• $13,5412
  • €15,269
  • 800.026
  • 1912.08
20 Ağustos 2021 Cuma 00:12 | Son Güncelleme:

Aşı olmayana zorunlu PCR testi

Aşı olmayana zorunlu PCR testi

Aşı olmayana sosyal hayat zor. Başkan Erdoğan, “Okullar 6 Eylül'de açılacak. Aşı olmayan öğretmen haftada en az 2 PCR testi yaptıracak. Üniversiteler, şehirlerarası yolculuk, konser, sinema için de zorunlu PCR testini getireceğiz ” dedi.

Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'ndan sonra önemli açıklamalarda bulundu:

YERLİ AŞI: Aşılamada dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Aşı tedariki konusunda iyi bir noktadayız. Yerli aşı çalışmalarında da inşallah yıl sonuna kadar yaygın kullanım ve üretim safhasına geçmeyi ümit ediyoruz.

İLK DOZ YÜZDE 73: İlk dozda 46, ikinci dozda da 35 milyon kişiye doğru gidiyoruz. Bu sayıyla birinci doz aşıda nüfusumuzun yüzde 73'üne yaklaşırken ikinci doz aşıda ise yüzde 55'ine ulaştık.

AŞI ÇAĞRISI: Huzurla hayatımızı sürdürebilmemiz, hepimizin aşı olmasına bağlıdır. Son dönemde salgın sebebiyle hastanelere yatan, hayatını kaybedenlerin çok büyük bir bölümünün aşı olmayanlardan oluştuğunun altını çizmek istiyorum. Tüm vatandaşlarımıza aşılarını derhal olmaları çağrısında bulunuyorum.

ÖĞRENCİLERİN GELECEĞİ: Eylülde okullarına kavuşmayı bekleyen milyonlarca öğrencilerimizin, çeşitli sektörlerde işlerine dört elle sarılan vatandaşlarımızın geleceğinin bu konuda kat edilecek mesafeye bağlı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla, henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz.

ULAŞIMDA, SİNEMEDA TEST ŞARTI: Aşı olmayan üniversite öğrencilerimizin ve çalışanlarımızdan da düzenli PCR testi talep edeceğiz. Uçak ve şehirlerarası yolculuk, konser, sinema gibi toplu faaliyetler için de zorunlu PCR testini devreye alacağız.

Yaklaşık 1 ay aradan sonra gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda sağlıktan tabii afetlere, ekonomiden eğitime ve dış gelişmelere kadar birçok konu görüşüldü.

MİLLETİMİZİN ACISINI İSTİSMARA KALKIŞTILAR

Erdoğan, sosyal medya konusunda da "Siyasetçi- sinden gazetecisine ve sosyal medya 'trol'üne kadar ülkesine husumet dolu nice figürün yalan, çarpıtma, tahrikle milletimizin acısını nasıl istismara yeltendi- ğini unutmayacağız. Meclisin açılmasıyla bu alandaki kirliliğin önüne geçmekte kararlıyız" diye konuştu.

TÜRKİYE, AVRUPA'NIN MÜLTECİ AMBARI DEĞİL

Başkan Erdoğan, Afgan mülteciler konusundaki gelişmelere de değindi: Avrupa, kendi vatandaşlarının refahını korumak için sınırlarını kapatarak bu sorunun dışında kalamaz.

Cumhuriyet döneminde, yakın coğrafyamızda başı dara düşen milyonlarca kardeşimiz ülkemize sığınarak burada yeni bir hayat sürdürmüştür. Asırlar boyunca Anadolu'nun garipler yurdu olarak anılmasının sebebi işte bu vasfıdır. Yakın coğrafyamızda bir süredir yaşanan istikrarsızlıklar, savaşlar, iç çatışmalar Anadolu'ya yeni bir göç dalgası başlatmıştır. Türkiye elbette isteyenin istediği gibi elini kolunu sallayarak girip çıkabileceği sahipsiz bir ülke değildir. Bununla birlikte biz sadece kendimizi düşünerek kapımıza gelenlere sırtımızı dönecek bir toplum değiliz. Bu yılın ilk 7 ayında 77 bin düzensiz göçmeni yakaladık.

MUHALEFETİN NEFRET SÖYLEMİ

Ülkemizde halihazırda toplamda 300 bin civarında Afganistanlı olduğunu biliyoruz. Bizim gayemiz öncelikle bu ülkenin istikrarı ve güvenliği olduğu için gerekirse Taliban'ın kuracağı hükümetle de görüşeceğiz. Düzensiz göçmenlerin ülkemizde yol açtığı huzursuzluğun farkındayız. Münferit birtakım hadiselerin farklı boyutlarda takdim edilmesini iyi niyetli bulmuyoruz. Muhalefetin nefret söylemlerini de tehlikeli ve art niyetli buluyoruz. Avrupa sırf kendi vatandaşlarının refahını korumak için sınırlarını kapatarak bu sorunun dışında kalamaz. Avrupa bu tutumuyla insani değerlere de sırtını dönüyor. Türkiye'nin Avrupa'nın mülteci ambarı olmak gibi bir mecburiyeti yoktur.

HAFTADA 5 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda tam zamanlı yüz yüze eğitimin 6 Eylül'de başlayacağını duyurdu. Karara ilişkin ayrıntıları Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı: Haftada beş gün ve yüz yüze eğitim başlıyor. 1-3 Eylül'de okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerine uyum eğitimleri yapılacak. Mazereti olan EBA TV'den eğitime devam edecek. Okula maskeyle gelinecek. Kantin, yemekhane ve pansiyonlar açık olacak.

BAE'DEN ERDOĞAN'LA GÖRÜŞME YORUMU: TARİHİ VE OLUMLU

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Diplomasi Danışmanı Enver Gargaş, Başkan Erdoğan'ın BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan'ı Ankara'da kabul etmesini "tarihi bir görüşme" olarak nitelendirdi.Gargaş, şunları kaydetti: "Şeyh Bin Zayed, Türkiye Cumhurbaşkanı ile tarihi ve olumlu bir toplantı yaptı. Toplantının ana odak noktalarını da işbirliği ve ekonomik ortaklıklar oluşturdu. BAE köprüler kurma ve ilişkilerini güçlendirmeye devam ediyor. Refah ve kalkınma içerideki içgüdümüz olduğu gibi dış politikamızın da lokomotifidir."

YANAN HER AĞACIN, YIKILAN HER BİNANIN YERİNE YENİSİ

Başkan Erdoğan, yangın ve sel nedeniyle meydana gelen afetlerde yıkılan binaların kısa sürede yeniden yapılacağını, yanan alanların da yeniden ağaçlandırılacağını belirterek "İlk etapta 84 milyon vatandaşımızın her biri için 3 adet hesabıyla 252 milyon fidan yıl bitmeden toprakla buluşturulacaktır" dedi. Erdoğan, sel bölgelerindeki vatandaşların yapılan uyarıları dikkate almalarını da istedi. Depreme karşı binaların dönüştürülmesi konusundaki çabaların da devam ettiğini vurguladı.

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı
Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Meta'dan dünyanın en hızlı süper bilgisayarı geliyor

Vahşi doğada ölümcül karşılaşma! Ayı kovaladı kurt kaçtı ortaya bu görüntüler çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (25 Ocak 2022)