• $32,4383
  • €34,5299
  • 2484.44
  • 9679.8
4 Aralık 2013 Çarşamba 18:47 | Son Güncelleme:

Başbakan Erdoğan Katar'da açılışa katıldı

Başbakan Erdoğan Katar'da açılışa katıldı

Başbakan Erdoğan çalışma ziyareti kapsamında Katar' ın başkenti Doha' ya geldi. Katar Emiri Şeyh Tamim ile görüşmesinin ardından Türkiye Büyükelçiliğinin yeni binasının açılış törenine katılan Erdoğan, açılışta kullandığı makası da görevlilere teslim etmedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından kurdeleyi keserek yeni büyükelçilik binasının açılışını gerçekleştirdi. Bir görevlinin elindeki makası alma girişimi üzerine Erdoğan, "Hayır vermem. Ben böyle, bu tür açılışlarda makası alır müzeme koyarım" diyerek makası korumalarından birine teslim etti.

Binayı inşası sırasında gezdiğini şimdi ise açılışını gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, "Türkiye Katar ilişkileri gerçekten çok yüksek düzeyde, karşılıklı ziyaretlerle farklı bir konuma doğru geliyor" diye konuştu.

ÖRTÜŞEN DÜŞÜNCELERE SAHİBİZ

Bu dostluk ve kardeşliğin karşılıklı yatırımlarla artarak devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, iki ülkenin 500 yıllık ortak bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. İki ülkenin 1972'de resmi olarak birbirini tanıdığını, 1979'da ise karşılıklı büyükelçiliklerin açıldığını belirten Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Katar ile bizim farklı bir özelliğimiz var. Bölgesel ve uluslararası konularda örtüşen düşüncelere sahibiz. Bölgemizin gerçekten bir barış havzası olması için elimizden gelen bütün gayreti el birliğiyle Katar ile yürütüyoruz. Gerek Türkiye gerekse Katar, kriz bölgesinde istikrarlı büyümelerini devam ettiriyor. Beşeri kalkınmalarında farklı bir yer edinmiş durumdalar. Son yıllarda küresel ekonomide yaşanan tüm kırılmalara rağmen bu iki ülke hakikaten konumunu, durumunu korumuştur. Türk şirketlerinin özellikle inşaat sektörü olmak üzere Katar'da üstlendiği görevler bizler içinde takdire şayandır. 60 kadar şirketimizin Katar'da bulunması bizler açısından mutluluk vericidir. Bunlardan sadece 35'inin bugüne kadar Katar'da üstlenmiş oldukları projelerin toplam tutarı 12 milyar dolara ulaşmıştır."

BUNU PERÇİNLEMEK İSTİYORUZ

İki ülke arasındaki insani ve kültürel ilişkilerin de her geçen gün artmaya devam ettiğini dile getiren Erdoğan, Türkiye'yi ziyaret eden Katarlı turist sayısının 2011'de 7 bin 600 olduğunu, bu rakamın 2012'de yüzde 85 artarak 14 bine yükseldiğini belirtti. Başbakan Erdoğan, "Biz de Katarlı kardeşlerimizin ülkemize olan ilgisini karşılıksız bırakmıyoruz. En kısa zamanda burada da bir Yunus Emre Kültür Merkezi kurmak suretiyle bunu perçinlemek istiyoruz" diye konuştu. 

BU MEKANLAR BARIŞIN İŞARETÇİSİ

Yeni büyükelçilik binasının da çok büyük bir işlev göreceğine yönelik inancını belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu kapı, kendi vatandaşlarımıza da tüm Katar'da hizmet gören başta büyükelçiler olmak üzere farklı ülkelerin insanlarına açıktır. Burayı ikinci eviniz olarak görebilirsiniz. Çünkü bütün bu mekanlar barışın işaretçisi olarak kurulmaktadır. Büyükelçiliğimiz tüm imkanlarıyla kendilerinin hizmetinde olacaktır. Birlik ve beraberliğimizi koruyarak geleceğe yürüyeceğiz. Katar'daki mevcudiyetimizi daha da güçlendirerek devam ettireceğimize inanıyorum. Özellikle 12 bin 400 metrekarelik böyle bir alanı bizlere tahsis eden Katar yönetimine, değerli emire şahsım ve milletim adına çok teşekkür ediyorum."

MAKASI VERMEDİ

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından kurdeleyi keserek yeni büyükelçilik binasının açılışını gerçekleştirdi. Bir görevlinin elindeki makası alma girişimi üzerine Erdoğan, "Hayır vermem. Ben böyle, bu tür açılışlarda makası alır müzeme koyarım" diyerek makası korumalarından birine teslim etti. Açılışın ardından Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler büyükelçilik binasını gezdi.

ESKİ KATAR EMİRİ ŞEYH HAMAD İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Erdoğan, Doha temasları kapsamında, eski Katar Emiri Şeyh Hamad'ı El Vacba Sarayı'da ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü. AA

Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı
Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı

Siirt için yeni petrol hamlesi! Çalışmalar başlatıldı

Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık
Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık

Teleferik faciasından kurtulan anne-kız konuştu: Ölüm korkusu yaşadık

TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı
TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı

TÜİK açıkladı: Türkiye'de işsizlik azaldı