• $8,3564
  • €10,2077
  • 501.844
  • 1459.57
29 Mart 2018 Perşembe 14:31 | Son Güncelleme:

Başbakan Yıldırım: 5 yıl içerisinde serbest ticaret anlaşmasıyla belirlenecek bir sistem öngörüyoruz

Başbakan Yıldırım: 5 yıl içerisinde serbest ticaret anlaşmasıyla belirlenecek bir sistem öngörüyoruz

Başbakan Yıldırım ve Zvizdiç Bosna Hersek'te ortak açıklama yaptı. Yıldırım, "Et ithalatıyla ilgili bir sıkıntı yok. Şu anda 15 bin ton yıllık bir kota var. Bunun önümüzdeki 5 yıl içerisinde serbest ticaret anlaşmasıyla belirlenecek bir sisteme göre devam etmesini öngörüyoruz. Bununla ilgili hazırlıklarımız sürüyor." dedi.

Resmi ziyaret için Bosna Hersek’te bulunan Başbakan Binali Yıldırım, başkent Saraybosna’da Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ile baş başa görüştü.

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Yıldırım, özetle şunları söyledi:

"Türkiye'de bugün 2017 yılı için büyüme oranı açıklandı. Türkiye 2017'de yıl boyunca 7.4 bir büyüme gerçekleştirdi. Bu ne anlama geliyor. Bu dünyada en yüksek büyüme oranını gerçekleştiren ülke olduğu anlamına geliyor. G20 içinde dahil dünya genelinde en yüksek büyüme oranı. Bizim için sürpriz değil. Böyle olacağını aylar öncesinden görmüştük. Türkiye sürdürülebilir istikrarlı büyüme oranını tutturmak için planlarını yapmıştır. Büyüme, iş, istihdam devam edecek.

Et ithalatıyla ilgili bir sıkıntı yok. Şu anda 15 bin ton yıllık bir kota var. Bunun önümüzdeki 5 yıl içerisinde serbest ticaret anlaşmasıyla belirlenecek bir sisteme göre devam etmesini öngörüyoruz. Bununla ilgili hazırlıklarımız sürüyor.

Balkanların istikrarı ve güvenliği, aslında Avrupa'nın güvenliği demektir, Ortadoğu'nun güvenliği demektir. Bu bakımdan buradaki barışın, buradaki istikrarın bozulmaması için bütün bölge ülkelerine büyük sorumluluk düştüğünü biliyoruz. Bu çerçevede biz, Bosna Hersek başta olmak üzere diğer bütün ülkelerle dostane ilişkilerimizi geliştirmenin gayreti içerisindeyiz.

Türkiye'nin Ortadoğu'da, Suriye alanında, Irak alanında teröre karşı vermekte olduğu mücadele, sadece kendi ülkemizi, kendi vatandaşlarımızı emniyete almakla kalmıyor, aynı zamanda Balkanların, Avrupa'nın bir mülteci akınına uğramasının ve terör faaliyetlerine maruz kalmasının da önüne geçiyor."

<p><strong data-flex-order='1'>Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda PKK/KCK

Teröre karşı güçlü mesaj! MSB sosyal medyadan duyurdu

İstanbul'da kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu yaşandı

Rus donanmasına ait savaş gemisi İstanbul Boğazı'ndan geçti

İsrail polisi Kudüs'teki Şam Kapısı'nda Filistinlilere saldırdı