• $7,4569
  • €9,0081
  • 409.891
  • 1531.05
29 Ağustos 2012 Çarşamba 03:52 | Son Güncelleme:

'AKP öğrencilerden özür dilemeli'

'AKP öğrencilerden özür dilemeli'

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Doğan, “AKP, hem harçların kaldırılacağını söyleyen partimizden hem de parasız eğitim istedikleri için cezaevine konulan öğrencilerden özür dilemelidir” dedi.

Doğan yaptığı yazılı açıklamada, Yüksek öğrenimde harçların kaldırılmasını ilk olarak CHP’nin gündeme getirdiğini belirtirken, CHP’nin 2011 Seçim Bildirgesi’nde “Üniversite harçlarını kaldıracak ve en geç iki yıl içinde yurt sorununu tümüyle çözeceğiz. Yurtlarda, öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli bir ortamda teknolojik araçlardan faydalanmasını sağlayacağız” ifadelerinin yer aldığını hatırlattı.

Bu nedenle AKP her şeyden önce iki defa özür dilemek zorunda olduğunu ifade eden Doğan, “İlk olarak ‘CHP’nin hiçbir projesi yok’ deyip CHP’nin projelerini tek tek uygulamaya çalıştığı için, ikincisi ise parasız eğitim istedikleri için cezaevine konulan öğrenciler için. AKP’nin partimizin projelerini uygulaması önemli ancak bu projeleri tümüyle ve sosyal demokrasi ruhuyla gerçekleştirmediği için eksik kalmaktadır. Dolayısıyla bu projelerin gerçek anlamıyla uygulanması ve ülkenin başta eğitim olmak üzere köklü sorunlarına çözüm üretilmesinin yolu CHP’nin iktidarından geçmektedir” dedi.

AKP’nin birinci öğretim ve açık öğretimden alınan harçları kaldırmasına ek olarak ikinci öğretim başta olmak üzere bütün harçları kaldırmasının gerektiğini belirten Doğan, “Bütün harçların kaldırılmaması anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Ayrıca bugün öğrencilerin ulaşım, yemek ve okul giderleri hem öğrencileri hem de ailelerini oldukça zorlamaktadır. Bu çerçevede de yeni çözümlerin üretilmesi gerekmektedir” dedi. Doğan, hükümetin öğrencilerin, burs ve barınma sorunlarına da acil bir biçimde çözüm üretmesi gerektiğini kaydetti.

ANKA

<p>Adalet Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı Türkiye'nin İnsan Hakları Eylem Planı tamaml

İnsan Hakları Eylem Planı neden önemli?

İzmir'de deniz 50 metre çekildi! Tekneler karaya oturdu

NASA'nın paylaşımı büyük ilgi gördü. İşte Mars'tan en yeni fotoğraflar...

Müslüm Gürses, isminin verildiği müzede anıldı