• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
22 Temmuz 2014 Salı 13:57 | Son Güncelleme:

Bakan Zeybekçi‘den boykot açıklaması

Bakan Zeybekçi‘den boykot açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Herhangi bir markanın, bu İsrail terörünü destekleyen açıklaması varsa, onun boykotunu sonuna kadar yapmamız lazım" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyeti makamında kabul eden Zeybekci, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Türkiye ile İsrail arasındaki ticareti değerlendiren Zeybekci, iki ülkenin toplam dış ticaret hacminin 5 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyledi. 

Bu ticaretin hemen hemen dengeli bir ihracat ve ithalata dayandığını belirten Zeybekci, bunu sadece İsrail'e satılan mallar olarak görmemek gerektiğini, Filistin'e satılan malların da bunun içinde olduğunu açıkladı. 

İsrail'in şu anda Filistin'de çocukları katlettiğini ve bir devlet terörü uyguladığını vurgulayan Zeybekci, şunları kaydetti: 

"Bu devlet terörünü dünyada ve ülkemizde tasvip etmeyen ve kınayan Musevi vatandaşlarımız var. Yani Musevi vatandaşlarımızla, İsrail'in şu anda uyguladığı terörü bir araya getirmememiz lazım. biz büyük bir devletiz, biz Osmanlı bakiyesi bir devletiz. Ecdadımızın İspanya soykırımında, Almanya soykırımında Yahudilere gösterdiği o anlayış ve kurtarıcı yaklaşımı, bugün olsa Türkiye Cumhuriyeti yeniden yapardı, bunu böyle görmek lazım. Ancak İsrail'deki bu katliamı, bu cinayeti yapan İsrail devletini lanetle, nefretle kınıyoruz. Bunu yapanlar insan olamaz diyoruz." 

Zeybekci, İsrail devletinin bu yaklaşımının Musevilerin tamamına mal edilmesinin ise yanlış olacağını ifade etti. 

İSRAİL MALLARININ BOYKOT EDİLMESİ

İsrail mallarının boykot edilmesine yönelik soruyu da yanıtlayan Zeybekci, "Herhangi bir markanın, bu İsrail terörünü destekleyen açıklaması varsa, onun boykotunu sonuna kadar yapmamız lazım. Gerek yerel yönetimler gerek devlet gerek sivil toplum kuruluşları gerek TİM gerekse de diğer tüm kurum ve kuruluşlarımız olarak boykotu sonuna kadar yapmamız gerekiyor" diye konuştu. 

Geçen hafta G20 Ticaret Bakanları Zirvesi için Sidney'de olduğunu hatırlatan Zeybekci, orada da hükümet olarak İsrail devletini kınadıklarını söyledi. 

Bunun da karşılık bulduğunu anlatan Zeybekci, "Dünyanın bunu protesto ettiğini görüyoruz, biliyoruz. Maalesef bazı ülkeleri anlamak mümkün değil. İsrail'in yaptığı bu devlet katliamını bir meşru müdafaa olarak görmek aklı yok saymak, vicdanları yok saymak demektir" ifadelerini kullandı. AA

 

 

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı