• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
01 Temmuz 2020 Çarşamba 08:00 | Son Güncelleme:

2 bin avukat ikinci baro kurabilecek

2 bin avukat ikinci baro kurabilecek

AK Parti'nin teklifine göre avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde 2 bin avukatın imzasıyla yeni bir baro kurulabilecek.

YELDA GÖKDAĞ

AK Parti, avukatların bazı illerde birden fazla baro kurabilmesi ve baroların Türkiye Barolar Birliğinde (TBB) eşit temsil edilmesi amacıyla hazırladığı Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu. Düzenleme ile avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde 2 bin avukatın imzasıyla yeni bir baro kurulabilecek. Bu şartlarda birden fazla baro kurulabilecek iller Ankara, İstanbul ve İzmir olacak.

SEÇİMLER AYNI TARİHTE

Dört kişilik Kurucular Kurulu, 2 bin avukatın imzasını alarak kuruluş işlemlerini 6 ayda tamamlayacak. Asgari avukat sayısı sağlanamazsa o baro tasfiye edilecek. Baro organlarının seçimi 2 yılda bir ekimin ilk haftasında, TBB organlarının seçimi ise 4 yılda bir Aralık’ta yapılacak. Baro ve TBB organlarının seçim usulünde değişiklik yapılmayacak. Her baro, TBB Genel Kurulunda, baro başkanı, sabit üç delege ve her 5 bin avukat için ek bir delegeyle temsil edilecek. Avukatlar, mahkemelere TBB tarafından şekli belirlenen cübbeyle çıkmak zorunda olacak. Avukatlara kılık ve kıyafetle ilgili başka bir zorunluluk getirilemeyecek. 

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 86. Yıl Dönümü P

Başkan Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tepki: Bu millet seni affetmeyecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Siirt'te 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi! İşte ilk fotoğraflar

Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi geliyor?