• $7,3836
  • €8,9514
  • 438.029
  • 1467
09 Ocak 2021 Cumartesi 09:35 | Son Güncelleme:

BAE'nin Türkiye'yi hedef alan sözlerine Katar'dan sert tepki: Yüz verilmeyecek

BAE'nin Türkiye'yi hedef alan sözlerine Katar'dan sert tepki: Yüz verilmeyecek
AA

Katar, Türkiye'yi hedef alan BAE Bakanı Enver Gargaş'ın açıklamalarına karşılık, 'Doha, uzlaşıyı bozma girişimlerine yüz vermeyecektir' sözleriyle sert tepki gösterdi.

Katar Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Ofisi Müdürü Ahmed er-Rumeyhi, ülkesinin Körfezin geleceği ve birliğine olumlu baktığını söyledi.

AA'nın haberine göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş'ın açıklamalarına karşı Twitter hesabından cevap veren Rumeyhi, "Körfez'deki olumlu uzlaşı havasının bozulması için marjinal girişimlerin olmasının beklendiğini" belirtti.

Uzlaşıyı bozma girişimlerine yüz vermeyeceklerini belirten Rumeyhi, "Maalesef Enver Gargaş gibi yetkili bir devlet bakanı uzlaşı için gösterilen çabalara layık olmayan açıklamada bulunuyor." ifadelerini kullandı.

Amerikan CBC televizyon kanalına geçen perşembe açıklama yapan Gargaş, diplomatik ilişkilerin tamamıyla geri dönmesinin zaman alacağını, bunu da Katar'ın İran, Türkiye ve İslamcı aşırı cemaatlerle gelecekte kuracağı ilişkilerine bağlı olduğunu dile getirmişti.

Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt ve Mısır, 5 Ocak'ta, 3,5 yıldır Katar'a uygulanan ambargonun kaldırılması anlaşması için Suudi Arabistan'ın El-Ula kentinde bir araya gelmişti.

El-Ula zirvesinin ardından Katar'a yönelik ambargoyu sonlandıracak bir anlaşmaya da imza atılmıştı.


Haberin Özeti

Katar Dışişleri Bakanlığı, Türkiye karşıtı açıklama yapan BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş'a tepki gösterdi.
• "Körfez'deki olumlu uzlaşı havasının bozulması için marjinal girişimlerin olmasının bekleniyordu, ancak Doha yönetimi, uzlaşıyı bozma girişimlerine yüz vermeyecektir."
• "Maalesef Enver Gargaş gibi yetkili bir devlet bakanı uzlaşı için gösterilen çabalara layık olmayan açıklamada bulunuyor."

ARKA PLAN
• Birleşik Arap Emirlikleri Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, ülkesinin Katar ile diplomatik ilişkileri tamamıyla geri döndürebilmesinin zaman alacağını söylemişti.
• Gargaş, bunun da Katar'ın İran, Türkiye ve "İslamcı aşırı cemaatlerle" gelecekte kuracağı ilişkilere bağlı olduğunu ifade etmişti.
<p>24 TV Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Ankara'nın gündemini ve siyasette yaşanan son gelişmeleri

Restoran ve kafelerde son durum ne?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Define için 45 metre tünel kazmışlar! Suç üstü yakalandılar

Aizanoi Antik Kenti'nde ''Roma'nın sikke koleksiyonu'' bulundu