• $ 6,7864
  • € 7,4736
  • 374.585
  • 104954
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
20 Eylül 2014 Cumartesi 01:45 | Son Güncelleme:

‘Anadolu‘yu gören herkesi ülkeye alın‘

IŞİD’den kaçanlar sınıra yığıldı. Devreye Başbakan girdi. “Her hangi bir ülkeden ya da Suriye’den ölüm karşısında sığınacak yer arayanları ayrım yapmadan alın” dedi.

Vedat Bilgin- BAKÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu Azerbaycan'a gitti. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile görüşen Başbakan Davutoğlu ziyaretinde  IŞİD'den kaçanların Türkiye'ye geçişiyle ilgili  açıklamalar yaptı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Suriye'den veya herhangi bir ülkeden ölüm karşısında sığınacak bir yer olarak Anadolu'yu gören kardeşlerimiz sınırımıza geldiğinde, etnik ve mezhebi ayrım gözetmeden hepsini aldık, alıyoruz, alacağız. Şu anda da bu girişler başladı" dedi.  
Bir gazetecinin Suriye sınırındaki göçmenlerle ilgili sorusu üzerine ise Davutoğlu, çözüm süreci toplantısında konuyla ilgili muhtemel senaryolar üzerinde durduklarını ifade etti.  

GÖÇ DALGASI İHTİMALİ VAR

Sınırda yoğun bir talep olduğu ve yoğun bir göç dalgası olabileceği ihtimali çıktığını söyleyen Davutoğlu, şöyle konuştu: 
"Gerekli talimatları verdik. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Suriye'den veya herhangi bir ülkeden ölüm karşısında sığınacak bir yer olarak Anadolu'yu gören kardeşlerimiz sınırımıza alıyoruz.  

Muhalefet IŞİD'e kalırdı

Başbakan Ahmet Davutoğlu Azerbaycan'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Başbakan Davutoğlu uçakta şu açıklamaları yaptı. 

Eğer Türkiye olmasaydı Suriye’de muhalefetini IŞID temsil etmez miydi? 
- Aynen öyle. Zaten eğer tedbir alınmazsa Suriye halkı IŞID’le rejim ikilemine girecek NATO toplantısında bazı bir iki ülkenin başbakan ve dışişleri bakanları “Rejimle işbirliği yapalım” demiş. “rejimle!…” yani IŞID’e karşı Suriye rejimiyle. Ben şunu söyledim, “Böyle bir şeyin yapılması ne demek biliyor musunuz” dedim. “Rejimle işbirliği yapıldığı anda bütün Sünniler, ‘Bu savaş Sünnilere karşı’ deyip, IŞID’in yanında yer alacaklar. IŞID’i büyütmek istiyorsanız rejimle işbirliği yapın. O zaman zaten herkes demek ki bizi koruyacak tek şey IŞID ki, rejim onun üzerine geliyor diyecek. Türkiye’nin çevresinde 30 kilometrelik böyle bir tampon bölge olsaydı ve mültecileri biz orada ağırlamış olsaydık, Suriye halkı, ‘memleketimi terk ettim’ psikolojisine girmezdi. Şimdi Kürtler için de aynı şey. IŞİD baskısıyla kaçtıklarında kendi topraklarında korunmaları önemli. 

Çözüm süreci toplantısıyla ilgili bilgi verebilir misiniz? 
- İki hafta önceki toplantıda belli kararlar aldık. Daha net şekilde zihnimizde bir yol haritası var. Aynı anda kriz yönetimi yapıyorsunuz bu dönemde. Kamu düzeni, Çözüm Süreci’ne feda edilemez. Aksi taktirde Çözüm Süreci diye bir süreç olmaz.

Sen önce liderliğini ispat et

Kılıçdaroğlu’nun mektup dediği şey, ki mektup falan değil. Şimdi oradaki küçük oyun ne biliyor musunuz? Bana Başbakanlık gibi bir paye sanki sen mi verdin de ben sana sorup sahip çıkacağım? AK Parti delegesi verdi, halk verdi. Bu yaptığı, Bank Asya üzerinden yaptığı şeyi söylüyorum, “Başbakanlığını ispat et!...” Kim neyi ispat edecek? Sen önce kendi Genel Başbakanlığını ispat et. 204 adam sana oy vermemiş.


Aç boz ayı yiyecek ararken görüntülendi

Aç boz ayı yiyecek ararken görüntülendi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin milli devi ''Fatih'' için geri sayım başladı

O anlar kameraya yansıdı! Baharın gelmesiyle ovaya indiler