• $8,8445
  • €10,3782
  • 498.643
  • 1380.78
4 Haziran 2021 Cuma 00:25 | Son Güncelleme:

'ABD ile pozitif bir ajanda açılmalı'

'ABD ile pozitif bir ajanda açılmalı'

Başkan Erdoğan'ın NATO zirvesinde ABD Başkanı Biden ile görüşeceğini belirten Çelik, “Müttefikimiz terör örgütlerine desteği kesmeli, artık pozitif bir ajanda istiyoruz” dedi.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Müzisyenlerimizin seslerini duyuyoruz. 250 milyon TL'ye ulaşan destek verilecek. Şimdiye kadar 37 milyon TL sağlandı. 1 Temmuz-20 Eylül arasında 25 milyon turne desteği olacak" dedi. Savunma sanayii alanındaki gelişmelere değinen Çelik, "Türkiye'nin ilk uçak gemisinin yapımı devam ediyor. İlk uçak gemimizin yüzde 70'i yerli yapım olacak" diye konuştu. Marmara'daki deniz salyası hakkındaki eylem planı hakkında konuşan Çelik "Şimdiye kadar 91 noktadan çeşitli örnekler alındı, akademisyenlerle de paylaşıldı. Çok kapsamlı bir çerçevede inceleniyor" diyerek gündeme dair açıklamalarda bulundu:

BERLİN'E FETÖ UYARISI

"Almanya'da FETÖ'nün de dahil edildiği bir proje ortaya çıktı. Almanya'daki Türk ve Müslümanları temsil etmesi söz konusu olmayan bu projeye geçit verilmemesi gerekirdi. Almanya'nın daha hassas davranmasını bekliyoruz."

Çelik, erken seçim söylentilerine "Seçimler zamanında yapılacak" dedi, anayasa çalışmaları hakkında ise "Cumhur ititfakı anayasada metninde uzlaşınca diğer partilere de gidecek" diye konuştu.

MÜZAKERE DEVLETİYİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Atina ziyaretine değinen Çelik, "Yunan Dışişleri Bakanı'nın Ankara ziyaretinde yaptığı saygısızlığın terk edildiğini gördük. Türkiye bir müzakere devletidir. Atina şunu anlamak zorundadır. Türkiye'nin üzerine AB'den ya da başkalarından baskı yaparak çözeceği hiçbir problem yoktur" dedi. Çelik, Başkan Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesine ilişkin şunları kaydetti: "Müttefikimiz terör örgütlerine verdiği desteği kesmeli. ABD ile karşılıklı ekonomik ilişkileri nasıl büyüteceğimiz, Suriye'nin geleceği, Akdeniz'deki olaylar, Libya'nın geleceği gibi ortak değer ve ilkeleri nasıl üreteceğimize dair çalışmamız gerekiyor. Yeni dönemde ABD ile ilişkilerimizi pozitif ajanda temelinde değerlendirmek istiyoruz."

ERDOĞAN-BİDEN ZİRVESİ 14 HAZİRAN'DA

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın 14 Haziran'da NATO Zirvesi'ndeki temasları kapsamında Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geleceğini açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, 14 Haziran'da NATO liderlerinin gelecek tehditleri nasıl karşılayacakları ve etkili yük paylaşımı konusunda istişarelerde bulunacağını belirterek, "Biden, birçok ikili ve bölgesel meseleyi ele almak için Başkan Erdoğan ile görüşecek" dedi.

<p class='MsoNormal'>Gelecekte yer alması beklenen yerli ve milli üretim araçlar  da TeknoFest'te ha

Ayakları Yere Basmayan Festival: TeknoFest

Kars'a mevsimin ilk karı düştü

Çalışırken emekli maaşı nasıl artar? İşte yapmanız gerekenler

Efsanevi canavar halktan saklanıyor mu? Gizli görüşmeler bile yapılmış