HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,4709
  • 6,1403
  • 211.214
  • 91.445
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

800 bin kişi İdlib’den göç edebilir 

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi İdlib’e olası operasyonda 800 bin kişinin göçe zorlanacağı, büyük bir insani krizin doğabileceği uyarısında bulundu. 

x

Suriye hükûmetiyle Rusya, İdlib ve çevresine yönelik harekât düzenleyebileceklerinin işaretini verirken Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, olası bir operasyonda 800 bin kişinin göçe zorlanacağı uyarısında bulundu. Şam’da Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan OCHA temsilcisi, olası bir harekâtın insani krizi de tırmandıracağını söyledi. 

İNSANİ ACİL DURUM 

Temsilci Linda Tom, “Bölgede çatışmaların tırmanması durumunda, acil insani yardım ihtiyacında olan 800 bine yakın kişi göçe zorlanabilir. Bu çok yüksek bir rakam ve daha artabilir” dedi. OCHA Başkanı John Ging da Güvenlik Konseyi’ne Suriye’nin İdlib vilayetinde tırmanan gerilimin ‘daha önce görülmemiş bir insani acil durum’ yaratabileceği uyarısında bulunmuştu. 

YARDIMLAR KESİLEBİLİR 

Muhaliflerin kontrolündeki İdlib’de yaklaşık üç milyon kişi yaşıyor ancak yüz binlerce kişi savaşla beraber bölgeyi de terk etmek zorunda kaldı. İdlib’den çevre bölgelere göç edenlerin çoğu BM ve diğer yardım kuruluşlarının Türkiye üzerinden yaptıkları yardımlarla gıda ve ilaç ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. OCHA sözcüsü, çatışmaların tırmanmasıyla bu yardımların da kesilebileceği kaygısı taşıdıklarını söyledi. Tom, “İdlib çevresinde çok büyük bir insanlık felaketi yaşanabilir” dedi. 

Umudumuz Türkiye 

İdlib’de siviller Suriye hükümetinin askeri harekâtı öncesinde gıda ve sığınak hazırlığı yapıyor. Siviller harekatın engellemesi için Türkiye’ye umut bağladıklarını söylüyor.  İdlib’de Reuters’a konuşan Hudeyfe el Şadad bir çocuğun yüzüne renkli bir plastik bardak takarak olası kimyasal silah saldırısına karşı hazırlık yapmaya çalıştığını söylüyor. “Elimizdeki az şeylerle hazırlık yapmaya çaşıyoruz. Eğer kimyasal silahlarla vurulursak çocuklara kendimizce yapmaya çalıştığımız maskeleri takacağız” diyen 20 yaşındaki Şadad, İdlib’in güneyindeki bir köyde, hamile karısı, üç çocuğu ve diğer 15 kişiyle birlikte yaşıyor. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Şehit Piyade Topçu Er Melih Sancar´ın naaşı Edirnekapı Şehitliği´ne defnedilecek. Şehidimiz son yolc

Hakkari şehitleri son yolculuğuna uğurlanıyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Ocak’ta tüm kesimlerin geliri artacak! İşte yeni maaş rehberi!

Yurt dışından telefonu almak ne kadara geliyor?

En Çok Okunanlar