• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
20 Mart 2021 Cumartesi 07:01 | Son Güncelleme:

Avrupa ile yeni dönem

Avrupa ile yeni dönem

25 Mart zirvesi için AB'ye net mesaj! 'Olumlu raporla ilişkilerin önü açılır' Başkan Erdoğan, 25-26 Mart'taki AB Liderler Zirvesi'nden somut adımların önünü açacak bir netice beklediklerini söyledi. Erdoğan, olumlu bir raporun ilişkileri geliştireceğini vurguladı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile üçlü bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan'ın Çengelköy'deki Vahdettin Köşkü'nden videokonferans yöntemiyle katıldığı görüşme, 45 dakika sürdü.

Erdoğan, görüşmede, 25-26 Mart'taki AB Zirvesi'nden somut çalışmaların önünü açacak bir netice beklediklerini belirterek, zirveye sunulacak raporun olumlu gündem istikametinde Türkiye-AB ilişkilerinin geleceğine yönelik önerileri objektif ve yapıcı bir bakışla yansıtacağına inandığını ifade etti. Erdoğan, 18 Mart Mutabakatı'nın güncellenmesinin olumlu gündem çalışmalarının temeli olduğuna işaret etti.

SIĞINMACI YÜKÜ ARTTI

Vize serbestisi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve müzakere faslı açılması gibi unsurların yeniden düzenlenmesinin zaruri olduğunun altını çizen Erdoğan, Türkiye'nin üzerindeki sığınmacı yükünün giderek arttığına dikkati çekti.

Doğu Akdeniz ve Ege'de istikrar ve işbirliğinden yana olan Türkiye'nin bu çerçevede attığı yapıcı adımlara değinen Erdoğan, çözümün masada bulunması gerektiğini söyledi. Doğu Akdeniz konulu uluslararası konferans teklifini yineleyen Başkan Erdoğan, AB Zirvesi'nin "birlik dayanışması" bahanesiyle Rum ve Yunan ikilisi tarafından suistimal edilmesine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

ERDOĞAN'DAN BIDEN YORUMU: DEVLET BAŞKANINA YAKIŞMADI

Başkan Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar'daki Kerem Aydınlar Camisi çıkışında açıklamalarda bulundu. Erdoğan ABD Başkanı Biden'ın Rusya lideri Putin'e yönelik 'katil' ifadesiyle ilgili şunları söyledi: "Doğrusu bir devlet başkanına yakışmayan bir ifadedir. Bir devlet başkanının kalkıp Rusya gibi bir devlet başkanına böyle bir ifadeyi kullanması gerçekten kabul edilebilir, yenilir, yutulur bir ifade değildir. Sayın Putin gerçekten çok çok akıllıca, çok şık bir cevap vermek suretiyle de gereğini yapmıştır."

Erdoğan, AK Parti'nin çarşamba günü yapılacak kongresinde yapacağı konuşmanın 2023'ün bir manifestosu olacağını belirtti.

Erdoğan, Kilis'e roketli saldırının son bir hafta 10 gün içerisindeki gelişmelerin tezahürü olduğunu belirterek, "Daha önce bir yanlış daha yapıldı, biz fırtınalarımızla onlara gerekli cevabı verdik. Bunun da cevabını yine misliyle verdik, vereceğiz" dedi.

GÖÇ ANLAŞMASI REVİZE EDİLMELİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) için bir makale kaleme aldı. Kalın, Türkiye-AB ilişkilerini yeniden canlandırmak için göç anlaşmasını önemli ölçüde revize etmek gerektiğini belirterek, "Yeni bir anlaşma, Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir ruh katmak için bir başlangıç noktası olabilir.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Fenerbahçe, Medipol Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de