• $7,4575
  • €9,0098
  • 410.804
  • 1531.05
30 Temmuz 2014 Çarşamba 12:40 | Son Güncelleme:

Bakan Yılmaz 'paralel yapı' hakkında konuştu

Bakan Yılmaz 'paralel yapı' hakkında konuştu

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, emniyetteki "paralel yapı" operasyonuna ilişkin, "Yargıya güveniyoruz. İnşallah, süreç içerisinde en doğru kararı verecektir" dedi.

Yılmaz, Sivas'ta bir otelde düzenlenen kahvaltı programının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Bir basın mensubunun "Emniyetteki operasyonlardan bazı kesimler memnun, bazıları şikayetçi. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Yılmaz, herkesin yapılan eylem hakkında aynı şeyi düşünmesinin işin doğasına aykırı olduğunu söyledi.

Operasyondan mağdur olduğunu düşünenlerin farklı, operasyonun yapılması gerektiğini söyleyenlerin farklı tepkiler verdiğini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bundan ziyade, operasyon niçin yapıldı, konusu, amacı nedir? Burada iddia edilen şu; 'MİT'in elemanları dinleniyor' deniyor. Bir adam MİT'in elemanlarını dinlerse burada bir karşı istihbarat, casusluk faaliyeti olduğundan şüphelenilir ve inceleme yapılır. Burada iddia edilen nedir? 'Siz ülkenin Başbakanı'nı, Dışişleri Bakanı'nı dinliyorsunuz.' Kalkıp da 'Başbakan dinlenmedi' diyen var mı, söz söyleyen var mı? 'Dışişleri Bakanı dinlenmedi' diyen hiç kimse var mı? Dışişleri Bakanlığında, Genelkurmay İkinci Başkanı, Dışişleri Müsteşarı, Dışişleri Bakanı ve MİT Müsteşarı'nın da dahil olduğu ve bütün kamuya açıklanan bir konuşma 'deşifre edilmedi' diyen var mı? Bunlar hukuka uygun şeyler mi? Devletin istihbarat örgütünü ve en gizli kalması gereken toplantıları deşifre edenlerin mutlaka bir hukuki süreçten geçirilmesi gerekmez mi? İşte biz bugün yapılanları bu olaylar kapsamında değerlendiriyoruz. Yargıya güveniyoruz. İnşallah, süreç içerisinde en doğru kararı verecektir."

Bir gazetecinin "(Şüpheliler) Mağdur olduklarını iddia ediyorlar" demesi üzerine Yılmaz, "Doğrudur, kendileri böyle iddia edebilirler. Milletin çoğunluğuna bakmak lazım. Milletin çoğunluğu ne diyor? Mağduriyet çoğunlukla da belli olmaz. Şimdiye kadar yapılanlara, kendilerinin yaptıklarına, kendilerine yapılana bakmak lazım" dedi.

Türkiye'nin demokratik standartlarının ve sanıklara-şüphelilere yapılan muamelenin gittikçe üst seviyeye yükseldiğini belirten Yılmaz, bu konudaki şikayetlerin azaldığını ifade etti.

Gözaltılara Hakkari'den, televizyonlardan, gazetelerden, milletvekillerinden itirazlar geldiğini dile getiren Bakan Yılmaz, "Yani her yapılan haksızlığa veya böyle mağdur olma iddiasına aynı tepkiyi gösterseniz o zaman anlarız ki sizin Türkiye'deki genel bir uygulamaya doğru bir şikayetiniz var ama 'bizim bunlarla hiç bağımız yok' diyorsunuz, ondan sonra da en ufacık bir diken, öyle diyelim, toplu iğne batırıldığında ise hemen orada bulunup, kendinizi arzı endam ediyorsunuz. Milletim bunu da görüyor" şeklinde konuştu.

"İŞTE HUKUK BUDUR"

Yılmaz, "Bazı polisler tutuklandı, bazıları serbest bırakıldı, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soru üzerine şunları söyledi:

"İşte hukuk budur. Yani muhakkak ki ellerinde bir dosya var. O dosyanın içeriğine göre kimin asli fail, kimin feri fail, kimin daha etkin, kimin yardımcı olduğu… Dosya içeriğini biz biliyor muyuz? Yok, bilmiyoruz. Dolayısıyla bilenler herhalde hepsinin serbest bırakılması ya da hepsinin tutuklanması gerektiğini söylüyor ama hukuk o değildir. Hukuk bakar, hangisinin tutuklanması gerektiğini... Olayın vahameti önemli. Olayın vahameti, Türkiye devletine karşı bir istihbarat çalışması olarak görülüyor ve değerlendiriliyor. Başbakanı, Bakanı ve MİT Müsteşarlığının elemanlarını dinlendiğiniz yerde ve onlara operasyon yaptığınız yerde sizin karşı bir casusuluk şebekesi lehine çalışmadığınızı iddia etmeniz pek kolay gözükmez." 

Bakan Yılmaz, "Operasyonların devamı gelecek mi?" şeklindeki soruyu ise "Hukuka aykırı her işlem belli bir süreç içerisinde mutlaka yargı önüne getirilecektir" diye yanıtladı. AA

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Mart 2013'te hayatını kaybeden Müslüm Gürses'i, bir uçak yol

Bakan Çavuşoğlu'nun Müslüm Gürses'le hatırası

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı