• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
29 Temmuz 2014 Salı 10:44 | Son Güncelleme:

AK Parti-CHP bayramlaşmasında ilginç diyaloglar

AK Parti-CHP bayramlaşmasında ilginç diyaloglar

Ramazan Bayramı dolayısıyla siyasi partiler arası bayramlaşmalar parti genel merkezlerinde devam ediyor.

AK Parti'yi ilk olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı ve beraberindeki CHP PM üyeleri Gaye Uskuer ile Umut Akdoğan ziyaret etti.

AK Parti'de ise heyetleri Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz, MKYK üyesi Mehmet Muş, İstanbul Milletvekili Meryem Göka, Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Neslihan Cenk karşıladı.

"AMA EYLEM YOK"

CHP'li Halıcı, ziyarette, bayramlaşmanın yapıldığı AK Parti'deki salonun geniş olduğuna işaret ederek, her yıl salonun biraz daha büyütüldüğünü belirtmesi üzerine, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz, "Daha da büyük yerde karşılayacağız inşallah" dedi. Halıcı'nın, "Demek ki muhalefet büyüyecek ki salon da büyüsün" sözlerine, Kapusuz, "Evet, muhalefet büyüsün diyoruz ama pek eylem yok" şeklinde karşılık verdi.

Halıcı, kendilerini kabul ettikleri için Kapusuz ve heyetine teşekkür ederek, "Bu güzel bayram günü, güzel bir alışkanlık, partilerin birbirini ziyaret etmesi. Bu alışkanlıkların, partiler arası diyaloğun, uzlaşmanın hoşgörünün aslında sadece bayram değil bayram dışında da devam etmesini, sürmesini arzuluyoruz" diye konuştu.

"Hepimiz sonuçta bütün partiler Türkiye'nin iyiliği için bir şeyler yapmaya gayret gösteriyoruz. Zaman zaman farklılıklarımız olabilir düşüncelerimizde ama bunu çok gergin ortama taşımamak aslında bütün vatandaşlarımızın dileğidir" diyen Halıcı, şöyle devam etti:

"Burada iktidar partisine çok büyük sorumluluklar düşüyor. 12  yıldır iktidarda olmak bir parti için çok önemli sorumluluk aynı zamanda. Dolayısıyla ülkedeki gergin atmosferin yumuşamasına bu bayramların vesile olmasını biz diliyoruz. Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz,  CHP camiası ve milletin bayramını tebrik ettiğini belirterek, "Elbette güzelliklerin daim olması, ağız tadıyla yaşanması çok önem arz ediyor. Ülkemizde şükürler olsun bu güzellikler varken komşularımızda sıkıntılar had safhada" dedi.

"Cahiliye dönemi denen devirlerde bile belirli zamanlar insan öldürmekten, savaşmaktan, gerginlikten ve şiddetten uzak kalınırken bugün yakın coğrafyamıza bakın, Türk dünyasında yaşanan sıkıntılar var, İslam dünyasında yaşanan var, Ukrayna'da yaşanan sıkıntılar var" diye konuşan Kapusuz, şunları kaydetti:

"Bireysel olarak insanların çektiği şiddet ve zulümler var. Bunların bu bayramlar münasebetiyle, üzüntüyle karşılanması, telin edilmesi ve hatırlanmasında da yarar var. Elbette partilerimizin bu güzel geleneklerinin devam etmesi bizim de çok memnun olduğumuz husus. Milletimiz bizi sürekli bazı konularda fikirleri farklı olduğu zaman tartışan değil beraber de olan, beraberliklerini millet önünde rahatlıkla dostça sergileyebilen görüntüleri arzu etmektedir. Bayramlar da buna vesile olmaktadır." 

AK PARTİ'NİN CHP ZİYARETİ

AK Parti'nin CHP'yi ziyaretinde başta Gazze olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmeler konuşuldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, Gençlik Kolları MKYK üyesi Ahmet Sarıduman, Kadın Kolları Seçim İşleri Başkanı Fatma Berber Aydın'dan oluşan heyet, CHP'ye bayramlaşma ziyaretinde bulundu. 

AK Parti heyetini, Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu, Ankara Milletvekili Levent Gök ve Parti Meclisi üyesi Faruk Demir karşıladı. 

Karşılıklı bayram tebriğinin ardından konuşan Erdoğdu, Gazze'de yaşananlar nedeniyle buruk bir bayram geçirdiklerini söyledi. 

Birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulduğu bir dönemden geçildiğini vurgulayan Erdoğdu, şunları söyledi:

"Ne yazık ki bu bayram buruk bir bayram. Ortadoğu coğrafyasının kana bulandığı, hakkın, hukukun, adaletin ayaklar altına alındığı; çoluk, çocuk, genç, yaşlı demeden insanların katledildiği acı günler yaşıyoruz. Din adına cinayetlerin işlendiği günler yaşıyoruz. Onun için buruk bir bayram. Tek tesellimiz, ülkemizin bu ateş çemberinin, şimdilik diyebiliyorum, dışında tutulması. Çünkü Türkiye'yi bu çemberin içine çekmeye çalışacak olan çeşitli güç odaklarının olacağını biliyoruz ama biz şuna inanıyoruz ki cumhuriyetimizin temelleri sağlam atıldı. Mustafa Kemal Atatürk'ün laik, demokratik, hukuk devleti yüzyıl değil, daha birkaç bin yıl yaşayacak güçte ve kuvvettedir. Buruk bir bayram ama yine de geleceğe umutla bakmak dileğindeyiz. Bayramlar kardeşlik günleridir. Ben ülkemiz için huzur, barış, dayanışma, hukukun adaletin üstün olduğu bir gelecek diliyorum."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül de başta Filistin ve Gazze olmak üzere Irak ve Suriye'de yaşananlara değinerek, "Bu kan ve vahşet hem bölgeyi hem de bütün dünya barışını tehdit ediyor" dedi. 

Gül, şöyle devam etti: "Ama ülkemiz çok şükür sadece yüz yıl, iki yüz yıl değil, bin yıldır burada, hangi ırka, hangi mezhebe ait olursa olsun bin yıl kardeşçe, milli birlik ve beraberliğini sağlamış coğrafya. İnanıyorum ki daha binlerce yıl, kıyamete kadar bu birlik ve beraberliğini sürdürecektir. Zaten ülkemizi farklı kılan da bu kadirşinaslığa olan inancı. Gerçekten buruk bir bayramı yaşıyoruz. Umarız başta Filistin olmak üzere, dünyanın gözü önündeki bu vahşet sona erer. Bu bayramda temennimiz bu şekilde."

Musul'da rehin alınan konsolosluk çalışanlarını hatırlatan Levent Gök de IŞİD'e dikkati çekti.

Türkiye'nin çok dikkatli olması gereken günler yaşadığını savunan Gök, "Herkesin çok sorumlu olması gereken bir zaman diliminden geçiyoruz. IŞİD diye bir terörist çete, Ortadoğu'yu kana buluyor. Burada atılacak her adımın büyük önemi var. Suriye ve Irak'ta parçalanmalara gidecek gelişmeler var. Hepsi burnumuzun dibinde oluyor. IŞİD'in açacağı tehlikeyi bizler öngörüyoruz, umuyorum ki ülkemizi yöneten iktidar da bunun bilincindedir" diye konuştu. 

"Irak'ta yaşanan hadiseler gerçekten Türkiye'nin yıllardır dile getirdiği, orada bir mezhep bağnazlığı içerisinde devletin yönetilemeyeceği hususundaki eleştirilerin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor" diyen Gül ise önceliklerinin oradaki vatandaşların sağ salim kurtarılması olduğunu söyledi. 

Gül, "Bu hususta IŞİD'le ilgili hükümetimize ya da politikaya ilişkin yapılacak diğer sözlerin de temelsiz olduğunu ifade etmek lazım. Türkiye hangi gruba ait olursa olsun, illegal terör gruplarının hepsinin karşısında kalmıştır. Bu bir devlet politikasıdır. Hükümetin de yaptığı budur" dedi. 

Ziyarette, Irak Türkmenler'in yaşadıkları da konuşuldu. Gül, başta hükümet olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşunun Türkmenler'e yardım ulaştırdığını anlattı. Her iki heyet, cumhurbaşkanı seçimlerinin ülkeye hayırlı olması temennisini de dile getirdi. AK Parti heyetindekilerin Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim logosunun bulunduğu rozet takmaları dikkati çekti.AA

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'Darbe bir insanlık suçudur. 28 Şubat'ı yaşadım, 28 Şubat'ın farkınd

Başkan Erdoğan'dan 28 Şubat mesajı: Darbe bir insanlık suçudur

Avni Yıldırım ve Saul Alvarez müsabaka öncesi tartıldı

Konya'da mısır hasadının yapıldığı tarlada 40 metre derinliğinde obruk oluştu!

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı! Seyahat süresinin 15 dakikadan 3 dakikaya inecek