• $32,1926
  • €35,0013
  • 2500.07
  • 10895.3
15 Nisan 2024 Pazartesi 11:59 | Son Güncelleme:

1 kişinin öldüğü faciada ihmalden tutuklanmıştı... CHP'li Kocagöz 'teleferik' vaat etmiş

1 kişinin öldüğü faciada ihmalden tutuklanmıştı... CHP'li Kocagöz 'teleferik' vaat etmiş

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde 1 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin de yaralandığı teleferik kazasına ilişkin aralarında CHPli Mesut Kocagöz'ün de bulunduğu 5 şüpheli tutuklandı. Söz konusu teleferiğin bakımlarını ANET Genel Müdürüyken yaptırmadığı için tutuklanan CHP'li Kocagöz'ün Kepez için "teleferik" vaat ettiği ortaya çıktı.

Antalya'da yaşanan teleferik kazası ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve işlemlerin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden dönemin ANET Genel Müdürü ve son seçimlerde CHP'den Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz ile mevcut ANET Genel Müdür Vekili Ahmet Buğra Samsunlu, mekanik mühendisi Okan Erol, Megatower bakım şirketi sahibi Serdar Tezcan, bakım şirketinin bakım ve otomasyon amiri Serkan Yellice 'taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan tutuklandı. Diğer 9 şüpheli ise serbest bırakıldı.

SEÇİMLERDE TELEFERİK VAAT ETMİŞ

İhmalden tutuklanan CHP'li Mesut Kocagöz'ün seçimlerde teleferik vaat ettiği ortaya çıktı.

CHP'li Kocagöz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:

"Teleferik projemizle, Kepezlilere hem gezi hem de ulaşım amaçlı panoramik bir yolculuk sunacağız. Antalya manzarasının büyüleyici görüntüsü ile Kepez'in değerine değer katacağız."

İHMALLER ZİNCİRİ TESPİT EDİLDİ

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde 1 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin yaralandığı teleferik kazası sonrası tutuklanan 5 şüphelinin mahkemeye sevk yazısında, olaydaki ihmallere ilişkin tespitler de yer aldı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığının Sarısu mevkisindeki Tünektepe Teleferik Tesisi'nde cuma günü meydana gelen kazanın ardından başlattığı soruşturma kapsamında tutuklanan ve aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de bulunduğu 5 şüphelinin mahkemeye sevk yazısında, bilirkişi heyetinin, kurtarma çalışmaları devam ederken olay yerinde inceleme ve keşif yaptığı belirtildi.

Bilirkişi heyetinin sunduğu ön raporda kazanın, 5 numaralı teleferik direğinde yer alan çekici/taşıyıcı halatların taşıyıcı makara içine sıkışması sonucu ağırlığın 5 numaralı direğe yüklenmesi sonrasında direğin mukavemet gösteremeyerek cıvatalarda yer alan deformasyon sebebiyle de bağlantı noktasından kırılması nedeniyle meydana geldiği hatırlatılan yazıda, şüphelilerin alınan beyanlarında teleferiğin yıllık ağır bakımı vesilesiyle yaklaşık 3 ay sürecek bir bakıma alınması gerektiği, 2024 yılında ise yerel seçimler ve bayram gerekçesiyle ağır bakımın kapsamının daraltıldığı ifade edildi.

Yazıda, toplamda 2 haftalık sürede sınırlı bakım yapılarak tesisin işletmeye alındığı aktarılarak, "Değiştirilmesi teklif edilen taşıyıcı makaraların değişiminin de bu kapsamda iptal edildiği, ötelendiği, bu yönde ihmal gösterilmek suretiyle yeterli ve gerekli ağır bakım yapılmadığından ötürü yukarıda izah olunan suretle olayın meydana geldiği tespit edilmiştir. Yine olay kapsamında, alınan ifadelerde olayın yaşandığı gün, kabinler içerisinden dahili hat ile teleferik işletmesine 5 numaralı direkte kıvılcım görüldüğünün 2 farklı ihbar ile iletildiği, bu hususun da olayın gerçekleşme nedenine ilişkin tespitlerle örtüştüğü, alınan bilirkişi raporunda tesisin acil eylem planına ilişkin eksikliklerin mevcut olduğu, olası bir kaza durumunda tahliye eylem planının mevcut olmadığı görülmüştür. İzah olunan nedenlerle de 184 kişinin mahsur kalması ve kurtarma çalışmalarının 23 saat sürmesine sebebiyet verildiği anlaşılmaktadır." denildi.

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanan Tünektepe Teleferik Tesisi'nde direklerden birisi henüz belirlenemeyen nedenle devrildi. Devrilen direğe çarparak parçalanan kabindeki 8 kişi kayalık alana düştü.

Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye, polis, sağlık ve kurtarma ekipleri sevk edildi.

Bölgeye ulaşan ekipler, Memiş Gümüş'ün (54) yaşamını yitirdiğini, Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Kırgızistan uyruklu Akmaral Abdyldaeva'nın yaralandığını belirledi.

Antalya'daki teleferik kazası ile ilgili yeni gelişme: CHP'li belediye başkanı Mesut Kocagöz dahil 5 kişi tutuklandı

  • mesut kocagöz
  • teleferik
  • facia
Selçuk Bayraktar: Dünyaya örnek bir operasyon
Selçuk Bayraktar: Dünyaya örnek bir operasyon

Selçuk Bayraktar: Dünyaya örnek bir operasyon

Türkiye ve Çin güçlerini birleştiriyor... Mutabakat Zaptı imzalandı
Türkiye ve Çin güçlerini birleştiriyor... Mutabakat Zaptı imzalandı

Türkiye ve Çin güçlerini birleştiriyor... Mutabakat Zaptı imzalandı

Borsa İstanbul'dan tarihi rekor! 11 bin puanı aştı
Borsa İstanbul'dan tarihi rekor! 11 bin puanı aştı

Borsa İstanbul'dan tarihi rekor! 11 bin puanı aştı