• $13,5484
  • €15,3313
  • 778.089
  • 1981.04
27 Ekim 2021 Çarşamba 07:09 | Son Güncelleme:

Aliyev'den Erdoğan'a övgü: Örnek tavır sergilediniz

"Karabağ'a dönüş artık çok yakın" Başkan Erdoğan işgalden kurtarılan Karabağ'da Füzuli Uluslararası Havalimanı'nın açılışını yaptı. Erdoğan Karabağ'dan ayrılmak zorunda kalanların dönüşünün yakın olduğunu söyledi. Aliyev, 10 büyükelçi bildirisi sonrası Başkan Erdoğan'ın tavrını övdü ve Öz kardeşim, içişlerine müdahale etmek isteyenlere öyle cevap verdi ki, bu bütün siyasetçilere örnektir.” dedi. Erdoğan da, “Azerbaycan ile samimi bir irade ortaya koyması halinde, Ermenistan ile ilişkilerimizin normalleşmesi önünde engel kalmayacak. Kalıcı barış için ortam hiç olmadığı kadar elverişli” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'ın işgalden kurtardığı topraklarda inşa ettiği ilk havalimanı olan Füzuli Uluslararası Havalimanı'na iniş yapan ilk devlet başkanı oldu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından karşılanan Erdoğan, havalimanının açılış kurdelesini kesti. Başkan Erdoğan ve İlham Aliyev, işgalden kurtarılan Zengilan Ağalı köyünde yaptıkları baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan "İşgalden kurtarılan bu bölgeleri kısa süre içinde böyle ayağa kaldırmak, süratle geliştirmek her babayiğidin, her siyasetçinin karı değil" dedi.

ERMENİSTAN'A ÇAĞRI

Erdoğan şöyle devam etti: "Bölgede kısa sürede çok sayıda yatırım hayata geçirildi. Bölgeden ayrılmak zorunda bırakılmış olan Azerbaycanlıların en kısa zamanda bu topraklara dönme imkanını bulacaklarına inanıyorum. Buraya gelmeden yolların yapım çalışmalarını gördük. Bu coğrafyadan geçecek kara ve demir yolu hatları tüm bölge ülkeleri için ekonomik ve ticari fırsatlar doğuracaktır. Kalıcı barışın sağlanması için ortam bugün hiç olmadığı kadar elverişlidir. Azerbaycan ile samimi bir irade ortaya koyması halinde, Türkiye'nin Ermenistan ile olan ilişkilerinin de normalleşmesinin önünde bir engel kalmayacaktır"

Başkan Erdoğan ile Azerbaycan Cumhur başkanı İlham Aliyev, Zengilan Akıllı Tarım Kampüsü temel atma törenine katıldı. Açılışın ardından Erdoğan ile Aliyev ağaç dikti.

Cumhurbaşkanları, Anadolu Ajansı'nın (AA) Türkiye ile Azerbaycan kardeşliğini ve Karabağ savaşını yansıtan fotoğraflarından oluşan, Dost Agropark'taki "Karabağ Zaferi" sergisini de inceledi.

ERDOĞAN'IN TAVRI ÖRNEKTİR

Başkan Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ortak basın toplantısı yaptı. Türkiye'nin desteğini her zaman yanlarında hissettiklerini belirten Aliyev, Erdoğan'ın 10 büyükelçinin Türkiye'nin içişlerine müdahale etme amacı taşıyan bildirisine karşı aldığı "istenmeyen adam ilan ederiz" tavrını övdü. Aliyev, "Sayın Erdoğan'ın bu tavrı bütün dünyaya örnektir" dedi. Aliyev, Füzuli Havaalanı'nın ve açılan Zengezur Koridoru'nun Türk dünyasını birbirine bağladığını söyledi.

ÖZDEMİR BAYRAKTAR'A SAYGI KÖŞESİ

Temel atma töreninin yapıldığı alanda, 18 Ekim'de hayatını kaybeden Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar'ın fotoğrafı da yer aldı. Fotoğrafın altında "Karabağ Nişanı alan Sayın Özdemir Bayraktar'ı saygı ve rahmetle anıyoruz." ifadelerine yer verildi.

KARABAĞ'IN HAVA KAPISI

Şuşa'ya 100, başkent Bakü'ye 300 km'lik mesafede bulunan havaalanı Karabağ'ın hava kapısı. Terminal saatte 200 yolcuya hizmet verecek kapasiteye sahip. Büyük kargo uçakları ile geniş gövdeli uçaklar iniş ve kalkış yapabiliyor.

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi
Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Arazilerin yeni "gözü": Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül
Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

<p>Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'ne bağlı Usluca  Mahallesi'nin büyük bir bölümü baraj suyu altında ka

Servis yok, kayık var

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi