik eden ve suçla mücadeleyi etkisiz kılan kişilerin basın kartının iptal edilebileceği de yenilenen maddeler arasında yer aldı.

SAYGINLIĞI ARTACAK

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Basın Kartı Yönetmeliği'nde yapılan değişikliklere ilişkin, "Terör ve şiddet propagandası yapanların basın kartının arkasına sığınmalarının önüne geçen maddeler güçlendirildi. Söz verdiğimiz gibi, basın kartının saygınlığını artırmayı sürdüreceğiz" dedi.

FİLİSTİN İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ

İletişim Başkanı Altun, Bosna-Hersek'teki Stav dergisine mülakat verdi. Altun, Filistin için uluslararası her platformda mücadele etmeyi sürdüreceğiz. İsrail'in bu hukuk tanımaz tavrının son bulması için ne gerekiyorsa yapacağız. Mücadelemiz Filistin tam anlamıyla özgürlüğüne kavuşana kadar sürecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye, yıllardır Filistin'in haklı davasının en önde gelen savunucusu ve destekçisi olmuştur. Bu son saldırılar karşısında da ilk andan itibaren tepkimizi en sert şekilde ortaya koyduk. Bu duruşumuzu hem devlet hem de millet olarak her düzeyde kararlı bir şekilde devam ettiriyoruz" dedi.

'MESLEK İLKELERİNİ ÇİĞNEDİ, İŞ AKDİ FESHEDİLDİ'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin basın toplantısındaki tavrıyla tepki çeken Anadolu Ajansı muhabiri Musab Turan'ın işine son verildi. AA'dan yapılan açıklamada, "Muhabir kriterleri ile basın-meslek ilke ve ahlakıyla uyuşmayacak şekilde soru soran ve bu sırada kendi sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak bu siyasal propaganda eylemini icra eden Turan'ın iş akdi feshedilmiştir. Terör örgütleri ile bağlantısı olup olmadığının araştırılması için suç duyurusunda bulunulmuştur" denildi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun da "Terörün, suç örgütlerinin diliyle milli iradenin temsilcisi hükümetimizi küçük düşürücü eylemlere girişenler AA çatısı altında barınamaz" dedi.

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi