• $28,9436
  • €31,5008
  • 1939.47
  • 8026.27
18 Kasım 2023 Cumartesi 09:19 | Son Güncelleme:

Avrupa'yı ışıl ışıl görme zamanı

Avrupa'yı ışıl ışıl görme zamanı

Noel pazarları, Avrupa'da olmak için yılın şüphesiz en büyülü zamanlarından. Avrupa'nın en güzel Noel pazarlarını sizler için yazdık.

Avrupa'nın en renkli, en ışıltılı zamanları başlıyor. Kasım ayından itibaren açılmaya başlayacak Noel Pazarları (Christmas Markets) süslü ahşap dağ kulübeleri, ışıl ışıl Noel ağaçları, yeni yıl şarkıları, kokuları birbirine karışan lezzetli Noel tatları ile bulunduğu meydan ve caddeleri bambaşka bir karaktere büründürüyor. Noel pazarları, Avrupa'da olmak için yılın şüphesiz en büyülü zamanlarından. Avrupa'nın en güzel Noel pazarlarını sizler için yazdık.

NOEL'İN BAŞKENTİ

Filmlerdeki gibi bir Noel pazarı deneyimi yaşamak istiyorsanız, gitmeniz gereken sayılı yerlerden biri de "Noel'in Başkenti" unvanına sahip Strasbourg olmalı. Özellikle rengarenk süslemeleriyle Noel zamanında bir peri masalına dönüşen şehir, Kleber Meydanı'nda kurulan devasa çam ağacı ile ziyaretçilerine görülmeye değer bir görsel şölen sunuyor. Klasik yiyecek ve içeceklerin yanı sıra tarte flambee ve şekerli bredele bisküvileri gibi Fransız kış lezzetlerin bulabileceğiniz bu Noel pazarı, Fransız Noel mutfağının tadını çıkarmak için oldukça keyifli.

LEZZET DOLU VİYANA

Avrupa'da sayısız Noel pazarı gezmek gibi bir hayaliniz varsa Viyana kesinlikle öncelikli olmalı. Şehir sanki Noel'i kutlamak için yaratılmış gibi... Noel öncesi büyüleyici bir atmosfere bürünen şehir, kasım ortasından Noel'e kadar devam eden ışıl ışıl pazarlarıyla adeta göz kamaştırıyor. Sürprizlerle dolu bir keşif rotası olan Viyana; yılbaşı hediyeleri, şehri saran sıcacık kestane ve Noel kurabiye kokularının yanı sıra çocuklar için atlıkarınca ve Noel atölyeleriyle de sadece çocuklu ailelerin değil, herkesin deneyimlemek isteyeceği bir atmosfere sahip. Viyana'da Noel pazarı stantlarının en güzel manzaralarından birini de Schönbrunn Sarayı'nın önünden görmek mümkün. Neo-klasik yapıdaki bu mimarinin manzarasının eşlik ettiği Noel pazarı insanı bir masalın içinde hissettirmeye yetiyor da artıyor.

DRESDEN'DE BAROK MİMARİYİ YAŞAYIN

Almanya'nın ihtişamlı barok mimarisiyle başlı başına merak uyandıran seyahat rotası Dresden, Elbe Nehri'nin kıyısında kurulan bir cennet. Noel pazarları konusunda dünya çapında haklı bir üne sahip olan bu şehir; ışıl ışıl sokakları ve zencefilli kurabiye kokusu ile özellikle Noel zamanı geldiğinde adeta bir masal şehrine dönüşüyor. Almanya'nın en eski Noel pazarı Striezelmarkt başta olmak üzere Weihnachtsmarkt, Frauenkirche ve Augustusmark'ın ihtişamını görmeden Dresden'den ayrılmamalısınız.

GEÇMİŞİ 15. YÜZYILA DAYANAN BİR PAZAR

Geçmişi 15. yüzyıla dayanan tarihi bir Noel pazarı gezmek istiyorsanız rotanızı kesinlikle Salzburg'a çevirmelisiniz. Kökenleri 1491 yılına kadar uzanan bu pazar, Salzburg'un en eski pazarlarından biri. Özellikle Noel zamanını besteleriyle ruhumuza dokunan Mozart'ın şehrinde geçirmek bir başka güzel oluyor. Meydanda kurulan Noel standlarını gezerken sokakları saran taze zencefilli kurabiye kokusu ile kendinizden geçebilir, her köşebaşından yükselen canlı müzik ile kendinizi sokağın ritmine bırakabilirsiniz.

PRAG'DA BİR AY BOYUNCA SÜRÜYOR

Kartpostal görünümlü şehir Prag'ın tarihi geçmişiyle ve gotik mimarisiyle gören herkesi büyüleyen meydanı Old Town Square, 02 Aralık 2023'den 06 Ocak 2024'e kadar göz kamaştırıcı bir Noel pazarına dönüşüyor. Parlak ışıklarıyla Noel zamanı bambaşka bir havaya bürünen şehir; kocaman bir yılbaşı ağacı, yerel içkiler ve soğuk havasına rağmen içinizi ısıtan sıcacık yeni yıl ruhu ile ziyaretçilerine büyüleyici bir tatil deneyimi vadediyor.

Gümrük Birliği'ne dikkat çekti: Kabul edilirse, daha olumlu günleri göreceğiz
Gümrük Birliği'ne dikkat çekti: Kabul edilirse, daha olumlu günleri göreceğiz

Gümrük Birliği'ne dikkat çekti: Kabul edilirse, daha olumlu günleri göreceğiz

Netanyahu hükümetinde kriz... Savunma Bakanı ortak basın toplantısına çıkmadı
Netanyahu hükümetinde kriz... Savunma Bakanı ortak basın toplantısına çıkmadı

Netanyahu hükümetinde kriz... Savunma Bakanı ortak basın toplantısına çıkmadı

İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması... Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü
İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması...  Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü

İşgalci İsrail ordusundan flaş 7 Ekim açıklaması... Hamas, Gazze Tümeni Komutanı'nı öldürdü